Czym Wielka Racza w Bieskidzie Żywieckim raczy swoich gości?

Czym Wielka Racza w Bieskidzie Żywieckim raczy swoich gości?

Wielka Racza 1236 m n.p.m. to najwyższy szczyt południowo-zachodniej części Beskidu Żywieckiego w Polsce oraz najwyższe wzniesienie w całych Beskidach Kysuckich na Słowacji - z tego względu góra ta jest zaliczana do Korony Słowacji. Jest to piękne, niezwykle widokowe wzniesienie górskie, dostępne dla turystów przez cały rok.

To właśnie te piękne widoki najbardziej przyciągają miłośników górskich wędrówek na szczyt Wielkiej Raczy - według wielu, oferuje on jedne z najbardziej malowniczych panoram górskich na cały Beskid Żywiecki.

Oprócz pięknych widoków, Wielka Racza pozwala także na spędzenie nocy w schronisku PTTK Wielka Raczą, a także możliwość przedłużenia wycieczki - ze szczytu Wielkiej Raczy można idąc wzdłuż granicy polsko-słowackiej, dostać się na Przełęcz Przegibek i przy okazji zobaczyć kolejne miejsca, z których wiele wprost zapiera dech w piersi. Atutem tego wzniesienia oraz zachętą do podjęcia wyzwania jego zdobycia jest także fakt, że na Wielką Raczę prowadzi kilka dobrze wytyczonych szlaków turystycznych, m. in. żółty szlak z Rycerki Górnej Kolonii (to najkrótszy szlak) i szlak czerwony ze Zwardonia, najdłuższy i najbardziej wymagający.

 

Gdzie znajduje się Wielka Racza? Kilka istotnych faktów na temat wzniesienia


Wielka Racza 1236 m n.p.m. to jeden z najbardziej znanych szczytów w Beskidzie Żywieckim. Jest to najwyższe wzniesienie tzw. grupy Wielkiej Raczy, które po słowackiej stronie nosi nazwę Beskidów Kysuckich. Góra jest umiejscowiona w głównym grzbiecie Beskidu Żywieckiego, przez który przebiega granica polsko-słowacka. Jest to także miejsce, przez które biegnie Wielki Europejski Dział Wodny. Pomiędzy trzema grzbietami wniesienia znajdują się trzy doliny, przez które przepływają potoki.

 

Zbocza Wielkiej Raczy są całkowicie zalesione, a na jej szczycie znajduje się spora, porośnięta trawą hala, z której roztaczają się wyśmienite widoki - przez wielu uznawane za jedne z najpiękniejszych, jakie oferują polskie Beskidy. W ich podziwianiu pomaga wybudowana na szczycie w 1997 r. platforma widokowa, której stworzenie było wspólną inicjatywą Polski i Słowacji.

Sprawdź: Sztuczna inteligencja a podróżowanie. Jak wpływa na polską turystykę?

 

Walory turystyczne Wielkiej Raczy. Czym przyciąga do siebie turystów?


fot. BridgeToHorizon / AdobeStock, CC0

Na szczycie Wielkiej Raczy znajduje się Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Można zatrzymać się w nim na nocleg lub spędzić nieco czasu w towarzystwie innych miłośników górskich wędrówek. Jako ciekawostkę warto podać, że o mało brakowało, aby to tak dziś lubiane i doceniane przez turystów schronisko turystyczne przestało istnieć - w latach 60-tych XX w. Polskie Towarzystwo Tatrzańskie miało bowiem podjąć decyzję o jego rozbiórce.

 

Na szczęście, w ostatniej chwili zadecydowano, że zamiast zamykać obiekt, zostanie on poddany modernizacji. Dzięki temu szczęśliwemu zbiegowi okoliczności, Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy nadal istnieje oraz oferuje dach nad głową kolejnym pokoleniom miłośników wędrowania po malowniczym Beskidzie Żywieckim.

