7 zamków na Mazurach, które trzeba zobaczyć

7 zamków na Mazurach, które trzeba zobaczyć

Warmia i Mazury należą do najpiękniejszych regionów w Polsce. W wolnych chwilach można tu żeglować, zbierać grzyby lub wyruszyć na poszukiwania tajemniczych miejsc. Dzisiaj proponujemy wycieczkę szlakiem warmińsko-mazurskich zamków. Zapewniamy, że kryją niejedną tajemnicę.

Zamek w Pieniężnie


Pieniężno jest niewielkim warmińskim miasteczkiem, gdzie na turystów czeka pozostałość ogromnej niegdyś budowli – Zamku Kapituły Warmińskiej. Gotycki gmach z początku XIV wieku przez lata górował nad całą okolicą. Zbudowano go bowiem na wysokim wzgórzu, u stóp którego znajduje się dolina rzeki Wałszy. Podczas walk polsko-krzyżackich w 1414 roku został spalony, ale po odbudowie zyskał dodatkowe trzy skrzydła. Kolejne wojny, to kolejne zniszczenia, z których zamek podnosił się jak feniks z popiołów. Pokonała go dopiero druga wojna światowa. Obecnie z zamku pozostały jedynie ruiny…

Zamek w Bezławkach


Bezławki to wioska położona tylko dwanaście kilometrów od Kętrzyna. Warto odwiedzić to miejsce, aby dokładnie obejrzeć zamek, który… stał się kościołem. Z daleka mało przypomina świątynię. Trudno się temu dziwić, skoro budowla służyła kiedyś jako strażnica krzyżacka, chroniąca granice państwa. Murowany jednoskrzydłowy zamek otoczony był kamiennym murem z czterema basztami oraz wieżą bramną wybudowaną pod koniec XIV wieku. Gmach został adaptowany na kościół w 1513 roku. Przez szereg lat służył wspólnocie ewangelicko-augsburskiej, aż do zupełnego braku wiernych tego wyznania. Obecnie należy do parafii w Wilkowie, chociaż raczej nie pełni funkcji sakralnych.

Z zamkiem-kościołem w Bezławkach związana jest też legenda o św. Graalu. Poszukiwany przez rycerzy króla Artura, miał w końcu trafić w ręce najmłodszego brata króla Jagiełły, księcia Bolesława Świdrygiełły, a ten podarował go kościołowi. W obawie przed Tatarami został zamurowany w ścianie kościoła, jednak nikt nie potrafił go później odnaleźć.

Zamek w Reszlu


Średniowieczna zabudowa Reszla została wpisana na listę zabytków UNSECO. Najsłynniejszym reszelskim zabytkim jest gotycki zamek. Najpierw był on siedzibą Krzyżaków, później biskupów warmińskich. Obecnie znajduje się tu hotel, restauracja i Galeria Sztuki Współczesnej, będąca oddziałem Muzeum Warmii i Mazur. Historia reszelskiego zamku sięga jeszcze dalej niż czasy średniowiecza – przed nastaniem zakonu oraz biskupów okolice te zamieszkiwało pruskie plemie Bartów. Bartowie wznieśli swoje fortyfikacje, a ich pozostałości wykorzystali Krzyżacy, stawiając swoją strażnicę w 1241 roku (budowę zamku murowanego rozpoczęli sto lat później). Podczas kolejnych wojen zamek był niszczony. Mimo że nie zachował swojego oryginalnego wygląd, jego monumentalne rozmiary nadal wzbudzają zachwyt kolejnych pokoleń turystów.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim


Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim to jeden z najważniejszych zabytków w regionie, który uznano za pomnik historii. Obecnie mieści się tu czterogwiazdkowy hotel oraz Muzeum Warmii i Mazur. Kilka stuleci temu na zamku urzędował między innymi Ignacy Krasicki, poeta, prozaik, publicysta a także biskup warmiński, który z rozmachem urządził swoją rezydencję. Chociaż Krasicki był najsłynniejszym mieszkańcem zamku, nie on go budował. Gmach powstawał w latach 1350-1401 na miejscu grodu pruskiego. Zwiedzając zamek warto zwrócić uwagę na kaplicę zamkową o rokokowym wystroju i wielki refektarz zdobiony fryzem heraldycznym z herbami biskupów warmińskich od Anzelma do Wojciecha Ziemby. W refektarzu znajdują się odkrywki najstarszych malowideł z końca XIV wieku.

Zamek w Rynie


Zamek krzyżacki w Rynie powstał pod koniec XIV wieku. Wzniesiono go pomiędzy dwoma jeziorami, tworzącymi naturalne fosy. Kiedy w Rynie utworzono komturię, znaczenie zamku wzrosło. Pierwszym komturem w Rynie był Fryderyk von Wallenrod. Wiele osób uznaje, że właśnie na tej postaci wzorował się Adam Mickiewicz tworząc swojego Konrada Wallenroda. To nie jedyna historia związana z zamkiem, którego korytarzami przechadzał się nie tylko Wallenrod, ale również księżna Anna, małżonka litewskiego księcia Witolda. Wraz z dziećmi była zakładniczką Krzyżaków, którzy w ten sposób chcieli zmusić księcia do opowiedzenia się po ich stronie podczas bitwy pod Grunwaldem. Wiemy, że Witold walczył u boku Jagiełły – Annę zaś zamurowano w jednym z ryńskich lochów. Od tego czasu powraca jako Biała Dama, szukając swoich dzieci. Co ciekawe, jej duch objawia się głównie mężczyznom zwiedzającym zamek.

Zamek w Ostródzie


Otoczona dziewięcioma jeziorami Ostróda jest jednym z chętniej odwiedzanych miejsc. Miasto może się też pochwalić inetersującą historią, której świadkiem był stary krzyżacki zamek. Zanim powstał murowany gmach, już w połowie XIII wieku istniała w Ostródzie warownia drewniano-ziemna. Miasto z czasem nabrało znaczenia, stało się ważnym ośrodkiem administracji zakonnej i postanowiono wybudować nową siedzibę. Zamek w Ostródzie pełnił ważne role w administracji zakonnej – znajdował się tu browar, młyn, kuźnia, zakłady rzemieślnicze, stajnia i spichletre. Na zamku w końcu XIV wieku znajdowała się też artyleria, wspomagała ona wojska krzyżackie w bitwie pod Grunwaldem. Ciekawostką może być fakt, iż przez kilka miesięcy roku 1807 przebywał tu Napoleon Bonaparte, który na zamku zorganizował swój sztab dowódczy.

Obecnie na zamku mieści się muzeum, restauracja oraz siedziba Centrum Kultury i Sportu.

Zamek w Szestnie


Zamek, a właściwie jego pozostałości, jest jedyną tego typu budowlą w okolicach Mrągowa. Został postawiony przez Krzyżaków dla ochrony ich ziem przed najazdami Litwinów. W jego sąsiedztwie znajdował się szereg innych twierdz obronnych rozlokowanych południkowo po zachodniej stronie Wielkich Jezior: Welawa, Alemburg, Gierdawy, Barciany, Kętrzyn i Ryn. Historia zamku jest burzliwa – wielokrotnie atakowany przez wrogów, spalony i odbudwany. Po sekularyzacji zakonu był siedzibą starostwa. W 1815 roku zamek niemal w całości rozebrano.

Następny artykuł Targi WorldHotel 2015 -...

Komentarze (1)

Gabi

miesiąc temu
Zamek w Rynie jest piękny i duży plus za atrakcje i za możliwość noclegu :) Zawsze się w nim zatrzymujemy jak jedziemy na wakacje na Mazury :)

Zobacz również