4 najlepsze szlaki turystyczne w Jeleniej Górze. Gdzie warto się wybrać?

Sezon jesienno-zimowy sprzyja wyjazdom w regiony górskie. Ostatnie lata pokazały, jak dużym zainteresowaniem cieszą się Karkonosze, w których można odkryć całe piękno gór. Karkonosze zachwycają klimatem, wspaniałymi widokami i miejscami, w których każdy może spędzić czas w ciszy i spokoju, o czym warto się przekonać osobiście, wybierając się na tutejsze szlaki. Doskonałą propozycją może okazać się wizyta w Jeleniej Górze, która stanowi swego rodzaju bramę Karkonoszy. Pokonanie własnych słabości, satysfakcja ze zdobycia szczytu i przebywanie w ciszy i spokoju - to i o wiele więcej, daje nam wędrówka po popularnych szlakach turystycznych. W tym artykule przedstawimy popularne trasy turystyczne, znajdujące się w Jeleniej Górze. Które szlaki w tej miejscowości są najlepsze na turystyczne wędrówki? Sprawdźmy!

Warto podkreślić, że Jelenia Góra jest jedną z popularniejszych miejscowości wypoczynkowo-uzdrowiskowych na Dolnym Śląsku. Miasto to stanowi przedmieście Karkonoszy, dlatego możemy być pewni tego, że czas tu spędzony, na pewno nie będzie stracony. Dla wielu osób, z pewnością Jelenia Góra kojarzy się z miejscem wyjątkowym, pełnym zabytków, bogatą historią, a dla innych ze wspaniałym klimatem i możliwością aktywnego spędzania wolnego czasu. Jedno jest pewne – to doskonałe miejsce dla każdej grupy wiekowej. Znajdą tu coś dla siebie zarówno pasjonaci historii, poznawania miejsc, jak i miłośnicy górskich wędrówek. O każdej porze roku panuje tu wspaniały klimat, dlatego też warto się przekonać o jej wyjątkowości - osobiście.


To, co bez wątpienia wyróżnia Jelenią Górę to fakt, że sama miejscowość stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania całego regionu Karkonoszy. Jednak Jelenia Góra może być wspaniałym punktem wycieczki dla miłośników zwiedzania i aktywnego wypoczynku. Pełno tu wspaniałych zabytków i miejsc, w których każdy miło spędzi czas. Zwiedzanie Jeleniej Góry najlepiej rozpocząć od rynku, będącego centralnym punktem miasta. Znajduje się tu m.in. ratusz, pochodzący z XVIII wieku, fontanna Neptuna, czy czerwony jeleń, będący największą atrakcją wśród turystów, których pasją są zdjęcia. Podziwiać tu również można zabytkowy tramwaj, który symbolizuje historię XIX-wiecznych tramwajów, kursujących niegdyś pomiędzy dworcem a obecnymi Cieplicami. Zabytkowy tramwaj obecnie pełni funkcję kiosku z pamiątkami.



Jelenia Góra, ul. Plac Ratuszowy
Rynki, Starówki, Place
Plac Ratuszowy




Pozostałe atrakcje Jeleniej Góry, na które warto zwrócić uwagę, to m.in. Baszta Grodzka i Baszta Zamkowa, z których można podziwiać wspaniałą panoramę Karkonoszy. Przechadzając się ulicą 1 Maja, warto zwrócić uwagę na odrestaurowane, zabytkowe kamieniczki, w których znajdują się liczne lokale handlowo-usługowe.


W Jeleniej Górze znajdują się liczne obiekty sakralne, z których najbardziej znane to katedra św. Erazma i Pankracego, kaplica św. Anny, cerkiew prawosławna św. Piotra i Pawła oraz sanktuarium pod wezwaniem Podniesienia Krzyża Świętego. Najstarszą budowlą sakralną w regionie jest katedra, natomiast prawdziwą perełką architektoniczną – sanktuarium.


Dlaczego warto przyjechać na wypoczynek do Jeleniej Góry?


Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. Miejscowość ta przede wszystkim zachwyca swoją wspaniałością, klimatem, infrastrukturą i możliwościami spędzania wolnego czasu. Pełno tu również licznych atrakcji, związanych z tematyką gór, ale nie tylko. Pewne jest to, że każda grupa wiekowa powinna znaleźć tu coś dla siebie.


Jelenia Góra to nie tylko wspaniałe zabytki i przyroda, ale również uzdrowisko, a dokładniej – Cieplice, będące częścią tego miasta. Uzdrowisko to ma koncesję na wydobycie leczniczych wód termalnych, które to wykorzystywane są do zabiegów leczniczych. Tradycja leczenia wodami termalnymi sięga końca XIII wieku, natomiast cieplickie gorące źródła potrafią osiągać temperaturę nawet 90 stopni.


Możemy być pewni tego, że w Jeleniej Górze na pewno nikt nie będzie się nudził. Znajdziemy tu również wiele wspaniałych atrakcji dla najmłodszych turystów. Do Jeleniej Góry z powodzeniem można się udać, zarówno na krótki weekendowy wypoczynek, jak i dłuższy urlop - w tym przypadku możemy mieć gwarancję, że poznamy cały region Karkonoszy od A do Z.


Sprawdź również: Weekend w Jeleniej Górze. Co warto zobaczyć?


Które szlaki turystyczne w Jeleniej Górze są najlepsze i najpiękniejsze?


Warto podkreślić, że Jelenia Góra posiada wiele wspaniałych szlaków turystycznych, które umożliwią nam podziwianie wszystkiego, co najpiękniejsze w Karkonoszach. Nie ulega żadnej wątpliwości, że wybierając któryś z poniższych szlaków, możemy delektować się całym pięknem gór. Miejscami te trasy na pewno będą wymagające, ale czego nie robi się dla przyjemności, satysfakcji i możliwości podziwiania malowniczych widoków.


  • Główny Cieplicki Szlak Spacerowy



fot. bodeklg / zdjecia.nocowanie.pl

To jedna z najpopularniejszych tras spacerowych w Jeleniej Górze. Pozwala jednocześnie poznać zabytki i atrakcje Jeleniej Góry, jak i piękną wspaniałą przyrodę i wspaniałe Karkonosze przede wszystkim. Długość całego szlaku wynosi około 12 km, a jej pokonanie powinno nam zająć 3,5 - 4 godziny. Główne atrakcje, jakie możemy zobaczyć podczas wędrówki tym właśnie szlakiem to Strzelecka i Sołtysia Góra z ruinami XVIII-wiecznej Wieży Widokowej. W bezpośrednim sąsiedztwie góry znajduje się punkt widokowy Panorama. Trasa prowadzi również przez Park Norweski i Park Zdrojowy i dochodzimy do pałacu Schaffgotschów i centrum Cieplic. Warto wybrać się na wędrówkę tym właśnie szlakiem.


  • Szlak z Jagniątkowa na Śnieżne Kotły



fot. Andrzej Kwiatkowski / zdjecia.nocowanie.pl

Ta propozycja znajduje się w pobliżu Jeleniej Góry, ale gwarantujemy, że przejście nią zagwarantuje wiele wspaniałych wrażeń. Cały dystans, jaki mamy do pokonania w tym przypadku wynosi około 24 km. Co powinno nam zająć około 8 godzin. Warto zaparkować na parkingu przed kościołem i wyruszyć przed siebie, by odkryć nieznane. 

 

Trasa jest w miarę łatwa i przyjemna. Spokojnie pniemy się pod górę przez las i malownicze tereny. Gdy miniemy leśniczówkę, wejdziemy na teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Po pewnym czasie wejdziemy na trasę, gdzie naszym oczom ukażą się wspaniałe formy skalne. Z Czarnej Przełęczy możemy podziwiać wspaniałe widoki, podobnie jak i na Przełęczy pod Śmielcem. Sam szczyt Śnieżnych Kotłów jest niezwykle widokowy. Można też wejść na pomosty i zrobić zdjęcia kotłom polodowcowym. Wielki Śnieżny Kocioł jest głęboki na 250 metrów, a wysokość ścian sięga do 150 metrów. Warto podejść do stacji przekaźnikowej, która jest elementem charakterystycznym tego szczytu. To popularna trasa, idealna na każdą porę roku.


  • Z Jeleniej Góry na Kapitański Mostek


Ta propozycja powinna być wyjątkowa i pełna wrażeń dla każdego. Trasa, którą mamy do pokonania, przedstawia się następująco: Jelenia Góra – Grzybek – szlak zielony – Ścieżka Poetów – Perła Zachodu – Siedlęcin – Jezioro Wrzeszczyńskie – Zapora Wrzeszczyn – szlak żółto-niebieski – dolina Kamienicy – Kapitański Mostek 380 m n.p.m. Dystans, który musimy pokonać w tym przypadku liczy 22 km, co powinno nam zająć około 3 godzin. Początkowo wspinamy się na Wzgórze Krzywoustego, na którym w XI wieku powstało grodzisko obronne, a następnie murowany zamek, który dały początek Jeleniej Górze. Na tym wzgórzu znajduje się również wieża widokowa, która to powstała w 1911 roku i od tego czasu stanowi jedną z popularnych atrakcji. 

 

Następnie udajemy się w kierunku Pereł Zachodu i nad jezioro Modre. Dalej od schroniska szosą biegniemy do Siedlęcina. Po osiągnięciu mostu przebiegamy na drugą stronę i wzdłuż prawego brzegu podążamy wzdłuż rzeki drogą asfaltową. Jeśli chcemy odrobinę odpocząć, warto jest zwiedzić Wieżę Rycerską z początku XIV wieku. Budowla ta zachowała swój średniowieczny charakter, co świadczy o jej wyjątkowości. Malowniczą trasą dalej wędrujemy wzdłuż rzeki Bóbr i nad jezioro Wrzeszczyńskie. W kolejnych etapach naszej wędrówki możemy podziwiać również ruiny pohitlerowskiej fabryki, wąwóz rzeki Kamienicy, wzgórze Stanek i po pewnym czasie osiągamy Kapitański Mostek. Jest to jeden ze wspaniałych punktów widokowych Gór Izerskich. Geneza wiąże się z rozwojem turystyki, związanej z wędrówką kuracjuszy z pobliskiego sanatorium w Barcinku. Polecamy ten szlak!


  • Szlak na Jeleniec i Koziniec


Wędrówkę po popularnych szlakach w Jeleniej Górze, kończymy na szlaku, prowadzącym na Jeleniec i Koziniec. Do pokonania mamy dystans o długości 13,6 km, co powinno nam zająć nieco ponad 3 godziny. Warto podkreślić, że ta trasa stanowi część Szlaku Zamków Piastowkich, prowadzącego aż do Łomnicy. Wędrówka tym szlakiem pozwoli nam co nieco zagłębić się w tajniki historii. To, co bez wątpienia zwróci naszą uwagę to niezwykła panorama Kotliny Jeleniogórskiej i klimat tu panujący, który na pewno dostarczy wielu wspaniałych wspomnień dla każdego. Trasa ta nie jest zbyt wymagająca, przez co spokojnie odnajdą się tu rodziny z dziećmi. 


Lubisz wędrówki górskie? Sprawdź koniecznie: Nieodkryte szlaki w Karkonoszach. Gdzie warto się wybrać?


Noclegi w Jeleniej Górze


Najbardziej popularnymi kategoriami obiektów noclegowych w Jeleniej Górze są kwatery i pokoje, apartamenty i agroturystyka. Są to obiekty, które znajdują się zarówno w ścisłym centrum, jak i w ustronnych miejscach. Jelenia Góra jest rozciągniętą miejscowością, dlatego mamy gwarancję, że będziemy mieli z czego wybierać. Średni koszt noclegu wynosi 147 zł. Jeśli chcemy skorzystać z w miarę korzystnej oferty, to warto wziąć pod uwagę agroturystyki i kwater, w których cena za nocleg rozpoczyna się od 35 zł od osoby za dobę. Wszystko jest w pełni uzależnione od lokalizacji obiektu i od standardu, jakiego oczekujemy. Pewne jest to, że poszukując noclegu w ścisłym centrum, musimy liczyć się z nieco większym wydatkiem. Pamiętać należy również, że do kosztów noclegu należy doliczyć opłatę klimatyczną, wynoszącą 3,50 zł od osoby za dobę.


Jeśli chodzi o udogodnienia, to turyści pytają najczęściej o dostępność łazienki w pokoju. Każdy chce poczuć odrobinę prywatności, a takie udogodnienie daje dużą wygodę. Spora część osób pyta również o parking oraz internet i telewizję. Możemy być spokojni, bo znajduje się to w standardzie prawie każdego obiektu w miejscowości. Nieco mniej osób pyta o dostępność kuchni i wyżywienia.






Już dziś zaplanuj swój pobyt i wybierz najlepszy nocleg w Jeleniej Górze


Mamy nadzieję, że wizyta w popularnym miejscu, jakim jest Jelenia Góra, będzie obfitować w wiele wspaniałych górskich wędrówek. Wybraliśmy naszym zdaniem najlepsze szlaki w miejscowości, niech więc Wasze wędrówki będą pełne malowniczych widoków i pozwolą odkryć całe piękno Karkonoszy.




Data publikacji:

Autor:

Komentarze