Urlop na Podkarpaciu. Gdzie warto się zatrzymać?

Urlop na Podkarpaciu. Gdzie warto się zatrzymać?

Jeśli zamierzasz rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady lub w innym podkarpackim kierunku, to dobrze, jeśli poznasz kierunki, które mogą stanowić doskonałą “bazę wypadową” do lepszego poznania całego regionu. Gdzie się zatrzymać, jeśli chcesz zobaczyć wszystko, co najlepsze i najpiękniejsze na Podkarpaciu?

Nie da się ukryć, że województwo podkarpackie i przede wszystkim Bieszczady stanowią popularny kierunek wyjazdów, niezależnie od pory roku. Chętnie przyjeżdżają tu przede wszystkim rodziny z dziećmi, miłośnicy górskich wędrówek, osoby, które chcą wypocząć w bliskości dzikiej przyrody, a także takie grupy turystów, które chcą zobaczyć najpiękniejsze zabytki województwa podkarpackiego. Może nie jest to region tak bardzo oblegany, jak ma to miejsce w Tatrach lub Karkonoszach, lecz to przede wszystkim w tym tkwi jego wyjątkowość. 


Warto zaznaczyć, że Podkarpacie to nie tylko Bieszczady, ale również miasta z licznymi zabytkami, jak i małe podkarpackie wsie, w których każdy może obcować z przyrodą, w miejscach wypełnionych ciszą i spokojem. Na Podkarpacie podróżujemy o każdej porze roku. Jedni przyjeżdżają tu na kilka dni, zazwyczaj na weekend, a inni na zdecydowanie dłużej - tydzień lub nawet dwa. W przypadku tej drugiej grupy turystów, warto nieco przybliżyć propozycje miejsc, które mogą sprawdzić się w roli “bazy wypadowej” do odkrycia wszystkiego, co najpiękniejsze w województwie podkarpackim.

W tym miejscu, warto przytoczyć kilka najważniejszych faktów, związanych z Podkarpaciem. Jest to region o powierzchni 17 846 km2, co klasyfikuje je w środku stawki województw w Polsce. Na takiej powierzchni możemy podziwiać m.in. Bieszczady, jak i zabytkowe miejscowości. Planując tu swój urlop, możemy być pewni, że tu nie będziemy się nudzić. Podkarpacie graniczy z Lubelszczyzną, Małopolską i województwem świętokrzyskim. Możemy też stąd wybrać się na Ukrainę lub na Słowację.


Każde miejsce, w którym postanowimy się zatrzymać w tym niezwykłym regionie, powinno być doskonałą bazą wypadową do zwiedzania wszystkich atrakcji regionu. Z myślą o turystach, poszukujących inspiracji i miejsc, w których warto się zatrzymać, przygotowaliśmy kilka podpowiedzi miejscowości, które sprawdzą się idealnie i to już podczas nadchodzących wakacji.


Pamiętaj o tym, że zaplanowanie tego typu wypoczynku jest o tyle prostsze, jeśli dysponujemy własnym środkiem transportu. W przeciwnym razie, będziemy zdani na środki komunikacji publicznej. Co ważne, są one naprawdę bardzo dobrze rozwinięte i pozwalają dotrzeć w większość miejsc na Podkarpaciu - do dyspozycji mamy połączenia autobusowe, czy kolejowe. Jest również lotnisko w Rzeszowie. Infrastruktura drogowa jest bardzo dobrze rozwinięta - są drogi ekspresowe, autostrada, a sieć kolejowa przechodzi lub już przeszła modernizację. Mówiąc krótko, każdy powinien być zadowolony - a i wszystkie miejsca w województwie podkarpackim będziemy mieć dostępne na przysłowiowe wyciągnięcie ręki.


Sprawdź również: Nie tylko Bieszczady, czyli 11 najciekawszych miejsc na Podkarpaciu


Podkarpackie “bazy noclegowe” - czyli gdzie warto się zatrzymać?


Jeśli chcemy w pełni poznać województwo podkarpackie, musimy na to poświęcić przynajmniej kilka dni. Pomimo tego, że region jest doskonale skomunikowany, to wielość miejsc i atrakcji sprawia, że nie uda się nam to tak szybko. Z myślą o osobach, które planują wypoczynek w województwie podkarpackim, przygotowaliśmy kilka propozycji miejscowości, które mogą okazać się świetną bazą wypadową do zwiedzania całego regionu. Gdzie warto zarezerwować swój nocleg? Sprawdźmy! Pamiętajcie, że przygotowany przez nas ranking miejsc, ma charakter czysto subiektywny.

fot. traktor / zdjecia.nocowanie.pl


 • Rzeszów


Rozpoczynamy od miasta i jednocześnie stolicy województwa. Z racji, że znajduje się praktycznie w samym środku Podkarpacia, może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują bazy wypadowej. Rzeszów jest niezwykle ceniony przez ludzi młodych i to właśnie oni stanowią największy procent liczby mieszkańców. Turyści przybywają tutaj o każdej porze roku, ze względu na liczne atrakcje oraz ciekawe muzea. Dużą popularnością cieszy się Starówka wraz z przestronnym rynkiem i reprezentacyjnym budynkiem ratusza.


