Solina jak Zapora Hoovera. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Chyba każdy, kto wypoczywał w Bieszczadach, przynajmniej raz miał okazję przebywać w Solinie lub Polańczyku. To popularne miejscowości, znajdujące się na Jeziorze Solińskim, chętnie odwiedzane przez turystów, głównie w sezonie letnim. A czy wiesz, że tutejsza zapora jest bardzo podobna do popularnej Zapory Hoovera, którą możemy znaleźć na rzece Kolorado w Stanach Zjednoczonych?

Na samym wstępie warto podkreślić, że Bieszczady to idealne miejsce, zarówno dla miłośników górskich wędrówek i tych osób, które lubią spędzać swój wolny czas nad wodą. To właśnie nad Jeziorem Solińskim najchętniej wypoczywają i plażują turyści z różnych części Polski. Doskonale rozwinięta infrastruktura, zadbane plaże i czysta woda - wszystko to sprawia, że w to miejsce chętnie przyjeżdżają rodziny z dziećmi, ale nie tylko. Solina i Polańczyk są swego rodzaju kurortami, a pobyt w tym miejscu może być świetną bazą wypadową na lepsze poznanie całego regionu Podkarpacia i Bieszczadów.


Sprawdź również: Urlop na Podkarpaciu. Gdzie warto się zatrzymać?


Zapora w Solinie i Zapora Hoovera - najważniejsze informacje


Podróżując po Polsce, z pewnością bardzo często zauważasz podobieństwo niektórych miejsc i atrakcji do tych bardziej znanych i chętnie odwiedzanych przez turystów z całego świata miejsc, znajdujących się w innych państwach Europy, czy nawet w Stanach Zjednoczonych. Tak jest również w przypadku zapory w Solinie, z której każdy turysta chętnie robi zdjęcia z widokiem na Jezioro Solińskie i Zapory Hoovera - jednej z bardziej znanych zapór na świecie, chętnie odwiedzanej przez turystów z całego świata.

 

 

 


Zapora na Solinie to tama o dł. 664 i wys. 82 m (od podstawy do korony) i potężnej kubaturze ok. 760 tys. m3 betonu. Została zbudowana w latach 1961 – 1968 i  jest największą w Polsce zaporą betonową typu ciężkiego. Powstała w celu ujarzmienia groźnego (zwłaszcza wiosną i jesienią) Sanu. Dziś przy nadmiarze opadów zapobiega powodziom, a w czasie suszy reguluje niedobór wody w korycie tej rzeki. Kryje ona ciekawe wnętrze z licznymi korytarzami, które można zwiedzać z przewodnikami zakładowymi. W położonym u jej stóp budynku elektrowni pracują 4 turbiny Francisa, które po ostatniej modernizacji osiągają ponad 200 MW mocy. Spiętrzenie do 60 m głębokości daje potężną pojemność zbiornika ok. 500 mln m3, który jest wielkim rezerwuarem wody pitnej  w 1 klasie czystości.


Powstałe po spiętrzeniu wód Sanu i Solinki jezioro zajmuje 22 km2 powierzchni, a długość jego linii brzegowej dochodzi do 150 km. Rozlewisko w odnodze Sanu osiąga 27 km dł. i 16 km w odnodze rzeki Solinki. Akwen otaczają lesiste strome stoki Jawora (742 m), Stożków (696-686 m) i wielu lesistych szczytów przekraczających wys. 500 m n.p.m.

 

 

fot. generalann / pixabay.com, CC0


Jak wspomniane wyżej liczby i informacje mają się do Zapory Hoovera? Należy podkreślić, że tama znajdująca się na rzece Kolorado jest jedną z największych elektrowni wodnych i betonową konstrukcją tego typu na całym świecie. Tama ma wysokość 224,1 m i długość 379,2 m. Szerokość u podstawy wynosi 200 m, a na górze 15 m. Maksymalna moc elektrowni wodnej wynosi 2074 MW. Powyżej zapory znajduje się sztuczne jezioro Mead. Jezioro ma powierzchnię 639 km², objętość 35,2 km³ i sięga do 177 km w górę rzeki.


Co prawda długość Zapory Hoovera jest prawie o połowę mniejsza od zapory znajdującej się w Solinie, natomiast wysokość może robić wrażenie. Pomiędzy nimi jest aż 140 metrów różnicy w wysokości, w związku z tym panorama rzeki Kolorado na pewno będzie zapierać dech w piersiach.


Przeczytaj również: Nowość nad Jeziorem Solińskim! Solina zyska turystyczną atrakcję


Noclegi w Solinie


W bazie noclegowej Soliny dominują oferty z kategorii domki. Miejscowość jest niewielka, a chętnie odwiedzana, więc nocleg w domkach, także oferujących całoroczne zakwaterowanie, to doskonałe rozwiązanie dla kilkuosobowej grupy rodziny lub znajomych. Oprócz tego turyści mogą wybrać nocleg w kwaterach i pokojach. To propozycja dla par lub niewielkich grup, którym zależy na wygodnym łóżku oraz udogodnieniach. Nocleg w Solinie można znaleźć również w obiektach z kategorii agroturystyka, pensjonaty czy apartamenty.


Ceny noclegów w Solinie zależą od kilku czynników – najważniejszy to lokalizacja, kategoria oraz oferowane udogodnienia. Uśredniając, za jedną noc zapłacimy około 164 zł. Natomiast szukając najbardziej ekonomicznej opcji, najlepiej zainteresować się ofertami gospodarstw agroturystycznych, wtedy koszt noclegu może wynieść od 30 zł.



Ustrzyki Dolne, ul. Łobozew Górny
Domki
Noclegi Stokrotka

JAGIENKA

10.0
Uherce, ul. Bóbrka
Kwatery i pokoje
JAGIENKA




Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Solinie


Mamy nadzieję, że przedstawione porównanie zachęci Was do wizyty w Solinie. Malownicze położenie na zielonych wzgórzach, które odbijają się w wodach Jeziora Solińskiego - czy trzeba chcieć więcej?



Data publikacji:

Autor:

Komentarze