TOP 5 najlepszych atrakcji w Tatrach

TOP 5 najlepszych atrakcji w Tatrach

Tatry to jedno z najchętniej odwiedzanych pasm górskich w Polsce. Na turystach wrażenie wywiera surowa uroda majestatycznych szczytów, wśród których każdy czuje się jak w krainie olbrzymów.

Wypoczywając w Tatrach warto skrupulatnie zaplanować wycieczki, by zobaczyć najważniejsze miejsca, które wzbudzają zachwyt w kolejnych pokoleniach turystów. Aby ułatwić to zadanie, przygotowaliśmy krótką listę najciekawszych atrakcji w Tatrach polskich. Należą do nich nie tylko górskie szczyty, ale także leżące u ich stóp rezerwaty przyrody oraz magiczne doliny.   

To wszystko składa się na zachwycające atrakcje turystyczne w Tatrach, będące hitem każdego pobytu w regionie.  

Co warto zobaczyć w Tatrach? 5 najciekawszych miejsc  


Chociaż pasm górskich w Polsce jest wiele i są one niezwykle różnorodne, to właśnie Tatry podbiły serca turystów. Co było powodem? Może ich malowniczość oraz dziki, romantyczny charakter? Kiedy przyszła moda na góralszczyznę, to właśnie tatrzańskie wsie odwiedzano najchętniej. Najbardziej zyskało Zakopane, które stało się mekką artystów oraz towarzyskiej śmietanki najpierw Krakowa, a w kolejnych dekadach całej Polski.  


Zobacz noclegi w Zakopanem:


ApartHost Apartamenty Domki

ApartHost Apartamenty Domki

Zakopane, ul. Seweryna Goszczyńskiego

Apartamenty Zakopane 9.7
Javorina

Javorina

Zakopane, ul. Strążyska

Domki Zakopane 10.0


Moda na Tatry i Zakopane trwa w najlepsze, czego dowodem są tłumy turystów, szturmujących zarówno Krupówki, jak i tatrzańskie szlaki. Czy wśród tak chętnie uczęszczanych miejsc znajdują się te, które wymieniamy niżej? Przekonajcie się!  

  • Atrakcje turystyczne w Tatrach - Świnica  
Świnica to legendarny szczyt Tatr Wysokich, wznoszący się na 2301 m n.p.m. i stanowiący naturalną granicę pomiędzy Polską a Słowacją. Zdobycie Świnicy to nie przygoda dla początkujących! Na szlaku konieczne jest korzystanie z łańcuchów oraz klamr, jego przejście zajmuje sporo czasu i wymaga dobre przygotowania fizycznego.  

Na Świnicę można dojść od Kasprowego Wierchu, co czyni większość turystów, od strony Zawratu lub z Hali Gąsienicowej. Trasa rozpoczyna się przy schronisku PTTK Murowaniec i zajmuje najwięcej czasu. Ze szczytu Świnicy roztaczają się fantastyczne widoki na Kasprowy Wierch, Czerwone Wierchy oraz Giewont. Jeżeli pogoda jest idealna, można dostrzec majaczące w oddali Beskidy.  

  • Top atrakcje w Tatrach polskich – Morskie Oko  


Morskie Oko

Morskie Oko

, ul. Palenica Białczańska

Atrakcje przyrodnicze 10.0


W zestawieniu topowych atrakcji polskich Tatr nie mogło zabraknąć Morskiego Oka. Jest to największe tatrzańskie jezioro (345 km2), zajmuje także piąte miejsce pod względem głębokości (prawie 51 m). Położone jest na wysokości 1395 m n.p.m w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów. W jego tafli odbijają się majestatyczne szczyty, przez co jezioro jest chętnie fotografowane przez turystów.  

Tych nad Morskim Okiem, zwłaszcza w pełni sezonu, nie brakuje. Taką popularność zawdzięcza świetnej dostępności - do wejścia na szlak dojdziemy samochodem, który później wygodnie zaparkujemy na Palenicy Białczańskiej, gdzie znajduje się parking TPN (wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsca). Stamtąd, że do samego Morskiego Oka prowadzi wygodna asfaltowa droga, którą można pokonać nawet z wózkiem. Po drodze można podziwiać spektakularne widoki oraz tatrzańskie wodospady, nazywane Wodogrzmotami Mickiewicza.

  • Co warto zobaczyć w Tatrach? Wąwóz Kraków

Wąwóz Kraków należy do miejsc, które trzeba zobaczyć w Tatrach. To skalny jar odchodzący od Doliny Kościeliskiej, co oznacza, że jest łatwo dostępny nawet dla turystów nieprzyzwyczajonych do żmudnych wędrówek. Tutaj dojdziesz spacerowym tempem, ciesząc się przy okazji widokiem malowniczych górskich szczytów.

Turystów do dzisiaj urzeka ciemna barwa węglanowych skał, przez które woda wyżłobiła głęboki kanion. Chociaż ma 3 kilometry długości, turyści mogą obejrzeć tylko przednią część. Znajdują się tu wysokie, częściowo omszałe skalne ściany - pomiędzy nimi biegnie trasa turystyczna, prowadząca do dalszych zakątków wąwozu. Jak przystało na Kraków, znajduje się tam między innymi kościół mariacki i smocza jama.

  • Perła wśród dolin tatrzańskich - Dolina Chochołowska
Bywają momenty, gdy Dolina Chochołowska jest oblegana niczym Krupówki. Dzieje się tak wtedy, kiedy na Polanie Chochołowskiej zaczynają kwitnąć krokusy. Choć nie jest to jedyne miejsce w Tatrach, gdzie pojawiają się te chronione kwiaty, to właśnie tu przyjeżdża najwięcej turystów.

Krokusy można podziwiać tylko na przełomie marca i kwietnia, a inne atrakcje Doliny Chochołowskiej przez cały rok! Charakterystycznym elementem krajobrazu są tu na przykład szałasy paserskie. To pozostałość po czasach, gdy w dolinie naprawdę intensywnie wypasano trzodę. Teraz na Polanie Chochołowskiej odbywa się jedynie kulturowy wypas owiec, mający na celu powstrzymanie zarastania tego terenu. Gospodarze biorący w nim udział mają być ubrani tradycyjnie i mówić wyłącznie gwarą.

Niedaleko schroniska na Polanie Chochołowskiej stoi kapliczka św. Jana Chrzciciela. Znajduje się powyżej szałasów - jest to kolejna tatrzańska atrakcja! Chociaż wygląda na dość starą, tak naprawdę powstała w latach 70. XX wieku jako element scenografii do serialu “Janosik”. Kręcono w niej scenę ślubu Maryny i harnasia.


  • Atrakcje turystyczne w Tatrach - Przełom Białki

Rezerwat przyrody Przełom Białki leży u stóp tatrzańskich szczytów. Powstał w 1931 roku na fragmencie rzeki pomiędzy skałkami Kramnicą a Obłazową. Stanowiły one kiedyś jeden masyw – rozdzieliła je Białka. W korycie rzeki leżą gładkie granitowe otoczaki, które zostały przyniesione z Tatr i wygładzone przez wodne prądy.

Białka jest jedyną w Polsce rzeką typu alpejskiego, co oznacza, że w swym górnym biegu zasilają ją wody z topniejącej pokrywy śnieżnej, a w dolnym dopływy. Stąd też nikt nie powinien się dziwić wysokim stanom wód, które występują wiosną, a nawet latem. Białka jest czysta, zachowała też swój dziki charakter. Stanowi prawy dopływ Dunajca.

Następny artykuł Zero-waste i podróżowanie...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej