7 miejsc, które trzeba zobaczyć w Holandii

7 miejsc, które trzeba zobaczyć w Holandii

Holandia to kraj, który potrafi zaskoczyć turystę. Można znaleźć tu zadbane miasta z przepiękną starą zabudową, pola pełne tulipanów i fantastyczną infrastrukturę rowerową. Holandia jest przyjazna zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, chcących poznać najważniejsze atrakcje.

Co warto zobaczyć w Holandii? Na to pytanie nie każdy może od razu odpowiedzieć, ponieważ mimo wszystko kraj nie został jeszcze w pełni doceniony przez turystów. Większość wie, gdzie się znajduje, jednak wymienienie największych miejscowych atrakcji jest już dużo trudniejsze.

Jeśli wybierasz się w podróż do Holandii, zobacz: Święta i dni wolne od pracy w Holandii

Postanowiliśmy znaleźć 7 miejsc, które trzeba zobaczyć w Holandii. Okazało się to wyzwaniem, ponieważ kraj jest tak różnorodny, że wybór tych najważniejszych i ograniczenie się do tak niewielkiej liczby, było trudne! Niżej znajduje się nasza subiektywna lista najciekawszych atrakcji w Holandii.

Holandia – atrakcje turystyczne


Co zwiedzać w Holandii? Lista miejsc jest długa, ale ograniczamy się do tych kilku najciekawszych lokalizacji. Każdy turysta znajdzie wśród nich coś dla siebie!

Atrakcje w Holandii: wiatraki w Zaanse Schans


 Zaanse Schans, fot. Hannelies / Pixabay.com CC0

Zaanse Schans to idealne miejsce dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć jeden z widoków najbardziej kojarzonych z Holandią. Mamy tu na myśli oczywiście wiatraki! Skanasen Zaanse Schans znajduje się 20 kilometrów na północ od centrum Amsterdamu. Dzięki takiej lokalizacji jest łatwo dostępny dla turystów, którzy zatrzymali się w tym mieście.

Zaanse Schans jest pięknym muzeum pod gołym niebem. Można tam zobaczyć zabytkowe wiatraki oraz inne typowe, holenderskie budynki. Zostały malowniczo ulokowane nad brzegiem rzeki Zaan, tworząc naprawdę sielankowy krajobraz. Wiatraki są otwarte dla zwiedzających, więc zajrzenie do ich wnętrz, stanowi dużą atrakcję.

Inne miejsce, gdzie można zobaczyć wiatraki, to Kinderdijk niedaleko Rotterdamu. Budynki zostały nawet wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO!

Atrakcje w Holandii: ogrody Keukenhof


Ogrody Keukenhof, fot.  Ines Gil / Pixabay.com CC0

Symbolem Holandii są tulipany, a najlepszym miejscem do podziwiania tych kwiatów są ogrody Keukenhof, położone tylko 40 kilometrów od Amsterdamu. Jest to atrakcja typowo sezonowa, ponieważ można ją zwiedzać w momencie rozkwitu tulipanów. Idealny moment to początek maja.

W tym czasie praca ogrodników, którzy pieczołowicie układali cebulki w zadziwiające aranżacje, wygląda najpiękniej. Ogród zamienia się w bajkową krainę, na każdym kroku zaskakującą czymś nowym i ciekawym. Oprócz tego na terenie ogrodu zwiedzającym znajdą kilka pawilonów tematycznych oraz kawiarni.

Amsterdam, stolica Holandii


Amsterdam, fot. Ansgar Scheffold / Pixabay.com CC0

Amsterdam jest konstytucyjną stolicą Holandii, jednak większość rządowych instytucji ma swoją siedzibę w Hadze. Turyści, którzy co roku przyjeżdżają do Amsterdamu, raczej długo się nad tym nie zastanawiają. Skupiają się przede wszystkim na chłonięciu wyjątkowej atmosfery tej metropolii.

Ze względu na gęstą sieć kanałów miasto nazywane jest Wenecją Północy. Wzdłuż nich wbudowano strzeliste kamienice, a większość pochodzi z XVII wieku, czyli momentu największego rozkwitu Holandii. W centrum Amsterdamu mieści się mnóstwo muzeów i atrakcji turystycznych. Koniecznie trzeba zobaczyć pałac królewski, mieszczący się w dawnym ratuszu, a także Rijksmuseum, Muzeum Vincenta van Gogha, Muzeum Madame Tussauds, Dom Rembrandta oraz Dom Anny Frank. To oczywiście tylko kilka wybranych miejsc z naprawdę długiej listy.