 

Inny los spotkał natomiast Schronisko pod Wielką Raczą w Rycerce Górnej Kolonii. Mieściło się ono w klimatycznej leśniczówce i również cieszyło się sporym zainteresowaniem turystów w latach 20-tych i 30-tych XX w. Po wojnie obiekt popadł jednak w ruinę i nie został odbudowany. Tak więc obecnie Schronisko PTTK Wielka Racza pozostaje jedynym obiektem tego typu w najbliższej okolicy Wielkiej Raczy.

 

Po słowackiej stronie Wielkiej Raczy coś dla siebie znajdą także miłośnicy narciarstwa. Tuż poniżej szczytu znajduje się znany i lubiany przez miłośników białego szaleństwa kompleks narciarski Snow Paradise, zlokalizowany na wysokości 639-1048 m n.p.m. W jego ramach można skorzystać z licznych tras narciarskich, na miejscu funkcjonuje także tor saneczkowy.

 

Walory przyrodnicze Wielkiej Raczy. Jakie ciekawe rośliny i zwierzęta można napotkać na szlaku?


Wizyta na Wielkiej Raczy to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników pięknych widoków i długich spacerów po beskidzkich okolicach. Coś dla siebie znajdą tu bowiem także osoby kochające przyrodę. Wielka Racza jest "domem" dla kilku rzadkich gatunków roślin - na jej zboczach napotkać można na takie niespotykane często okazy, jak m. in. dzwonek piłkowany, tojad morawski czy tocja karpacka.

 

Poznaj: Najbardziej niezwykłe rezerwaty przyrody w Polsce!

 

W celu ochrony unikalnych i cennych walorów przyrodniczych Wielkiej Raczy, po słowackiej stronie granicy powstał rezerwat Veľká Rača, o powierzchni 313 ha. Chroni on przede wszystkim pozostałości naturalnego boru jodłowo-świerkowego, piaskowce wychodnie, a także tzw. niby-jaskinie, czyli skalne dziury, wyglądem przypominające jaskinie. Na słowackich zboczach Wielkiej Raczy występują także takie rośliny, jak m. in. gołek białawy, urodzik karpacki oraz lilia złotogłów. Jeśli chodzi natomiast o zwierzęta, w lasach Wielkiej Raczy kryją się rysie i cietrzewie, których obecność zaobserwuje uważny obserwator.


fot. AlainAudet / AlainAudet

 

Bardzo ciekawym pod względem przyrodniczym punktem na Wielkiej Raczy jest hala położona na samym szczycie. Jest bardzo intrygujące miejsce, które wbrew pozorom nie jest wytworem człowieka i efektem wypasania na jej terenie zwierząt, lecz tworem całkowicie naturalnym. Zainteresowanie jej powstaniem potęguje dodatkowo fakt, że w tej części Beskidów górna granica lasu biegnie ok. 150 metrów powyżej polany. Na polanie szczytowej można zaobserwować karłowatą buczynę, która ją porasta.

 

Dlaczego Wielka Racza stała się Wielką Raczą? Różne wyjaśnienia nazwy szczytu


Jak to zwykle bywa w odniesieniu do nadanych w dawnych czasach nazw gór, pochodzenie nazwy Wielkiej Raczy nie jest wyjaśnione. Istnieje kilka różnych hipotez, które podejmują próbę jej wyjaśnienia, jednak która z nich jest najbliższa prawdy, tego niewiadomo. Warto jednak je prześledzić, chociażby po to, aby sprawdzić, która z nich według nas może być najbliższa prawdy.

 

Pierwsza z hipotez głosi, że nazwa szczytu Wielka Racza pochodzi od pobliskiej miejscowości o nazwie Rajcza. Potwierdzeniem tej hipotezy miałby być zapis "Rayca", który pojawia się w dokumentach z XVII i XVIII w. Druga hipoteza obstaje przy tym, że nazwa szczytu Wielka Racza wywodzi się od słowa "rajczula", które w gwarze żywieckiej oznacza zagrodę dla owiec. Być możne nawiązuje ona do faktu, że w dawnych czasach na zboczach Wielkiej Raczy były wypasane owce.

 

Aleksy Siminow w swoich "Studiach beskidzko-żywieckich" wydanych w 1992 r., pisze natomiast, że nazwa Wielka Racza być może pochodzi od staropolskiego słowa "rac" lub "racz", które oznaczają rycerza i jest związana z nazwami miejscowości Rycerka Górna i Rycerka Dolna, które w czasach średniowiecznych znajdowały się w posiadaniu rycerzy.

 

Jako że znajdujemy się w Beskidach - miejscu, w którym nie brakuje ludowych legend i opowieści, nie mogło także zabraknąć ciekawej opowieści, która również odnosi się do nazwy Wielkiej Raczy. Otóż, dawni właściciele państwa żywieckiego, ród Komorowskich, miał toczyć intensywne spory o granice z właścicielami węgierskimi. Kiedy udało im się dojść do satysfakcjonującego dla obydwu stron porozumienia, mieli wybrać się wspólnie na szczyt Wielkiej Raczy i na nim zorganizować wielką ucztę, podczas której raczyli się winem. Od tego hucznego świętowania, miejscowi zaczęli nazywać to wzniesienie Wielką Raczą.

Sprawdź: TOP 5 legend o popularnych turystycznych miejscach w Polsce. Znasz je wszystkie?

 

Trochę historii. Co działo się na Wielkiej Raczy zanim dotarli na nią współcześni turyści?


Pierwsze pisemne wzmianki o Wielkiej Raczy pochodzą z XV w. - pojawia się ona w dokumencie datowanym na rok 1417. Wiemy także, że w p0łowie XVI w. Wielka Racza znajdowała się w kręgu zainteresowania ludności pochodzenia wołoskiego. Pasterze tej narodowości wypasali swoje stada na jej halach, które były kością niezgody między pasterzami z miejscowości Budatina i Streczna. W późniejszych latach dochodziło nawet do krwawych walk o to, kto mógł korzystać z tych terenów.

 

Z Wielką Raczą związane są także opowieści o słynnych beskidzkich rozbójnikach, którzy między XVII a XIX w. chętnie poszukiwali schronienia właśnie na jej zboczach. W czasach II wojny światowej, wzniesienie to było natomiast ważnym, strategicznym punktem na mapie okolicy, głównie ze względu na swoje doskonałe walory obserwacyjne. Niemcy urządzili na terenie Schroniska PTTK na Wielkiej Raczy posterunek żandarmerii, na jej strokach prowadzili kursy jazdy na nartach dla swoich żołnierzy.

 

Z wojennymi dziejami Wielkiej Raczy związana jest także bardzo ciekawa historia. Otóż, Niemcy w czasach II wojny światowej organizowali masowy pobór do Wermahtu wśród miejscowej ludności. Powołanie do wojska otrzymał także mieszkaniec Rycerki Kolonii, Karol Peterman. Mimo tego, że był on synem niemieckiego kolonisty, w sercu czuł się Polakiem i nie godził się na wstąpienie do armii niemieckiej. Aby uniknąć wcielenia do wojska, ukrywał się podobno przez aż 4 lata w lasach na Wielkiej Raczy. Po wojnie stał się natomiast gospodarzem Schroniska PTTK Wielka Racza.

 

Po zakończeniu działań wojennych, w latach 50-tych XX w. Wielka Racza była dla turystów praktycznie niedostępna. Władze komunistyczne nie pozwalały bowiem na swobodne przemieszczanie się wzdłuż granicy polsko-czechosłowackiej. Sytuacja zmieniła się w latach 60-tych, kiedy podjęto decyzję o remoncie Schroniska PTTK Wielka Racza.

 

Obiekt szybko stał się jednym z najbardziej znanych i wybieranych przez turystów w tych okolicach, a Wielka Racza celem podróży wielu miłośników pięknych widoków. I tak pozostaje po dziś dzień - Wielka Racza to jedno z tych miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić podczas swojego p0bytu w Beskidzie Żywieckim. Jak się jednak bezpiecznie dostać na jej szczyt - o tym powiemy poniżej!

 

Szlaki turystyczne na Wielką Raczę. Która trasa jest najkrótsza, a która najdłuższa?


Wielka Racza 1236 m n.p.m. to jedno z najbardziej widokowych wzniesień, jakimi może poszczycić się Beskid Żywiecki. Jest to także jeden z najchętniej wybieranych przez turystów celów pieszych wędrówek. W związku z tym, na szczyt Wielkiej Raczy można dostać się na kilka sposobów, zarówno od polskiej, jak i słowackiej strony. Do dyspozycji osób planujących wyprawę na Wielką Raczę są cztery szlaki turystyczne.

 

Pierwszy to trasa ze wsi Rycerka Kolonia - żółty szlak to najkrótszy szlak na Wielką Raczę, którego czas przejścia wynosi ok. 2 godzin. Najdłuższym wariantem jest natomiast trasa ze Zwardonia na Wielką Raczę szlak czerwony, którego czas przejścia wynosi ok. 5 godzin. Na szczyt Wielkiej Raczy w ok. 3 godziny zawiedzie nas także czerwony szlak z Przełęczy Przegibek, a po słowackiej stronie szlak zielony z Oszczadnicy (ok. 3 godzin).

 

Wybór szlaku, którym dostaniemy się na szczyt Wielkiej Raczy, zależy od osobistych preferencji. Turyści, którzy mają ochotę na krótką wycieczkę zakończoną podziwianiem pięknej panoramy górskiej, powinny wybrać żółty szlak z Rycerki Kolonii. Jest to także świetna propozycja dla rodzin z dziećmi oraz osób początkujących, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w turystyce górskiej. Dla miłośników długich górskich wędrówek, którzy nigdy nie mają dość przebywania w górkach okolicach, idealnie sprawdzi się natomiast najdłuższy czerwony szlak ze Zwardonia przez Magurę.

 

Bez względu na to, z którego z wytyczonych w okolicy Wielkiej Raczy szlaków skorzystamy, na miejscu czekają na nas dokładnie takie same atrakcje. Największą spośród nich, dla której zobaczenia większość turystów planuje wyprawę na Wielką Raczę, jest panorama górska, która roztacza się z hali szczytowej oraz znajdującej się na niej platformy widokowej. Doskonale widoczne stąd są Beskid Śląski i Żywiecki, Mała Fatra, Babia Góra, a przy dobrej pogodzie także odległe Tatry. Tak piękne widoki są zdecydowanie warte czasu oraz wysiłku poświęconego na dotarcie na sam szczyt Wielkiej Raczy!

Przeczytaj: Najpiękniejsze formacje skalne w Polsce. Gdzie się wybrać?

 

Noclegi w okolicy. Gdzie szukać zakwaterowania w Beskidzie Żywieckim?


Zanim jednak zaczniemy planować wyprawę na Wielką Raczę i wybierzemy szlak, który zaprowadzi nas na sam jej szczyt, warto wyszukać komfortowe miejsce zakwaterowania. Najlepiej byłoby, jeśli mieściłoby się ono blisko wejścia na jeden ze szlaków. Wielka Racza zdecydowanie nie zawiedzie nas pod tym względem! Nocleg znajdziemy bowiem w dwóch miejscowościach, w których swój początek mają najchętniej wybierane przez turystów szlaki na Wielką Raczę.

 

Nocleg w Rycerce Górnej to doskonała propozycja zakwaterowania dla turystów stawiających na najkrótszy wariant dotarcia na szczyt - miejscowość znajduje się bowiem tuż przy żółtym szlaku, który w ok. 2 godziny zawiedzie nas na Wielką Raczę. Na terenie miejscowości na turystów czekają noclegi w domkach letniskowych, gospodarstwach agroturystycznych, a także pokoje i kwatery do wynajęcia.

Dom pod Bukami

Dom pod Bukami

Rycerka Górna, ul. Rycerka Górna

Domki Rycerka Górna 9.9
Domki Rycerka

Domki Rycerka

Rajcza, ul. Rycerka Dolna

Domki Rajcza 10

 

Noclegi w Zwardoniu, drugiej polecanej w okolicy Wielkiej Raczy miejscowości, znajdziemy natomiast w miejscowych pensjonatach, domkach letniskowych, a także domach wakacyjnych. Ze Zwardonia na Wielką Raczę prowadzi najdłuższy szlak czerwony, którego czas przejścia wynosi ok. 5 godzin. Do miejscowości można wygodnie dostać się koleją. W związku z tym, dużym zainteresowaniem turystów wybierających się na Wielką Raczę, cieszą się także noclegi w Bielsku-Białej, mieście oddalonym od Rycerki Górnej o ok. godzinę drogi.

Noconiówka

Noconiówka

Zwardoń, ul. Zwardoń

Domki Zwardoń 9.8
Chałupa 172

Chałupa 172

Zwardoń, ul. Zwardoń

Domy wakacyjne Zwardoń 10

 

Najkrótszy szlak z Rycerki Górnej Kolonii. Najprostszy sposób na zdobycie Wielkiej Raczy!


Żółty szlak prowadzi na szczyt Wielkiej Raczy z niewielkiej wsi zlokalizowanej tuż u jej stóp. Mowa o Rycerce Górnej, a konkretnie o jej Kolonii, która leży w południowej części miejscowości, w dolinie Rycerskiego Potoku. Z Rycerką wiąże się pewna ciekawa historia. Jest to osada założona w 1873 r. przez osadników austriackich, pochodzących ze Styrii. Osadnicy ci zajmowali się głównie pracami leśnymi, a po II wojnie światowej większość z nich wyemigrowała w swoje rodzinne strony. Pamiątką po ich bytności na tych terenach są niemiecko brzmiące nazwiska niektórych współczesnych mieszkańców wsi.

 

Do Rycerki Górnej Kolonii można dostać się w bardzo prosty sposób z Bielska-Białej, drogą S1. Rycerka Górna Kolonia jest oddalona od Bielska Białej o ok. 1 godzinę drogi samochodem. Samochód można zostawić na parkingu w miejscowości. Jest on bezpłatny i monitorowany. Tuż obok parkingu znajduje się wiata z ławostołami oraz miejscem na ognisko. Miejsce to jest pięknie położone, gdyż tuż obok przepływa potok Rycerka.

 

Z Rycerki Kolonii dostaniemy się na Wielką Raczę szlakiem żółtym, który ma swój początek tuż obok parkingu. Nie jest to trudny ani męczący szlak, jednak na trasie nie brakuje kilku stromych podejść, co warto wziąć pod uwagę, zwłaszcza wybierając się na Wielką Raczę z dziećmi. Zamiast wózka, maluchy warto umieścić w nosidełku, gdyż trasa jest kamienista. Czas przejścia szlaku żółtego nie powinien zająć więcej niż ok. 2 godziny.

 

Początkowo szlak prowadzi asfaltową drogą, a następnie stopniowo zaczyna wspinać się do góry. Mimo tego, że w większości biegnie lasem, nie brakuje na nim tzw. okien, czyli miejsc, z których rozpościera się piękna panorama na okoliczne szczyty Beskidu Żywieckiego. Po ok. godzinie spaceru naszym oczom ukażą się wyższe szczyty - nie są to jednak bynajmniej Tatry, jak mogłoby się wydawać, lecz słowacka Mała Fatra. Warto zatrzymać się w tym miejscu na dłużej, aby nacieszyć się pięknymi widokami. Nie stójmy jednak zbyt długo, gdyż jeszcze piękniejsze panoramy czekają na nas na szczycie Wielkiej Raczy, na który już wkrótce dojdziemy!


fot. galdan / zdjecia.nocowanie.pl

 

Schronisko PTTK Wielka Racza i jego burzliwe dzieje


Zanim jednak staniemy w najwyższym punkcie Wielkiej Raczy, na wysokości 1236 m n.p.m., napotkamy na swojej drodze Schronisko PTTK Wielka Racza, którego widok oznacza, że szczyt już tuż tuż! W tym miejscu warto powiedzieć kilka słów o samym schronisku turystycznym na Wielkiej Raczy, które nie bez powodu jest jednym z najchętniej odwiedzanych obiektów tego typu w całym Beskidzie Żywieckim.

