5 ciekawych miejsc na Pojezierzu Iławskim

5 ciekawych miejsc na Pojezierzu Iławskim

Pojezierze Iławskie to jedna z najpiękniejszych mazurskich krain. Przedstawiamy pięć miejsc, które koniecznie trzeba tam zobaczyć.

Jezioro Jasne


Najsłynniejszym akwenem Pojezierza Iławskiego jest Jeziorak, ale dzisiaj polecamy wycieczkę nad Jezioro Jasne. Należy ono do najczystszych w Polsce! Światło dociera na głębokość 15 metrów, co sprawia niesamowite wrażenie. Woda pochodzi ze stopionej ogromnej bryły lodu, dlatego jest tak przejrzysta. Akwen powoli urasta do rangi atrakcji okolicy – dla turystów przygotowano leśny parking oraz wytyczono trasę spacerową wokół jeziorka. Amatorów kąpieli musimy jednak zmartwić, obowiązuje tam zakaz kąpieli i uprawiania sportów wodnych. Jezioro Jasne znajduje się niedaleko wsi Siemiany, w pobliżu drogi biegnącej z Jerzwałdu do Iławy.

Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego


Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego chroni najbardziej charakterystyczne elementy krajobrazu – w tym przypadku są to jeziora, z Jeziorakiem na czele. To miejsce jest niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym, biegną tędy liczne szlaki spacerowe i rowerowe, a walory przyrodnicze można poznać podczas przechadzek ścieżkami dydaktycznymi. Pomost w Jerzwałdzie oraz wieża widokowa w Siemianach, ustawiona blisko brzegu Jezioraka, ukazują oczom turystów niezwykłe krajobrazy, którym na pewno warto przyjrzeć się z bliska.

Szymbark i ruiny zamku


Szymbark to niezwykle malownicza miejscowość położona nad jeziorem. Wieś zyskała rozgłos dzięki zamkowi – to druga co do wielkości, po malborskiej, krzyżacka warownia. Niestety, nie zachowała się w dobrym stanie, dlatego turystom pozostało jedynie oglądanie malowniczych ruin. Zamek miał osiem baszt, drewniany most zwodzony, w XIX wieku zastąpiony arkadowym, wschodnie skrzydło oraz zespół mieszkalnych budynków za murami obronnymi. Chociaż niewiele zostało z dawnej świetności, to nawet teraz zabytek robi piorunujące wrażenie. Zachwyca na tyle, że w 1995 roku nakręcono tam kilka scen „Króla Olch”, w którym główną rolę grał John Malkovich.

Kanał Elbląski


Przez Pojezierze Iławskie biegnie Kanał Elbląski – we wsi Buczyniec znajduje się jedna z pochylni. Jest to najstarszy zabytek techniki w naszym kraju, łączący mazurskie jeziora z Zalewem Wiślanym i Zatoką Gdańską. Na całej długości różnica poziomów pomiędzy jeziorami wynosi sto metrów, problem ten rozwiązano projektując unikalny system śluz i pochylni – w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach. Dzięki nim statki „płyną po trawie”, dzięki czemu szklak cieszy się dużym zainteresowaniem turytów wypoczywających w regionie.

Wielka Żuława


Wielką Żuławę można znaleźć na Jezioraku – to największa śródlądowa wyspa w Polsce. Można ją zobaczyć z bliska podczas rejsu statkiem spacerowym wypływającym z Iławy. Wyspa zamieszkiwana była przez jedno z pruskich plemion, o czym świadczą odkryte przez archeologów ślady wczesnośredniowiecznego grodziska. Na Wielkiej Żuławie gościli również filmowcy – była scenerią filmu „Gniazdo”, w którym przedstawiono początki panowania Mieszka I.

Szukasz noclegów w pobliskiej Iławie? Zobacz więc oferty, wejdź: Noclegi w Iławie

 

fot. DariuszSankowski (Pixabay.com CC0)

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również