Raj dla miłośników górskich wycieczek. Worek Raczański w Beskidzie Żywieckim

Jeśli w najbliższym czasie planujesz wyjazd w góry i jednocześnie poszukujesz miejsc “dzikich” i na swój sposób wyjątkowy, to mamy dla Ciebie coś specjalnego. Wystarczy, że na swój wypoczynek wybierzesz Śląsk, a dokładniej - region Beskidu Żywieckiego.

Turystów, którzy kochają wypoczynek w górach, z powodzeniem można podzielić na dwie grupy - tych, którzy są przywiązani do swoich ulubionych i popularnych miejsc, jak też turystów - odkrywców, którzy każdego roku wyjeżdżają w inny region górski. Wszystko to ma oczywiście swój jasny cel - odkrywać i poznawać miejsca wyjątkowe, których w naszym kraju i przede wszystkim w górach nie brakuje.


Warto podkreślić, że preferencje wyjazdowe wśród Polaków przez ostatni rok uległy zmianie. Na swoje miejsce wypoczynku poszukujemy przede wszystkim miejsc mniej obleganych, z dala od tłumu turystów. Do kategorii takich miejsc możemy zaliczyć m.in. region Beskidu Żywieckiego, który kryje w sobie wiele wspaniałości dla miłośników zabytków, wypoczynku na wodą i wędrówek po górach. Na uwagę zasługuje również fakt, że Beskid Żywiecki może być doskonałą bazą wypadową do zwiedzania pozostałej części regionu, w tym Beskidu Śląskiego.


Sprawdź również: Wypoczynek na Śląsku. Które miejscowości wybrać na swoje zakwaterowanie?


Dlaczego warto wybrać się na wypoczynek w Beskidzie Żywieckim?


Beskid Żywiecki jest niezwykle ciekawym regionem położonym w południowej części Polski. Jako ciekawostkę, należy przytoczyć tu fakt, że jest to drugie pod względem wysokości pasmo górskie w naszym kraju, ustępuje w tym przypadku swojego miejsca jedynie Tatrom. Co wyróżnia Beskid Żywiecki? Przede wszystkim rozległa i mocno zróżnicowana pod względem położenia i charakteru okolica, jak też wiele możliwości i świetne warunki dla miłośników aktywnego wypoczynku w górach.

 

 

 

fot. Karol Wiak


Nie ulega żadnej wątpliwości, że najpopularniejszą miejscowością w tej części kraju jest Żywiec, słynący z produkcji popularnego w Polsce trunku. I to właśnie w Żywcu można spotkać najwięcej grup turystów, którzy wypoczywają w Beskidzie Żywieckim. Stanowi on świetną bazę wypadową w okoliczne góry, oferuje przyjemny klimat oraz liczne atrakcje. Ze względu na swoje położenie oraz możliwości zagospodarowania wolnego czasu cieszy się dużą popularnością wśród turystów.


Poznaj: Żywiec na weekend - co warto zobaczyć?


Worek Raczański - poznaj wyjątkowe miejsce w Beskidzie Żywieckim


Wybierając Beskid Żywiecki na swój wakacyjny wypoczynek, możesz być pewien tego, że atrakcji i możliwości spędzania czasu w górach Ci nie zabraknie. Jedyną kwestią, którą warto rozważyć jest to, czy chcesz odwiedzić te bardziej znane miejsca, czy wręcz przeciwnie - te “dzikie”. Jeśli zdecydujesz się na tę drugą opcję, to mamy dla Ciebie coś wyjątkowego. Weź pod uwagę to, że może nie będzie to najprostsza trasa, ale same widoki są w stanie wynagrodzić absolutnie wszystko. Sprawdź, dlaczego warto wybrać się na wędrówkę szlakiem Grupy Wielkiej Raczy.



fot. biuro387 / zdjecia.nocowanie.pl


Na wstępie, warto podkreślić, że Worek Raczański jest potoczną nazwą, której używa się do określenia Grupy Wielkiej Raczy, czyli grupy górskiej w południowo-zachodniej części Beskidu Żywieckiego. Worek Raczański przylega od północy i południa do fragmentu głównego grzbietu karpackiego, na granicy graniczy z Beskidem Kisuckim oraz Beskidami Orawskimi. Najatrakcyjniejszymi szczytami w tej grupie są: Wielka Racza (1236 m), Wielka Rycerzowa (1226 m), Bendoszka Wielka (1144 m).


W czym tkwi wyjątkowość tego właśnie szlaku? Na pewno jest on w pełni urozmaicony. Ścieżka wije się między drzewami, raz w górę, raz w dół. Podejście męczy, spłyca oddech, ale kiedy tylko wychodzimy na halę, z której otwierają się rozległe widoki na niezliczone szczyty i przełęcze, to nagle potrafimy odetchnąć pełną piersią. Takie możliwości daje nam wędrówka po Worku Raczańskim.

 

 

fot. galdan / zdjecia.nocowanie.pl


Poprzez Worek Raczański prowadzi czerwony szlak turystyczny (do Przełęczy Przegibek należy odbić szlakiem czarnym). Trasa prowadzi nas praktycznie po samej granicy polsko-słowackiej, w niezwykle malowniczym rejonie, z cudnymi panoramami i porastającym tu lasem, w którym mieszka dzika zwierzyna, a nawet niedźwiedź brunatny.


Przeczytaj koniecznie: 5 nieodkrytych szlaków w Beskidach. Gdzie warto się wybrać?


Propozycje wędrówek po Grupie Wielkiej Raczy


Niezależnie na którą opcję się zdecydujecie, powinniście czerpać radość i przyjemność ze zdobywania tej niezwykłej trasy. Na niedobór malowniczych górskich widoków nie powinniście narzekać. Mało tego, będziecie chcieli się na chwilę zatrzymać, by w pełni podziwiać piękno gór.



fot. galdan / zdjecia.nocowanie.pl


Warto jest wybrać któryś z poniższych wariantów trasy:


  • Rycerka Dolna – Młoda Góra – Hala Rycerzowa – Wielka Rycerzowa – Przełęcz na Przegibku – Bendoszka Wielka – Rycerka Dolna - szlak czerwony, od Przełęczy Przegibek czarny - średni czas na pokonanie tej trasy to około 9 godzin

  • Ujsoły – Muńcuł – Przełęcz Kotarz – Hala Rycerzowa – Soblówka – Glinka - podążamy w tym przypadku szlakiem zielonym i żółtym - czas potrzebny na pokonanie tej trasy to około 7 godzin

  • Rycerka-Kolonia – Wielka Racza – Hladká – Sedlo pod Hladkou – Lalikovci – Zanka – Kikula – Skalanka – Zwardoń - to opcja wędrówki, połączona z wycieczką na Słowację - prowadzi szlakiem żółtym, zielonym, niebieskim, żółtym i czerwonym - czas potrzebny na pokonanie tej trasy to podobnie, jak w przypadku pierwszej opcji około 9 godzin


Noclegi w okolicach Grupy Wielkiej Raczy


Jeśli planujesz zdobycie Grupy Wielkiej Raczy i poszukujesz wymarzonego noclegu, to wiedz, że najlepiej będzie się zatrzymać w Zwardoniu lub Ujsołach. Dominują tu obiekty z kategorii kwatery i pokoje, ich oferta najczęściej obejmuje nocleg w pokojach z łazienką oraz dostęp do wspólnej kuchni. Zazwyczaj gospodarze odpowiednio aranżują teren wokół domu, by zwłaszcza latem przyjemnie spędzało się tam czas. Najczęściej przygotowują miejsce na grilla i ognisko, a także plac zabaw dla dzieci.


Średni koszt noclegu w Zwardoniu i Ujsołach wynosi 52 zł, a na tę kwotę wpływa między innymi lokalizacja obiektu oraz jego kategoria. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii kwatery i pokoje, gdyż ceny zaczynają się już od 30 zł. 






Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Zwardoniu lub Ujsołach


Mamy nadzieję, że ta propozycja wycieczki będzie obfitować w wiele wspaniałych wrażeń, związanych z turystyką górską. Pamiętaj, że Beskid Żywiecki oferuje jeszcze więcej niezwykłych miejsc, dlatego wakacje 2021 spędź w Polsce - #wypoczywamwpolsce.




Data publikacji:

Autor:

Komentarze