Wypoczynek na Śląsku. Które miejscowości wybrać na swoje zakwaterowanie?

Wypoczynek na Śląsku. Które miejscowości wybrać na swoje zakwaterowanie?

Jeśli w dalszym ciągu wahasz się nad tym, który region Polski wybrać na swój wakacyjny wypoczynek, to urlop spędzony na Śląsku może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. To przede wszystkim Beskid Śląski i wiele innych wspaniałych miejsc, które warto odwiedzić w tym właśnie regionie. A gdzie się zatrzymać?

Na samym wstępie warto podkreślić, że na poznanie całego regionu województwa śląskiego, będziemy potrzebować naprawdę dużo czasu. Dominują tu niezwykłe zabytki, możemy wybrać się na szlak w Beskidzie Śląskim i Żywieckim, czy też dać ponieść się sportowym emocjom, kibicując naszym skoczkom narciarskim na skoczni w Wiśle lub naszym piłkarzom, podczas meczów na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Pewne jest to, że na brak wrażeń, nikt nie powinien tu narzekać. Jeśli planujesz tygodniowy lub dwutygodniowy urlop, to powinieneś zobaczyć wszystko, co najważniejsze i najpiękniejsze na Śląsku.


Podczas każdego planowania urlopu, niezależnie czy jest on dłuższy, czy też krótszy, najbardziej istotną rolę odgrywa miejsce naszego zakwaterowania. Warto podkreślić, że sam Śląsk oferuje naprawdę doskonale rozwiniętą bazę noclegowo-gastronomiczną. Wybierając swoje miejsce docelowe, kierujemy się rozmaitymi kryteriami. W wielu przypadkach liczy się przede wszystkim to, by było to miejsce w pełni atrakcyjne. Chyba nikt nie lubi nudy podczas wypoczynku. Są też tacy turyści, którzy swoje miejsce docelowe traktują jako swego rodzaju bazę wypadową do poznania wielu niezwykłych miejsc w danym regionie. I to właśnie z myślą o nich, przygotowaliśmy kilka podpowiedzi miejsc, które mogą okazać się świetną “bazą wypadową” do zwiedzania całego regionu województwa śląskiego.


Pamiętaj o tym, że zaplanowanie tego typu wypoczynku jest o tyle prostsze, jeśli dysponujemy własnym środkiem transportu. W przeciwnym razie, będziemy zdani na środki komunikacji publicznej. Co ważne, są one naprawdę bardzo dobrze rozwinięte i pozwalają dotrzeć w praktycznie każde miejsce na Śląsku - do dyspozycji mamy połączenia autobusowe, kolejowe i lotnicze (w tym przypadku w grę wchodzi port lotniczy w Katowicach). Mówiąc krótko, każdy powinien być zadowolony - a i wszystkie miejsca na Śląsku będziemy mieć dostępne na przysłowiowe wyciągnięcie ręki.


Sprawdź również: 9 pomysłów na wakacyjny weekend na Górnym Śląsku


Śląskie “bazy wypadowe” - czyli gdzie warto zarezerwować swój nocleg?


Region Śląska to część Polski o niezwykłej tradycji i historii. Śląsk to region o najwyższym stopniu urbanizacji i gęstości zaludnienia w Polsce. Obejmuje wschodnią część historycznych ziem Górnego Śląska i część zachodniej Małopolski. W całym regionie działa łącznie 19 miast na prawach powiatu oraz 17 powiatów.  Jest to region o powierzchni 12 333,09 km², co czyni je jednym z najmniejszych w Polsce. Daje nam to w związku z tym możliwość odkrycia wspaniałych miejsc w tym województwie w dość niedługim czasie. Region jest doskonale skomunikowany, co jest w tym przypadku bezapelacyjnym atutem. Z myślą o osobach, które planują wypoczynek na Śląsku, przygotowaliśmy kilka propozycji miejscowości, które mogą okazać się świetną bazą wypadową do zwiedzania całego regionu. Gdzie warto zarezerwować swój nocleg? Sprawdźmy! Pamiętajcie, że przygotowany przez nas ranking miejsc, ma charakter czysto subiektywny.
fot. broart / zdjecia.nocowanie.pl
 • Katowice


Przegląd śląskich baz wypadowych, rozpoczynamy od stolicy województwa, czyli Katowic. Samo miasto ma nam wiele do zaoferowania. Kojarzą nam się głównie z kopalniami węgla, przemysłem i smogiem, jednak tylko dlatego, że do tej pory nie zdecydowaliśmy się ich zwiedzić. Przez ostatnich kilkanaście lat Katowice bardzo się zmieniły. W mieście jest wiele wyjątkowych miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć. Warto pamiętać jednak o tym, że Katowice, podobnie jaka Łódź i Gdynia, należą do grupy miast Polski, których centra nie wywodzą się ze średniowiecznego miasta lokacyjnego. Najchętniej odwiedzanymi przez turystów miejscami w Katowicach są: Nikiszowiec - dawne osiedle robotnicze wybudowane dla górników, Muzeum Śląskie i punkt widokowy, Muzeum Historii Katowic czy Dolina Trzech Stawów.


Katowice są świetną opcją na weekendowy wyjazd. Jeśli jednak w naszych planach jest zwiedzenie całego regionu województwa śląskiego, to warto podkreślić, że Katowice są tu doskonałą bazą wypadową. Dlaczego? Wystarczy wspomnieć, że:


 • Katowice są częścią Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a w bardzo bliskiej odległości, bez konieczności długiej podróży, możemy zwiedzić Chorzów, Zabrze, Gliwice, Sosnowiec, Bytom, czy Rudę Śląską

 • odległość od Ustronia, w którym rozpoczyna się część Beskidu Śląskiego, wynosi raptem nieco ponad 82 km

 • odległość do Żywca i pozostałych miejscowości w Beskidzie Żywieckim wynosi około 80-90 km

 • odległość od Jasnej Góry, będącej najpopularniejszym polskim sanktuarium wynosi zaledwie 74,5 km

 • do Parku Gródek w Jaworznie, określanego jako polskie Malediwy jest tylko 30 km

 • podróż do pełnej zabytków Pszczyny, zajmie nam około 45 minut

 • a jeśli chcesz spędzić czas nad wodą, to wiedz, że do Mysłowic jest zaledwie 15 km - znajdziesz tu Dolinę Trzech Stawów - miejsce wypoczynku i rekreacji

 • w województwie śląskim znajdziesz również wiele wspaniałych zamków - dojazd do Szlaku Orlich Gniazd z Katowic zajmie Ci nieco ponad godzinę (około 80 km).


Z pewnością zainteresuje Cię treść tego artykułu: Katowice na weekend - co warto zobaczyć?


Baza noclegowa Katowic składa się z różnorodnych obiektów noclegowych. Przeważają apartamenty oraz hotele, ale miejsce noclegowe znajdziemy też w kwaterach i pokojach, hostelach, noclegach pracowniczych, pensjonatach, zajazdach, agroturystyce czy campingu. Turyści jednak najczęściej pytają o noclegi w obiektach z kategorii: kwatery i pokoje, hostele.


Cena za nocleg w Katowicach zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii kwatery i pokoje, wtedy koszt noclegu może wynieść nawet od 20 zł. Jednak średnia cena noclegu w Katowicach wynosi 83 zł.Apartament Centrum

Apartament Centrum

Katowice, ul. Oddziałów Młodzieży Powstańczej

Apartamenty 10.0
Hostel Podkowa

Hostel Podkowa

Katowice, ul. Gnieźnieńska

Noclegi pracownicze
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Katowicach


 • Bielsko-Biała


Nasza kolejna z propozycji z pewnością najbardziej zainteresuje miłośników górskich wycieczek. Wystarczy wspomnieć, że Bielsko-Biała stanowi swego rodzaju przedmieście regionu, jakim jest Beskid Śląski, pomimo tego, że samo Bielsko nie jest miejscowością górską.  Zaskakuje wspaniałymi krajobrazami, licznymi zabytkami i jest po prostu jednym z popularnych miast w województwie śląskim. Nie bez powodu nazywana jest Małym Wiedniem. A wszystko to dzięki wspaniałej lokalizacji, w pobliżu popularnych miejscowości regionu takich jak Szczyrk, Żywiec, czy Wisła, wspaniałej architekturze, nawiązującej do stolicy Austrii oraz bliskości gór, którymi może zachwycać się każdy, kto odwiedza Beskidy.


Przeczytaj koniecznie: Bielsko-Biała i okolice - co warto zobaczyć?

fot. galdan / zdjecia.nocowanie.pl


Bielsko-Biała znajduje się na terenie wyżynnym i górskim. Najniżej położonym punktem są Stawy Komornickie (262 m n.p.n.), natomiast najwyższym szczyt Klimczoka (1117 m n.p.m.). W samym mieście zlokalizowanych jest aż 17 szczytów górskich. Przepływa przez to miasto również rzeka Biała, która niegdyś wyznaczała granicę między Polską a Czechami. Poznawanie tego wspaniałego i zabytkowego miasta warto jest rozpocząć od Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, którego siedziba znajduje się w Zamku książąt Sułkowskich. Jego ekspozycja obejmuje XIX-wieczną reprezentacyjną klatkę schodową, salę militariów i sztuki myśliwskiej, wystawę sztuki polskiej i europejskiej od XIV do XVII wieku, Salon Muzyczny, Salon biedermeierowski, galerię malarstwa polskiego i europejskiego od XIX do XX wieku, galerię współczesnej sztuki regionu, wystawę prezentującą dzieje zamku, Bielska-Białej i jej okolic.


Dlaczego Bielsko-Biała jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania całego Śląska?


 • zaledwie 30 minut jazdy do popularnych miejscowości regionu Beskidu Śląskiego

 • nieco ponad 20 km do Żywca, wyróżniającego się wspaniałymi zabytkami i położeniem nad Jeziorem Żywieckim

 • 44 km do Tychów, w których możemy zwiedzić m.in. muzeum popularnego browaru

 • 40 km do malowniczego Cieszyna, który oferuje wiele zabytków i atrakcji, również tu możemy przekroczyć granicę z Czechami

 • około 60 km do Katowic i pozostałych miejscowości, znajdujących się Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.


Bielsko-Biała ma bardzo bogatą ofertę noclegową, w związku z czym znalezienie noclegu na każdą kieszeń, nie powinno stanowić problemu. Najliczniej reprezentowaną kategorią obiektów w mieście są kwatery i pokoje, pensjonaty oraz ośrodki szkoleniowe i wypoczynkowe – wybierane głównie przez pary, rodziny i osoby przyjeżdżające na wypoczynek w Beskidy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie za atrakcyjną cenę. Im bliżej Rynku, tym ceny zdecydowanie wyższe. Wszystko zależy głównie od lokalizacji i od tego, jakiego standardu oczekujemy.


Średnia cena za nocleg w Bielsku-Białej to koszt 82 zł. Wszystko jest tak naprawdę uzależnione od kategorii obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiektach z kategorii kwatery i pokoje, w których cena za osobę rozpoczyna się już od 25 zł.Kwatery Prywatne Zagłoby 9

Kwatery Prywatne Zagłoby 9

Bielsko-Biała, ul. Zagłoby

Kwatery i pokoje 9.4
Noclegi Azyl

Noclegi Azyl

Bielsko-Biała, ul. Legionów

Kwatery i pokoje 9.3
Willa Radosna

Willa Radosna

Rudzica, ul. Radosna

Wille 10.0
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Bielsku-Białej


 • Szczyrk


Na sam koniec zostawiliśmy typowo górską miejscowość, która stanowi świetną bazę wypadową na zwiedzanie całego województwa śląskiego. Jest to popularna miejscowość wypoczynkowa, z popularnymi szczytami górskimi (Skrzyczne i Klimczok). Mimo swej popularności bez problemu można tam znaleźć spokojne miejsca i zaciszne uliczki, prowadzące jeszcze dalej, bo na okoliczne szlaki. Centralny punkt Szczyrku stanowi Plac św. Jakuba, pełniący rolę wspólnej miejskiej przestrzeni – można tam usiąść, odpocząć przy szumie fontanny i podziwiać zielone wzgórza, które otaczają miejscowość. Szczyrk nie jest dużym kurortem, ale to właśnie jego główny atut. Wszędzie można dojść spacerem, nikt się nigdzie nie śpieszy, co pozwala na korzystanie z uroków urlopu w Beskidach. Poza tym można się tam świetnie bawić niezależnie od pory roku.
Zobacz: Szczyrk, czy Wisła?


Jeśli już odwiedzimy popularne miejsca w Szczyrku, to czas najwyższy, by zobaczyć pozostałe, warte uwagi miejsca w województwie śląskim. Dlaczego Szczyrk jest w tym przypadku dobrą bazą wypadową?


 • zaledwie 80 km do Katowic

 • 22 km do Wisły i pozostałych miejscowości regionu Beskidu Śląskiego - Szczyrk również znajduje się w tym regionie, dlatego z powodzeniem możemy również zorganizować górskie wyprawy do pozostałych miejscowości

 • nieco ponad 20 km do wcześniej wspomnianej Bielska-Białej

 • 60 km do Cieszyna i granicy z Czechami

 • około 15 km do Żywca - popularnej miejscowości tego regionu.


Szczyrk ma bogatą bazę noclegową, a wśród tamtejszych ofert najbardziej reprezentatywną kategorią są kwatery i pokoje. Ten typ noclegów najczęściej wybierają pary oraz rodziny z jednym lub dwójką dzieci. W obiektach tego typu oferowane są nie tylko miejsca noclegowe, ale również kuchnia oraz miejsce parkingowe. Do tego właściciele zazwyczaj zagospodarowują posesję, udostępniając plac zabaw, altanę grillową czy miejsce na ognisko. Poza tym nocleg w kwaterach i pokojach nie jest zbyt drogi – cena za usługę wynosi około 35 zł.Pokoje Gościnne Zbójnik

Pokoje Gościnne Zbójnik

Szczyrk, ul. Myśliwska

Kwatery i pokoje 9.5
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Willa U Kasi i Tomka

Willa U Kasi i Tomka

Szczyrk, ul. Salmopolska

Kwatery i pokoje 9.8
Tutaj znajdziesz popularne oferty noclegów w Szczyrku


Mamy nadzieję, że dzięki naszym propozycjom, podczas nadchodzących wakacji, uda Ci się w pełni poznać region Śląska. Nie zwlekaj i już dziś zaplanuj swój wymarzony urlop. Pamiętaj, że nasz kraj oferuje wiele wspaniałych miejsc. Dlatego też przyłącz się do akcji #wypoczywamwpolsce.Następny artykuł Bon turystyczny w...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej