Nieodkryte szlaki w Karkonoszach. Gdzie się wybrać?

Nieodkryte szlaki w Karkonoszach. Gdzie się wybrać?

Górskie wędrówki są niezwykle popularne o każdej porze roku. Jednak to jesienią wydają się być najpiękniejsze. Nie ma w związku z tym, co się dziwić temu, że spora grupa osób na wyjazdy w góry wybiera właśnie miesiące jesienne. Każdy chce tu odnaleźć spokój i ciszę. Jako, że Karkonosze są niezwykle popularnym regionem górskim, przygotowaliśmy listę nieodkrytych szlaków, w których można odkryć to, co najpiękniejsze, korzystając jednocześnie z ciszy i spokoju.

Tegoroczne lato już po raz kolejny okazało się rekordowe, jeśli chodzi o wyjazdy w góry. Największym zainteresowaniem cieszyły się Tatry, Bieszczady oraz Karkonosze

 

Nie da się również ukryć, że szczególną popularnością cieszą się ustronne miejsca, w których każdy odnajdzie ciszę i spokój. Znajdziemy je również w Karkonoszach - regionie niezwykłym z wielu powodów. 

 

To bez wątpienia region górski, zachwycający magią kolorów, wspaniałymi szlakami górskimi i niezwykłymi krajobrazami. W ostatnich dniach można było zaobserwować tłumy osób, oczekujących na wjazd wyciągiem krzesełkowym, czy też wspinających się na Śnieżkę. Ale Karkonosze to nie tylko Śnieżka. Znajdziemy tu wiele wspaniałych tras górskich i mniej znanych szczytów. Gdzie warto jest się wybrać, by przemierzać szlaki w zupełnej ciszy i spokoju? Przygotowaliśmy kilka propozycji.


Dlaczego Karkonosze są tak popularne w sezonie letnim?


Każdy region ma coś wyjątkowego w sobie. Karkonosze można lubić z wielu powodów. Szczególnie we wrześniu i październiku mają one swój urok, spowodowany przez niezwykłe kolory, które nadają krajobrazom niezwykle magicznego charakteru. Nie ma takiej osoby, która nie marzyłaby o wędrówce po ulubionych szlakach w towarzystwie ciszy i spokoju, naładowaniu “akumulatorów”, zapomnieniu o problemach i korzystaniu z klimatu, który w tym regionie jest naprawdę wspaniały. 


Wędrówki po Karkonoszach na pewno uspokajają i pozwalają zapomnieć o codziennych obowiązkach, a piękno tutejszej przyrody zachwyci każdego. Trudno w związku z tym o piękniejsze okoliczności przyrody w kontekście wycieczek rowerowych, spacerów, czy też korzystania z największych atrakcji miejscowości górskich. Nie bez znaczenia pozostaje również bliskość Czech, które są szczególnie popularne wśród osób odwiedzających Karkonosze.


Wyjazd w Karkonosze to przede wszystkim:


  • malownicze widoki

  • wspaniałe, regionalne dania

  • wszechobecna cisza i spokój

  • bogactwo atrakcji

  • bliskość granicy z Czechami

  • liczne zabytki

  • magia Dolnego Śląska, która zadziała na każdego

  • możliwość oderwania się od obowiązków i szarej codzienności


W Karkonoszach na pewno nigdy nie będziemy się nudzić, niezależnie od pory roku. Sprawdź, dlaczego warto jest wybrać się tam jesienią i już dziś przeczytaj: Jesienny wyjazd w góry. 5 pomysłów na urozmaicenie czasu


Na które szlaki w Karkonoszach warto się wybrać, by uniknąć tłumów?


Jeśli chcesz pobyć sam ze sobą w Karkonoszach, to przygotowane przez nas podpowiedzi, powinny Cię zadowolić i dzięki nim podejmiesz właściwą decyzję, jeśli chodzi o spacer po szlakach górskich. W Karkonoszach znajdziemy naprawdę kilka wspaniałych miejsc. Warto podkreślić, że miejsca te są bogate w niezwykłe krajobrazy, a miejscami trasy bywają również wymagające. Które to szlaki? Sprawdźmy!


  • Szlak zielony ze Szrenicy na Śnieżkę





Zdobycie Śnieżki jest chyba w planach każdej osoby, która wybiera się w Karkonosze. Warto jednak zaznaczyć, że istnieje wiele możliwości wejścia na ten szczyt. Warto w związku z tym wziąć pod uwagę trasę mniej popularną i wybrać się na spacer ze Szrenicy na Śnieżkę. Sam pobyt na Szrenicy jest naprawdę wyjątkowy. Roztacza się stąd niezwykła panorama, uznawana za jedną z piękniejszych w Karkonoszach. By zdobyć Śnieżkę, podążając ze Szrenicy, wystarczy przejść malowniczą Drogą pod Reglami, która biegnie na wysokości od 530 do 680 m n.p.m.

 

Sprawdź również: Nowe obserwatorium na Śnieżce? Są wstępne plany!


  • Spacer ze Szklarskiej Poręby do Śnieżnych Kotłów



fot. janek.fedorowicz / zdjecia.nocowanie.pl

Kolejna z propozycji jest również wyjątkowa i powinna zapewnić niezapomniane przeżycia, związane z pobytem w Karkonoszach. Wędrówkę tą właśnie trasą można rozpocząć od skrzyżowania ulic Uroczej i Kilińskiego w Szklarskiej Porębie. Żółtym szlakiem dochodzimy do Złotych Jam i następnie podążamy do rzeki Bystrej. Po niespełna godzinie, naszym oczom ukaże się jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów w okolicy, czyli Krucze Skały - są to granitowe bloki, które sięgają 30 m wysokości. Za schroniskiem “Pod Łabskim Szczytem” droga do Śnieżnych Kotłów staje się nieco bardziej stroma, jednak widoki w pełni wynagrodzą trud naszej wspinaczki.


  • Na Chojnik przez Piekielną Dolinę



fot. Robert Stępień / zdjecia.nocowanie.pl

Obok Śnieżki, popularnym punktem podczas wypoczynku w Karkonoszach będzie na pewno Chojnik. Jeśli chcemy uniknąć tłumów, podczas jego zdobywania, warto jest wybrać trasę od strony południowej, przez Piekielną Dolinę oraz granitowe schody. W średniowieczu znajdowała się tu warownia, jednak ciężkie głazy z czasem oderwały się od ścian i zastygły wśród gór. Panuje tu wspaniały i baśniowy klimat, szczególnie gdy poranki są chłodne, a las spowija gęsta mgła.


  • Ścieżka nad reglami, odcinek Rezerwat Śnieżne Kotły - Czarny Kocioł



fot. ta_deo / zdjecia.nocowanie.pl

Na ten szlak warto jest się wybrać przede wszystkim ze względu na malownicze widoki. Warto podkreślić, że dojedziemy tu szlakiem zielonym. Będąc u brzegu Śnieżnych Stawków mamy możliwość obejrzenia Śnieżnych Stawków od najbardziej alpejskiej strony. Nieprzerwanie podążamy górną granicą lasu, więc na całej trasie jest kilka niezwykłych widokowo miejsc. Wnętrze znajdującego się nieopodal Czarnego Kotła Jagniątkowskiego jest niezwykłe i ciekawe, ale ma zupełnie inny charakter. To przede wszystkim błogi urok Jaworowej Łąki o niezwykle intensywnej zieleni traw i wijącej się Wrzosówki zrobi na nas największe wrażenie.


  • Na Skalny Stół


To doskonała propozycja dla każdego, będąca alternatywą dla zdobywania Śnieżki. Warto podkreślić, że nie brak tu wymagających podejść. Skalny Stół mierzy 1281 metrów i jest najwyższym punktem Kowarskiego Grzbietu. Najbardziej atrakcyjną trasą jest ta z Karpacza, prowadząca przez osadę Budniki. Wyruszamy z Wilczej Poręby i po około godzinie docieramy do osady Budnik, w której można zaplanować dłuższy odpoczynek. Gdy już zdobędziemy Skalny Stół, naszym oczom ukaże się widok na Śnieżkę, Kotlinę Jeleniogórską, Rudawy Janowickie, czy też Góry Kaczawskie. Na pewno warto jest wybrać się na wędrówkę tym szlakiem.

 

 

 Domki Ostoja Karkonoska

Domki Ostoja Karkonoska

Podgórzyn, ul. Jana Pawła II

Apartamenty Podgórzyn 9.5
Willa Izbica

Willa Izbica

Karpacz, ul. Kościuszki

Pensjonaty Karpacz 9.8

 

 


Już dziś zaplanuj wędrówkę po karkonoskich szlakach i zarezerwuj dla siebie najlepszy nocleg w Karkonoszach


Mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom, pobyt w Karkonoszach będzie wyjątkowy, a cisza i spokój będą tu obecne na każdym, możliwym kroku.



Następny artykuł Zaczarowane miejsce na...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!