Atrakcje Suwałk i Suwalszczyzny. Spędź urlop naturalnie!

Atrakcje Suwałk i Suwalszczyzny. Spędź urlop naturalnie!

Wakacje w Polsce mogą dostarczyć niesamowitych wrażeń! W kraju znajdziemy bowiem miejsca, które są niezwykle piękne i różnorodne. Należy do nich cały region Suwalszczyzny, będący przestrzenią, gdzie przez wieki przenikały się różne kultury i wyznania. To również niezwykła, bujna przyroda, jakiej nie znajdziemy nigdzie indziej, oraz malownicze jeziora. Także stolica regionu, Suwałki, nie rozczaruje odwiedzających ją turystów.

Na Suwalszczyźnie spędzimy urlop blisko natury, w nurcie slow i uciekniemy od tłumów. Nie zawitała tu jeszcze turystyka masowa, przed którą coraz więcej osób ucieka do mniej oczywistych miejsc.

Suwałki, miasto krasnoludków i sztuki


Poznawanie atrakcji regionu warto zacząć w Suwałkach, mieście idealnym dla aktywnych turystów. Jest tu wiele ciekawych szlaków, dzięki którym można poznać najważniejsze suwalskie atrakcje. Czekają tu na nas oznakowane trasy rowerowe, w tym słynne Green Velo, biegnące przez całą wschodnią ścianę kraju. Warto również obejrzeć klasycystyczną zabudowę ulicy Kościuszki – zabytkowe budynki otaczają też Park Konstytucji 3 Maja.

Pierwsza wzmianka o Suwałkach pochodzi z drugiej połowy XVII wieku, natomiast miastem stały się w 1715 roku na mocy praw nadanych im przez kamedułów. Również dzisiaj klasztor w Wigrach, należący kiedyś do zakonników, stanowi niezwykłą atrakcję okolic Suwałk. Z miasta dojedziemy tam w 20 minut!

Nad Dowcieniem

Nad Dowcieniem

Suwałki, ul. Burdeniszki

Agroturystyka 9.6
Gospodarstwo Pani Zofii

Gospodarstwo Pani Zofii

Suwałki, ul. Tartak

Agroturystyka 8.8
Noclegi Pracownicze Gajda

Noclegi Pracownicze Gajda

Suwałki, ul. ul. Szkolna

Kwatery i pokoje 10.0


Zwiedzamy Suwałki


Zanim jednak zabierzemy się za zwiedzanie regionu, poznajmy atrakcje, których nie brakuje w jego stolicy. Zacznijmy od klasycystycznej architektury centrum – to zarówno urokliwe kamieniczki powstałe w XIX i na początku XX wieku, jak i suwalski ratusz i kościoły. Turystyczna ścieżka klasycystyczna ciągnie się przez około 2 kilometry wzdłuż ulicy Kościuszki. Zachęcamy do zatrzymania się zwłaszcza przy numerze 31. W tym domu urodziła się Maria Konopnicka i tu też spędziła dzieciństwo. Teraz w kamienicy mieści się muzeum poświęcone poetce. Z Suwałk wywodzą się też inni znani twórcy – jest to rodzinne miasto między innymi laureata Oscara Andrzeja Wajdy oraz Lechosława Marszałka, któremu dzieci zawdzięczają postacie Reksia oraz Bolka i Lolka.

Najciekawsze miejsca w Suwałkach poznamy krocząc śladami krasnoludków. W mieście skryli się bohaterowie baśni Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Koszałka Opałka i jego towarzyszy znajdziemy w centrum Suwałk, wystarczy skorzystać z mapki. Można zapytać o nią w Informacji Turystycznej.

Jeżeli chcemy poznać inne ciekawe miejsca w Suwałkach, warto wybrać ścieżkę spacerową, która biegnie przez sześć ważnych dla miasta punktów. To zespół cmentarzy siedmiu wyznań, gdzie spoczywają m.in. muzułmanie, staroobrzędowcy i Żydzi. Dzięki trasie poznamy również Zalew Arkadia, który powstał na początku XVIII wieku, a już w kolejnym stuleciu służył jako miejsce rekreacji mieszkańców miasta – i tak jest do dzisiaj. Ważny zabytek stanowi również most na Czarnej Hańczy oraz Dawny Nowy Rynek, który zdobi pomnik Marii Konopnickiej.

Z historią miasta związana jest również społeczność żydowska. Obecnie śladem po dawnych mieszkańcach jest kirkut, który można obejrzeć podczas spaceru. W XIX wieku w Suwałkach prężnia działa gmina żydowska, powstała też Wielka Synagoga (nie zachowała się do naszych czasów), a także domy modlitwy i szkoły wyznaniowe. Teraz ślady dawnych mieszkańców najlepiej odszukać z mapą w ręce.

Poznawaj Suwałki z miejską Informacją Turystyczną


Przyjeżdżając do Suwałk trudno od razu zdecydować się, co chcemy zobaczyć. Dlatego najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy i udać się do Centrum Informacji Turystycznej, mieszczącej się  w centrum miasta, w budynku tzw. muszli koncertowej w Parku Konstytucji 3 Maja.

Oferuje turystom wsparcie, można tu uzyskać między innymi materiały o mieście i okolicy, bezpłatne mapy – także te ze szlakami biegnącymi przez teren Suwalskiego Parku Krajobrazowego i Wigierskiego Parku Narodowego. Kupimy tu także pamiątki z pobytu w Suwałkach, warto zaopatrzyć się w piękne rękodzieło.

Atrakcje Suwalszczyzny. Co warto zobaczyć?


Suwalszczyzna jest niezwykle atrakcyjnym i różnorodnym regionem. Znajdziemy tu bogatą przyrodę oraz ciekawą kulturę, łączącą tradycje różnych narodowości. Aż trudno się zdecydować, co zobaczyć najpierw.

Suwalszczyzna – tu jest pięknie


Poznaj dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Suwalszczyzny. Te miejsca powinien odwiedzić każdy turysta, który zawita do regionu.

Suwalski Park Krajobrazowy
Turyści, którzy przyjeżdżają na Suwalszczyznę, zachwycają się przepięknymi, unikatowymi krajobrazami. Jest to dzieło lodowca – cofając się, pozostawił rzeczne doliny Czarnej Hańczy i Szeszupy, głębokie jeziora oraz morenowe pagórki, swą wysokością zbliżające się do gór.

Najpiękniejsze miejsca regionu zobaczymy na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, najstarszego tego typu miejscu w kraju. Na przestrzeni 63 kilometrów kwadratowych znalazło się tak wiele atrakcji i osobliwości, ale największym walorem jest właśnie polodowcowy krajobraz. Koniecznie trzeba tu zobaczyć także najgłębsze jezioro w Polsce. To oczywiście Hańcza – głębokość zbiornika to aż 106 metrów!

Co ważne, wszystkie najciekawsze miejsca Suwalskiego Parku Narodowego zostały połączone siecią szlaków turystycznych zarówno pieszych, jak i rowerowych.

Suwalski Park Krajobrazowy

Suwalski Park Krajobrazowy

Jeleniewo, ul. Malesowizna - Turtul

Szlaki turystyczne 9.2

Wigierski Park Narodowy
Jeśli uważamy, że Suwalszczyzna nie zachwyci nas niczym więcej, powinniśmy udać się do Wigierskiego Parku Narodowego, oddalonego od Suwałk tylko o 13 kilometrów. Za najcenniejsze należy uznać tam ekosystemy wodne na czele z jeziorem Wigry i rzeką Czarną Hańczą. Biegnie tędy jedna z najpopularniejszych w kraju tras kajakowych.

Duży obszar parku narodowego zajmują leśne tereny, gdzie dominują przede wszystkim drzewa iglaste – sosny i świerki. Jeżeli przyjedziemy tu latem, otoczy nas cudowny aromat igliwia i żywicy. Oprócz tego przyrodniczą atrakcję stanowią rozległe torfowiska. Biorąc pod uwagę ukształtowanie i formę terenu, trudno się dziwić, że symbolem parku jest bóbr. Występują tu również liczne gatunki ptaków wodnych i drapieżnych.

Przez Wigierski Park Narodowy biegną liczne ścieżki edukacyjne, znajdziemy tu również punkty widokowe i skorzystamy z wypoczynku na plaży i kąpieliskach. W wybranych akwenach można również wędkować – licencję wykupuje się w siedzibie parku, Muzeum Wigier w Starym Folwarku oraz w wybranych sklepach wędkarskich.

Wielokulturowa Suwalszczyzna


Na charakter Suwalszczyzny wpływ mieli również ludzie, którzy przez wieki mieszkali w regionie. Zawdzięczamy im nie tylko urokliwe Suwałki, ale również miejsca, obecnie uważane za symbol tych okolic, takich jak klasztor w Wigrach. Warto bardziej zgłębić temat i wybrać się także do Wodziłek i Sejn.

Pokamedulski klasztor w Wigrach
Fotografią, która najbardziej kojarzy się z Suwalszczyzną, jest jezioro Wigry i odbijający się w jego wodach klasztor. To kolejny ważny punkt na turystycznej mapie regionu. Było to miejsce kontemplacji, które w 1668 roku stworzyli kameduli. Klasztor został wybudowany na wyspie, a ze stałym lądem połączono go za pomocą grobli. Erem Wyspy Wigierskiej był w posiadaniu zakonników do 1800 roku, później został im odebrany przez władzę pruską. Budyni o kościół znacznie wtedy podupadły, jednak teraz możemy zwiedzać prawdziwą architektoniczną perełkę.

Turyści zobaczą tu barokowy kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, dawne kamedulskie pustelnie, czyli eremy, oraz wieżę zegarową. Z jej szczytu roztacza się jeden z piękniejszych widoków okolicy. Warto również zejść do przystani, skąd wypływają statki turystyczne. Podczas rejsu można poznać uroki jeziora, a także zobaczyć klasztor od strony wody.

Sejny, miasto wielu kultur
Innym wartym zobaczenia miejscem w regionie są Sejny. Z Suwałk mamy tam tylko 30 kilometrów, więc warto zaplanować sobie taką krótką wycieczkę. Do najważniejszych zabytków w miejscowości należy XVII-wieczny dawny klasztor dominikanów z kościołem Nawiedzenia NMP. Warto również wspomnieć, że w Sejnach można było spotkać prężną żydowską społeczność. Dzięki ich przybyciu pod koniec XVII stulecia miejscowość ożywiła się gospodarczo.

W tym czasie powstała też Biała Synagoga, która przetrwała drugą wojnę światową. Stanowi nie tylko pamiątkę po minionych czasach, jest także siedzibą Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”, kultywującego pamięć o wielokulturowych Sejnach.


Poznaj Wodziłki, wieś staroobrzędowców
Wodziłki to malownicza wioska, która leży na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Została założona w drugiej połowie XVIII wieku przez Rosjan, którzy nie zgadzali się z reformami, jakie przeprowadzono w kościele prawosławnym. Z tego też względu byli prześladowani w ojczyźnie i musieli szukać nowego miejsca do życia. Nazywano ich starowiercami lub satroobrzędowcami, obecnie w Polsce mieszka 1500 osób tego wyznania – część właśnie w Wodziłkach.

Najciekawszym obiektem we wsi jest molenna, czyli świątynia staroobrzędowców. Wybudowano ją w 1863 roku, a w latach 20. XX wieku dobudowano dzwonnicę. Można ją przez to pomylić z prawosławną cerkwią. Na pewno stanowi ciekawy element miejscowego krajobrazu.

Prawie jak na Litwie
Suwalszczyzna jest regionem przygranicznym – wystarczy pojechać kilka kilometrów na wschód i znajdujemy się na Litwie. Nasz kraj zamieszkuje też mniejszość litewska, jej przedstawicieli znajdziemy na przykład w Puńsku, nazywanym Małą Litwą. Język litewski słychać tam na każdym kroku, jest też jednym z języków nauczania w puńskim liceum.

W Puńsku warto zobaczyć neogotycki kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z pięknymi witrażami, rzeźbami oraz ołtarzami zdobionymi na litewską modłę. W pobliskiej plebanii znajduje się izba regionalna, gdzie zobaczymy wspaniałe stroje i regionalne wyroby. Warto wybrać się też do skansenu, w którym nadal żywe są tradycje teatru stodolanego.


Smaki Suwalszczyzny


Aby poznać jakąś okolicę, nie wystarczy wybrać się na spacer i odwiedzić miejscowe muzea. Warto poznać miejscowe smaki, a te na Suwalszczyźnie są po prostu niezwykłe. Regionalne potrawy są proste i sycące, a ich bazę stanowią ziemniaki. Koniecznie trzeba tu spróbować kartaczy, soczewiaków, kakorów, blinów, babki oraz kiszki ziemniaczanej. Warto również skusić się na słodkowodną rybę, których obfitość żyje w miejscowych jeziorach.

W okolicy Wigier je się pierogi, które nie są gotowane, a smażone w głębokim tłuszczu. Ich farsz stanowią owoce sezonowe, a gdy ich brakuje, domowe dżemy. We wspomnianym już Puńsku można kupić oryginalnego kindziuka. To nic innego, jak dojrzewająca wędlina o charakterystycznym, lekko pikantnym smaku.

Materiał promocyjny zrealizowany w ramach akcji „Nocowanie.pl wspiera polską turystykę”.

Następny artykuł Czy goście hotelu mogą...

Komentarze

Zobacz również