Zobacz: Rzeszów na weekend - co warto zobaczyć?


Jeśli poznasz niezwykłe miejsca i atrakcje w Rzeszowie, to czas najwyższy, by wyruszyć w dalszą podróż po regionie Podkarpacia. Warto podkreślić, że większość miejscowości i miejsc powinna Cię zachwycić. Dlaczego Rzeszów to dobra baza wypadowa?


 • zaledwie godzina jazdy do Przemyśla - drugiego pod względem wielkości miasta regionu - tu również znajdziesz wiele wspaniałych zabytków

 • nieco ponad 100 km do Cisnej - jednej z najpopularniejszych miejscowości w Bieszczadach

 • około 20 km do Łańcuta, w którym znajduje się m.in. zamek

 • około 70 km do klimatycznego Baranowa Sandomierskiego, w którym możesz zwiedzić zespół zamkowo-pałacowy będący jednym z najcenniejszych pomników świeckiego budownictwa z czasów polskiego renesansu

 • około 75 km do Sanoka, w którym znajduje się Lokalny Park Etnograficzny, będący największym i jednym z najpiękniejszych skansenów w kraju;

 • nieco ponad 2 godziny jazdy do Soliny i Polańczyka, czyli najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych, znajdujących się nad Jeziorem Solińskim;

 • około 100 km do Bolestraszyc koło Przemyśla, w których znajduje się piękne arboretum, będące największym tego typu parkiem w regionie. Spacerując parkowymi alejkami wijącymi się pośród stawów, będziemy mogli zobaczyć setki gatunków roślin z całego świata – w tym wiekowe drzewa, pozostałe z dawnych ogrodów zamkowych oraz wiele okazów chronionych.


Wśród turystów, odwiedzających Rzeszów największą popularnością cieszą się obiekty z kategorii hotele i agroturystyka. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również dogodna lokalizacja, najlepiej bliskie sąsiedztwo z centrum miasta. Obiekty z kategorii agroturystyka zyskują coraz większą popularność i wybierane są przez turystów, którym zależy na odpoczynku i po całym dniu zwiedzania chcą spędzić wieczór w ciszy z dala od miejskiego zgiełku.


Ceny noclegów w Rzeszowie zależą głównie od standardu oraz lokalizacji danego obiektu. Najkorzystniej zatrzymać się w hostelu, wówczas cena za nocleg może wynieść od 30 zł. Szukając noclegu w Rzeszowie, warto wziąć także pod uwagę fakt, że właściciele obiektów indywidualnie ustalają cennik, dlatego za nocleg w weekend możemy zapłacić o 103% więcej niż w dni powszednie. Średni koszt noclegu to 86 zł.Apartament Lawenda

Apartament Lawenda

Rzeszów, ul. Stanisława Jabłońskiego

Apartamenty 10.0
The Center Apartments

The Center Apartments

Rzeszów, ul. Jana III Sobieskiego

Noclegi pracownicze 9.3
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Rzeszowie


 • Krosno


Nasza kolejna z propozycji, powinna zainteresować przede wszystkim tych turystów, którzy poszukują bazy wypadowej z dala od zgiełku. Krosno bowiem to spokojne miasteczko leżące na terenie województwa podkarpackiego. Mimo że Krosno jest małym miastem, to jednak liczne zabytki, sprawiają, że jest bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym. Dodatkowo jest kolebką polskiego przemysłu naftowego, a także posiada największy w Europie ośrodek produkcji szkła. Warto zaplanować urlop i odwiedzić to urocze i malowniczo położone miasteczko, a z pewnością nie będziemy mogli narzekać na brak atrakcji. Punktami obowiązkowymi w Krośnie, na pewno będą: rynek, Centrum Dziedzictwa Szkła, czy Muzeum Podkarpackie.
fot. mariankadybowicz / zdjecia.nocowanie.pl


Jeśli szukasz miejsca, które będzie najlepszą bazą wypadową, to Krosno w tej właśnie roli sprawdzi się znakomicie. Dlaczego?


 • nieco ponad 50 km do stolicy województwa - Rzeszowa

 • 82 km do Ustrzyk Dolnych, będących bramą Bieszczad, w których znajduje się m.in. Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego

 • 75 km nad Jezioro Solińskie

 • 25 km do Jasła, w którym znajdziemy wiele wspaniałych zabytków

 • 20 km do Rymanowa-Zdroju - uzdrowiskowego miasteczka regionu, które może pochwalić się trzema ujściami wód leczniczych oraz ofertą zabiegów leczniczych nie tylko dla osób starszych, ale również dla dzieci;

 • około 100 km do Przemyśla, w którym każdy miło spędzi swój wolny czas.


Najpopularniejsze wśród turystów odwiedzających Krosno, są obiekty oferujące wynajem pokoi oraz gospodarstwa agroturystyczne. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i standard oferowanego noclegu. Turyści decydują się na obiekty agroturystyczne ze względu na malownicze położenie miasteczka i gwarancję wypoczynku w ciszy i spokoju, w otoczeniu przyrody. Dodatkową, ważną kwestią decydującą przy wyborze są opinie pozostałych gości, którzy dany obiekt rekomendują bądź nie.


Ceny noclegów są zróżnicowane i zależą głównie od standardu i lokalizacji obiektu noclegowego. Średnio za dobę w Krośnie zapłacimy 67 zł, jednak jeśli zdecydujemy się na gospodarstwo agroturystyczne, wówczas cena noclegu może wynieść już od 35 zł.Dom na winnicy

Dom na winnicy

Krosno, ul. Bolesława Prusa

Domki
Dom pod Wiankami

Dom pod Wiankami

Krosno, ul. Kombornia

Domki
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Agroturystyka Na Morawie

Agroturystyka Na Morawie

Krosno, ul. Haczów

Agroturystyka 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Sprawdź najlepsze oferty noclegów w Krośnie


 • Sanok


Przegląd miejsc, które mogą sprawdzić się jako świetna baza wypadowa do zwiedzania Podkarpacia, kończymy na Sanoku. W Bieszczady jest stąd przysłowiowy “rzut beretem”. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chcemy odkryć niezwykłe miejsca regionu. Sanok położony jest w dolinie Sanu, w Kotlinie Sanockiej, u podnóża Gór Słonnych i Pogórza Bukowskiego w Euroregionie Karpackim. W Sanoku znajdują się liczne zabytki, które warto zobaczyć zwiedzając miasto. Wśród nich jest Zamek Królewski z XVI wieku, Kościół i klasztor Franciszkanów, Ratusz, zabytkowe kamienice, Willa Zaleskich, Ramerówka, Sobór Świętej Trójcy, Cerkiew św. Dymitra czy Dom Harcerza. Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest park miejski im. Adama Mickiewicza usytuowany na Górze Parkowej, położonej w centrum miasta. Co ciekawe, na szczycie wzniesienia znajduje się Kopiec Adama Mickiewicza. W parku znajduje się też platforma widokowa oraz źródełko im. Fryderyka Chopina. Bez wątpienia trzeba też odwiedzić Muzeum Historyczne w Sanoku, które istnieje od 1934 roku. Obowiązkowa będzie również wizyta we wcześniej wspomnianym skansenie.
fot. Ania Kowalczyk / zdjecia.nocowanie.pl

Przeczytaj koniecznie: Weekend w Sanoku - co warto zobaczyć?


Jeśli już odwiedzisz wszystkie atrakcje Sanoka, to czas najwyższy, by wyruszyć w podróż po Podkarpaciu. Magiczne miejsca masz na przysłowiowe wyciągnięcie ręki.


 • 50 km do Cisnej

 • 30 km nad Jezioro Solińskie

 • około 75 km do stolicy województwa - Rzeszowa

 • nieco ponad 40 km do wcześniej wspomnianego Krosna

 • 87 km do Wołosatego, z którego możesz wyruszyć celem zdobycia najwyższego szczytu w Bieszczadach - Tarnicy

 • 31 km do Rymanowa-Zdroju - uzdrowiskowego miasteczka na Podkarpaciu

 • 67,5 km do bogatego w zabytki Przemyśla

 • 38 km do Iwonicza-Zdroju - drugiego z popularnych podkarpackich uzdrowisk

 • 55 km do granicy polsko-słowackiej w Barwinku.


Sanok posiada rozbudowaną i różnorodną bazę noclegową. Znajdziemy tam obiekty noclegowe z kategorii: hotele, kwatery i pokoje, agroturystyka, domki, apartamenty, hostele, motele, zajazdy, pensjonaty oraz ośrodki szkoleniowe i wypoczynkowe. Każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie.


Cena za nocleg w Sanoku zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii kwatery i pokoje lub domki, wtedy koszt noclegu może wynieść od 40 zł. Średnia cena noclegu w Sanoku wynosi 100 zł.Ranczo turystyczne Quadzik

Ranczo turystyczne Quadzik

Rzepedź, ul. Wysoczany

Agroturystyka 9.9
greenhouse noclegi

greenhouse noclegi

Sanok, ul. 1000-lecia

Kwatery i pokoje 10.0
Bieszczadówka

Bieszczadówka

Sanok, ul. Jodłowa

Kwatery i pokoje 9.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Oto najlepsze oferty noclegów w Sanoku


To którą miejscowość w województwie podkarpackim wybierasz na swoją “bazę wypadową”? Gwarantujemy, że każdy wybór będzie najlepszy i pozwoli w pełni Bieszczady i nie tylko.


#wypoczywamwpolsceNastępny artykuł Bon turystyczny w Krakowie....

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej