7 najbardziej absurdalnych polskich muzeów

Dzisiaj na wystawie muzealnej zobaczymy najbardziej abstrakcyjne i absurdalne eksponaty, jakie można sobie wyobrazić. Wizyta w takim miejscu to świetna odskocznia i zarazem powód do uśmiechu. Zobaczcie, jakie muzea polecamy na początek.

Muzeum Humoru i Absurdu w Poznaniu


Przegląd najbardziej absurdalnych polskich muzeów zacznijmy w Poznaniu – od Muzeum Humoru i Absurdu. Polecamy je wszystkim fanom komedii Stanisława Barei. Tylko tutaj zobaczycie słomianego misia z komedii „Miś”, a oprócz tego również szuflandię z filmu „Kingsajz” Juliusza Machulskiego. Wizyta w muzeum to okazja do tego, by pośmiać się ze wszystkich absurdów PRL i zobaczyć, jak radzono sobie z szarą i siermiężną rzeczywistością. (W tej chwili muzeum jest w trakcie organizacji i poszukuje stałej siedziby dla swoich eksponatów.)

 

Planujesz weekend w Poznaniu? Zobacz ofertę noclegów w tym mieście, wejdź: Noclegi w Poznaniu

 

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy


Wizyta w bydgoskim Muzeum Mydła i Historii Brudu to czysta przyjemność. Znajdziecie tu mnóstwo atrakcji i na pewno nie poczujecie się jak w typowym muzeum. Na dobry początek – warsztaty mydlane, podczas których każdy wykona własne mydełko glicerynowe. Później rozpoczyna się ciekawa i zabawna podróż w czasie. Dowiecie się, jak wyglądała średniowieczna wanna, w jaki sposób prano, gdy gdy nikt nie myślał jeszcze o pralce automatycznej albo chociaż zwykłej frani, i poznacie mnóstwo anegdot związanych z dbaniem o higienę na przestrzeni różnych epok. Odwiedziny w tym właśnie muzeum to jeden z ciekawszych pomysłów na spędzenie popołudnia w Bydgoszczy.

 

W Bydgoszczy warto spędzić cały weekend, a na początek pomyśl o noclegu. Wejdź i zobacz: Noclegi w Bydgoszczy

 

Muzeum Tanich Win w Szklarskiej Porębie


Jesteście zdania, że zawsze należy próbować nowych rzeczy? Więc podczas wypoczynku w Szklarskiej Porębie spróbujcie odwiedzić Muzeum Tanich Win. To jedyne miejsce w Polsce, gdzie „wina patykiem pisane” są otoczone taką atencją. Na półkach znajdują się butelki z kolorowymi etykietami. Zobaczycie tu między innymi popularną „Arizonę”, „Wisienkę”, „Byczą Moc” i „Sen Sołtysa”. Eksponatów jest ponad setka – większość pochodzi z kolekcji dziennikarki i podróżniczki Joanny Lamparskiej, część ofiarował aktor Stefan Friedman, zbiory uzupełniane były również darami turystów, którzy odwiedzali muzeum.

 

Muzeum Guzików w Łowiczu


Czy tak drobny element garderoby zasługuje na to, by mieć własne muzeum? Dowiecie się tego w Łowiczu i tamtejszym Muzeum Guzików. Wśród eksponatów znalazły się guziki należące do znanych Polaków, w tym Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Stanisława Lema i sześciu prezydentów. Tutaj zobaczycie też wielką historię przedstawioną na jednym z najmniejszych przedmiotów. Na wystawie znalazły się na przykład guziki wyprodukowane w stanie wojennym. Umieszczono na nich symbole i hasła, które nakłaniały do walki z systemem. Muzeum Guzików jest obecne również w popkulturze. Pojawiło się na przykład na kartach jednego z opowiadań pisanych przez Andrzeja Pilipiuka – autor ofiarował nawet do muzealnej kolekcji jeden ze swoich guzików.

 

Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli w Złotym Stoku


Kopalnia w Złotym Stoku to jedna z najciekawszych atrakcji na Dolnym Śląsku. Na końcu trasy turystycznej, którą pokonują turyści, znajduje się Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli. To kolekcja ponad trzystu tabliczek, na których umieszczono różnego rodzaju hasła. Większość związana jest z przestrzeganiem zasad BHP i pochodzi z czasów PRL, ale zobaczycie też rozmaite instrukcje i ostrzeżenia. „Pamiętaj, że urodziłeś się bez części zapasowych”, „W czasie pracy nie pytaj o godzinę, może być twoją ostatnią”, „Nie rzucaj młotkiem, będąc na rusztowaniu” – to tylko kilka smaczków. Tutaj nawet największy ponurak nie powstrzyma się od uśmiechu.

 

Muzeum Siekier w Orzechówce


Muzeum Siekier mieści się w Orzechówce w województwie świętokrzyskim, w gospodarstwie Adolfa Kudlińskiego. To prawdziwy pasjonat, który siekiery zbiera od dwudziestu lat. Z resztą nie tylko one znajdują się w jego kolekcji – zobaczycie tu także topory, maczugi i oszczepy. Niektóre eksponaty pochodzą z wykopalisk, ale na pewno najciekawszym jest topór, którym na krakowskim rynku ścinano głowy złodziejom…

 

Muzeum Strachów Polnych w Sołonce


Sołonka to nieduża miejscowość na Podkarpaciu, gdzie zobaczycie jedyne w kraju Muzeum Strachów Polnych. Kiedyś stanowiły nieodłączny element krajobrazu polskiej wsi, obecnie już prawie się ich nie widuje. W muzeum poświęconym popularnym strachom na wróble zobaczycie kilkadziesiąt figur z różnych regionów, a na nawet z zagranicy. Poznacie symbolikę i dowiecie się, czemu tak naprawdę służyło wystawiane stracha. Bo okazuje się, że płoszenie wróbli i innych polnych ptaków to nie jedyne jego zadanie.

fot. Vincent Tantardini (Unsplash.com CC0)

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również