Amsterdam to miasto tolerancyjne i multikulturowe. Nic dziwnego, że przyciąga niezwykle oryginalne osobowości, które świetnie odnajdują się w nim odnajdują.

Atrakcje w Holandii: park miniatur Madurodam


Madurodam, fot. 3282700 / Pixabay.com CC0

Madurodam znajduje się na przedmieściach Hagi. Park miniatur warto odwiedzić, gdy chce się zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca w Holandii, nie dysponując czasem. To naprawdę szybka podróż po największych atrakcjach tego kraju. Turyści mogą dostać tu zawrotów głowy, bo obok siebie stoją zabytkowe kamienice, jak też nowoczesne lotniska i autostrady.

W Madurodamie nie zapomniano o słynnych targach serowych, jest też port morski czy makiety rafinerii naftowych. Znakomite miejsce dla dzieci i dorosłych, które po zmroku jest efektownie oświetlone.

Madurodam to nie tylko miejsce rozrywki. Upamiętnia bohaterską historię Georga Maduro, który podczas drugiej wojny światowej walczył przeciwko nazistom, działał też w ruchu oporu. Zmarł na tyfus w lutym 1945 roku w Dachau, zaledwie trzy miesiące przed wyzwoleniem obozu przez Amerykanów. Park miniatur został ufundowany przez rodziców Georga Maduro.

Wyspa Texel – ciekawe miejsca w Holandii


Wyspa Taxel, fot.  Evgeni Tcherkasski / Pixabay.com CC0

W Holandii można również korzystać z uroków plażowania! Najpiękniejsze holenderskie plaże znajdują się podobno na wyspie Texel i ciągną się wzdłuż jej północnego brzegu. Na pewno warto się tu wybrać, by odpocząć od zgiełku innych turystycznych atrakcji.

Tym, co stanowi o wyjątkowości wyspy Texel, jest park narodowy, który chroni między innymi piaszczyste wydmy. Oprócz tego upodobały ją sobie ptaki. To świetne miejsce dla ornitologów i osób, chcących podglądać dziką przyrodę. Jednym z ważniejszych obiektów jest tu fokarium Ecomare, gdzie żyje kilka gatunków fok. Po wyspie doskonale jeździ się rowerem, natomiast jeżeli turyści chcą się tam dostać ze stałego lądu, mogą skorzystać z promu.

Atrakcje Holandii: targi serowe w Goudzie i Alkmaarze


Alkmaar, fot.  Evgeni Tcherkasski / Pixabay.com CC0

Wiatraki, tulipany oraz... sery! Te trzy rzeczy wymieni każdy laik. Nic dziwnego, że miasta o długich tradycjach serowarskich stały się kolejną atrakcją Holandii. Alkmaar oraz Gouda słyną z targów serowych, które zwykle odbywają się w sezonie letnim.

W Alkmaarze odbywa się wyjątkowy spektakl: najpierw sery transportowane są łodziami na rynek, a później obnoszone po nim przez ubranych na biało tragarzy. Mają specjalne nosidło, na które mogą załadować ładunek o wadze 160 kilogramów. Ich pracę obserwuje licznie zgromadzona na rynku publiczność, a tradycje objaśniane są w kilku językach.  

Targ serowy organizowany jest też w miasteczku Gouda – nazwa jest znana chyba wszystkim amatorom serów.

Atrakcje w Holandii: miasteczko Delft


Porcelana z Dreft, fot. Ellen26 / Pixabay.com CC0

Polacy mają wyjątkową ceramikę bolesławiecką, natomiast Holandia słynie z fajansów z Delft. Już od kilkuset lat jest to jeden z najważniejszych towarów eksportowych, którego kunszt wykonania zachwyca kolejne pokolenia. Cechą charakterystyczną było używanie odcieni kobaltowego błękitu oraz naprawdę wielu motywów. Na ceramice przedstawiano m.in. scenki rodzajowe, pejzaże czy też inspiracje chińskie.

Zainteresowanym tym tematem warto polecić wizytę w Royal Delft - Koninklijke Porceleyne Fles. Jest to najstarsza w mieście wytwórnia porcelany, która została udostępniona zwiedzającymi. Można podejrzeć codzienną pracę zatrudnionych tam osób, a także zwiedzić miejscowe muzeum.

Następny artykuł Z Lublina nad morze w godzinę!

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej