Atrakcyjne Bieszczady: Sanok

Atrakcyjne Bieszczady: Sanok


Bieszczady kuszą turystów nie tylko pięknymi krajobrazami i szlakami górskimi. Ten region Polski to także urokliwe miejscowości położone w malowniczej scenerii. Jednym z takich miejsc jest Sanok, którego dodatkowym atutem są wspaniałe zabytki.

Sanok położony jest w województwie podkarpackim, w dolinie Sanu, u podnóża Gór Słonnych i Pogórza Bukowskiego. W mieście znajdują się liczne zabytki, które zdecydowanie warto zobaczyć. Wśród nich jest Zamek Królewski z XVI wieku, Kościół i klasztor Franciszkanów, Ratusz, zabytkowe kamienice, Willa Zaleskich, Ramerówka, Sobór Świętej Trójcy, Cerkiew św. Dymitra czy Dom Harcerza. Jest także park miejski im. Adama Mickiewicza usytuowany na Górze Parkowej a w nim źródełko im. Fryderyka Chopina oraz Muzeum Historyczne w Sanoku, które istnieje od 1934 roku.

Często odwiedzanym i polecanym przez turystów miejscem jest największy w Polsce i jeden z największych w Europie skansen - Muzeum Budownictwa Ludowego. Jedną z atrakcji skansenu jest ekspozycja malarstwa cerkiewnego (XVI-XIX w.) oraz architektura sakralna.


Co warto zobaczyć w Sanoku?


W Sanoku jest wiele miejsc, które warto odwiedzić. Jednym z nich jest sanocki rynek, którego nie sposób pominąć spacerując po mieście. Rynek otoczony jest urokliwymi kamieniczkami, w zabudowie znajduje się też stary i nowy ratusz oraz piękny kościół franciszkanów. Kolejną atrakcją jest pomnik Zdzisława Beksińskiego - wybitny polski artysta, który pochodził właśnie z Sanoka.

Planując zwiedzanie miasta, zaznaczmy na mapie także Kościół Przemienienia Pańskiego. Jest to świątynia wybudowana w stylu neoromańskim. Stoi na miejscu dawnej fary, czyli gotyckiego kościoła pw. Michała Archanioła, która spłonęła pod koniec XVIII wieku. Wewnątrz kościoła znajduje się zabytkowa płyta nagrobna Sebastiana Lubomirskiego, dawnego starosty sanockiego. Znajdowała się w kościele św. Michała Archanioła, później została przeniesiona do nowej świątyni.

Ciekawym obiektem jest także Ramerówka powstała w XIX wieku. Dawniej siedziba sanockiej rodziny Ramerów, obecnie znana jest jako Arkady, znajdują się tak restauracje i sklepy.

Kolejne wyjątkowe miejsce na mapie Sanoka to Willa Zaleskich, znana też jako "Sokole Gniazdo". Budynek mieści się w centrum miasta, w dzielnicy Śródmieście. "Sokole Gniazdo" to przydomek nadany budynkowi ze względu na miejsce jego położenia - tuż nad 40-metrową skarpą. Jego niewątpliwą cechą charakterystyczną jest dwukondygnacyjna, drewniana loggia z przepięknym widokiem rozpościerającym się na rzekę San i Góry Słonne.

Miłośników historii i sztuki na pewno zainteresują eksponaty znajdujące się w zbiorach Muzeum Historycznego w Sanoku. Jest to muzeum regionalnym, w którego zbiorach znajdują się zarówno elementy sztuki dawnej, jak i współczesnej. W związku z tym, sanockie muzeum należy do jednego z najbardziej znaczących punktów na historycznej mapie Podkarpacia. Muzeum mieści się w pięknym, szesnastowiecznym zamku, który stoi na wysokiej, malowniczej skarpie. Kolejnym atutem Muzeum Historycznego jest posiadanie w swoich zbiorach dzieł Zdzisława Beksińskiego - polskiego malarza, rzeźbiarza, fotografa, rysownika i artysty, który urodził się w Sanoku. Muzeum jest także wyłączonym posiadaczem praw autorskich do dzieł artysty.

Atrakcją dla całej rodziny może okazać się wycieczka do Skansenu w Sanoku, który obejmuje Muzeum Budownictwa Ludowego i Park Etnograficzny. Na obszarze 38 ha prezentowana jest kultura polsko-ukraińska w postaci stu obiektów architektury drewnianej z okresu od XVII do XX wieku. Zobaczymy tam obiekty mieszkalne i gospodarcze, ale również budynki sakralne czy budynki użyteczności publicznej, np. szkoła czy zajazd. Wszystkie z nich posiadają w pełni urządzone wnętrza dostępne do zwiedzania dla turystów.

Teren Parku Etnograficznego obfituje również w zabytki sztuki, można tu zobaczyć ekspozycję malarstwa ikonowego obejmującą ponad 220 ikon. Niezwykłą atrakcją jest Rynek Galicyjski otoczony domami rzemieślników. Skansen jest dostępny dla zwiedzających w sezonie turystycznym trwającym od maja do września.


Poszukaj noclegu w Sanoku

Następny artykuł Wyżyna Lubelska - co warto...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!