 

Schronisko PTTK Wielka Racza nie jest co prawda, najpiękniejszym schroniskiem w całych Beskidach, lecz trudno odmówić mu uroku. Jest zlokalizowane w przepięknym miejscu, tuż przy samym szczycie Wielkiej Raczy. Obiekt ten może poszczycić się dość długą historią. Powstał w 1934 r. z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Jego sprawne funkcjonowanie zakłócił wybuch II wojny światowej, w wyniku której schronisko PTTK zostało zniszczone, a jego dobytek rozgrabiony. Część zasobów obiektu ocalała, gdyż jego ówczesny gospodarz, Bronisław Jarosz, przewiózł furmankami na Klimczok to, co udało mu się uratować.

 

Po wojnie, z uwagi na fakt, że przez Wielką Raczę przebiegała granica polsko-czechosłowacka, ruch na tym terenie był bardzo ograniczony. Aby skorzystać z usług schroniska, należało zgłosić się do jego gospodarza, który rezydował w Rycerce i wziąć od niego klucze. Problematyczna lokalizacja obiektu w połączeniu z małym zainteresowaniem goszczeniem w nim wśród turystów sprawiły, że Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy zaczęło stopniowo niszczeć. W 1964 r. na miejsce przybyła komisja PTTK, aby zadecydować o dalszych losach obiektu. Odbyło się głosowanie, które rozstrzygnęło się jednak na korzyść istnienia schroniska.


fot. galdan / zdjecia.nocowanie.pl

 

Zbiegło się to z otwarciem szlaków granicznych, w wyniku czego Wielka Racza powróciła do łask turystów - podobnie, jak Schronisko PTTK Wielka Racza, które już wkrótce zaczęło cieszyć się ogromnym zainteresowaniem wśród wędrowców odkrywających na nowo Beskid Żywiecki. Wkrótce do schroniska doprowadzona została elektryczność, a w 1982 r. także bieżąca woda. I tak pozostaje po dziś dzień - Schronisko PTTK Wielka Racza jest jednym z popularniejszych obiektów tego typu w całym Beskidzie Żywieckim.

Poznaj: Kultowe schroniska górskie w Polsce. Gdzie się wybrać?

 

Szlak na Wielką Raczę ze Zwardonia. Najdłuższy wariant dla wytrwałych!


Szlak na Wielką Raczę z Rycerki Kolonia to najkrótsza opcja wejścia na szczyt. Najdłuższą i najbardziej widokową jest natomiast szlak na Wielką Raczę ze Zwardonia. Jest to miejscowość, w której znajduje się trzecia, najwyżej położona w Polsce stacja kolejowa (po Zakopanem i Jakuszycach). Jak łatwo się domyśleć, do Zwardonia możemy się wygodnie dostać nie tylko własnym autem, lecz także koleją - z Bielska Białej, Katowic lub z Żywca.

 

Istnieją dwie drogi prowadzące na Wielką Raczę ze Zwardonia. Pierwsza wiedzie czerwonym szlakiem przez Beskid Wrzeszcz, Kikulę i Wielki Przysłup. Druga trasa to natomiast szlak niebieski w kierunku Rycerki Kolonii, a z niej żółty szlak na Wielką Raczę. Za bardziej widokowy uznawany jest wariant nr 2, który jest jednak nieco dłuższy (czas przejścia wynosi ok. 6-7 godzin) od zazwyczaj wybieranego przez turystów szlaku czerwonego.

 

Czerwony szlak ze Zwardonia także jest długi, czas przejścia wynosi bowiem ok. 5 godzin, ale oferuje za to możliwość zobaczenia czegoś znacznie więcej niż tylko samej Wielkiej Raczy. Przechodzi przez Przełęcz Przegibek, a po dotarciu na Wielką Raczę, można wrócić po swoich śladach lub zejść szlakiem żółtym do Rycerki Kolonii. To świetna propozycja na długi, pogodny dzień, który chcemy spędzić w polskich górach. Szlak liczy sobie ok. 15 km i biegnie wzdłuż granicy państwowej. Ze względu na strome podejścia, jest polecany raczej doświadczonym turystom.

Przeczytaj również: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce

 

Trasa wiedzie wzdłuż granicy polsko-słowackiej, zapewniając dodatkowo piękne widoki na oba kraje. Decydując się na dojazd do Zwardonia samochodem, auto można pozostawić na parkingu parafialnym - tuż obok biegnie szlak czerwony, który wzdłuż granicy zaprowadzi nas na Wielką Raczę przez Przełęcz Przegibek. Zwardoń to niewielka wieś zlokalizowana tuż obok granicy. Początki jej istnienia sięgają XVII w. W 20leciu międzywojennym we wsi znajdowała się popularna stacja narciarska, działało tu także Schronisko PTTK Dworzec Beskidzki, które zostało zamknięte w 2012 r.

 

Na Wielką Raczę ze Zwardonia dojdziemy czerwonym szlakiem. Po drodze odwiedzimy także inne wzniesienia w okolicy, w tym m. in. Skalankę i przełęcze, w tym Przełęcz Graniczne i Przełęcz Przegibek. Trasa biegnie po zróżnicowanym terenie - będziemy przechodzić zarówno przez polne drogi i zbocza górskie, jak i przez leśne tereny. Na każdym praktycznie odcinku czekają na nas piękne widoki zarówno na polskie, jak i słowackie Beskidy. Nie brakuje także trudniejszych odcinków, z których warto wymienić m. in. wejście na szczyt góry Ożna i Kikuli. Po ok. 5 godzinach wędrówki malowniczymi terenami granicznymi docieramy do celu, czyli na szczyt Wielkiej Raczy.

 

Panorama górska widoczna ze szczytu Wielkiej Raczy. Co można z niego wypatrzeć?


Na szczycie Wielkiej Raczy znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać przepiękne widoki. Można z niej zobaczyć w całej okazałości Beskid Śląski i Beskid Żywiecki ze szczytami Babiej Góry i Pilskiem na czele, a także Małą Fatrę i Niżne Tatry po słowackiej stronie granicy oraz Tatry po stronie polskiej.

Platforma widokowa powstała w 1997 r., natomiast w 2010 r. na szczycie Wielkiej Raczy umieszczono Krzyż Pojednania. Został on ustawiony w tym miejscu z inicjatywy Słowaka, Milana Tomana i upamiętnia pojednanie polsko-czesko-słowacke. Napis na krzyżu głosi „Żebyśmy wszyscy stanowili jedno”.


fot. sitriel / AdobeStock, CC0

 

Wielka Raczą i co dalej? Gdzie udać się w dalszą drogę?


Po wejściu na szczyt Wielkiej Raczy, możemy zejść żółtym szlakiem w kierunku Rycerki Kolonii i na tym zakończyć swoją górską wyprawę. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby dłużej cieszyć się pięknymi widokami dostępnymi na górze - można zatrzymać się na nocleg w Schronisku Wielka Racza i wrócić do domu następnego dnia. Możemy także przedłużyć naszą górską wycieczkę i z Wielkiej Raczy udać się w dalszą drogę - np. w stronę przełęczy Graniczne i na Przełęcz Przegibek.

 

Zaprowadzi nas tam czerwony szlak graniczny, który pokonalibyśmy w drodze na Wielką Raczę, wybierając trasę ze Zwardonia. Po kilkunastominutowym spacerze docieramy na Małą Raczę (1153 m n.p.m.), a po jej przekroczeniu idziemy dalej czerwonym szlakiem na północ. Trasa wiedzie szeroką drogą, wzdłuż miejsca obok którego biegnie granica polsko-słowacka. Przed nami Przełęcz pod Orłem i Przełęcz Śrubita. Za nią szlak wiedzie leśną drogą przez południowe zbocza Wielkiej Czerwenkowej, Jaworzyny i szczyt Kikula i dalej, ścieżką na Przełęcz Przegibek. Czas przejścia od Wielkiej Raczy do tego miejsca wynosi ok. 3 godzin.

Następny artykuł Długi weekend czerwcowy bez...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!