Atrakcyjny Szczyrk - co warto zobaczyć?

Atrakcyjny Szczyrk - co warto zobaczyć?

Szczyrk jest jedną z tych miejscowości w Polsce, gdzie turyści obecni są przez cały rok. Położone w Beskidzie Śląskim miasto zachwyca swą malowniczością, licznymi atrakcjami oraz wyjątkowym klimatem. Jest to idealne miejsce na urlop o każdej porze roku i dla każdego. Dlaczego? Sprawdźcie sami!

Szczyrk leży w południowej Polsce, w województwie śląskim, na południe od Bielska-Białej, północny wschód od Wisły i północny zachód od Żywca, w dolinie Żylicy, w Beskidzie Śląskim. Jest to miasto o charakterze turystyczno-wypoczynkowym. Okoliczne szczyty to m.in. Skrzyczne, Malinowska Skała, Magura, Klimczok – bardzo lubiane i często odwiedzane przez turystów.

W Szczyrku istnieje szereg stacji narciarskich, m.in.: na zboczach Skrzycznego, na zboczach Małego Skrzycznego ze słynnymi trasami Bieńkula i Golgota, na północno-wschodnim zboczu Beskidka czy na Przełęczy Salmopolskiej.
 
Przez Szczyrk przechodzą także liczne szlaki turystyczne:
  • niebieski szlak turystyczny: Ostre – Skrzyczne – Szczyrk Centrum – Schronisko PTTK na Klimczoku – Bystra – Wilkowice
  • zielony szlak turystyczny: Wilkowice – Bystra – Przełęcz Kołowrót – Siodło pod Klimczokiem – Szczyrk Biła – Szczyrk Centrum – Skrzyczne – Malinowska Skała – Barania Góra
  • żółty szlak turystyczny: Szczyrk Centrum – Szczyrk Biła – Przełęcz Karkoszczonka – Brenna Bukowa
  • czerwony szlak turystyczny: Szyndzielnia – Siodło pod Klimczokiem – Przełęcz Karkoszczonka – Beskid Węgierski – Grabowa – Szczyrk Przełęcz Salmopolska – Malinów – Malinowska Skała
  • zielony szlak turystyczny: Szczyrk Solisko – Malinów 
  • czarny szlak turystyczny: Szczyrk Górka – Chata na Groniu – Bystra
Wszystkie te atrakcje sprawiają, że Szczyrk należy do tych beskidzkich kurortów, w których zawsze goszczą turyści. Jednak co ważne, mimo swej popularności bez problemu można tam znaleźć spokojne miejsca i zaciszne uliczki, prowadzące jeszcze dalej, bo na okoliczne szlaki. Centralny punkt Szczyrku stanowi Plac św. Jakuba, pełniący rolę wspólnej miejskiej przestrzeni – można tam usiąść, odpocząć przy szumie fontanny i podziwiać zielone wzgórza, które otaczają miejscowość.

Szczyrk nie jest dużym kurortem, ale to właśnie jego główny atut. Wszędzie można dojść spacerem, nikt się nigdzie nie śpieszy, co pozwala na korzystanie z uroków urlopu w Beskidach. Poza tym można się tam świetnie bawić niezależnie od pory roku. Miesiące wiosenne i letnie to idealne terminy dla amatorów pieszych wycieczek – ze Szczyrku da się dotrzeć na grzbiet Skrzycznego, Klimczoka oraz pasma Kotarza. Warto również wybrać się na spacer deptakiem, który biegnie wzdłuż Żylicy, taka wycieczka może chwilę potrwać, gdyż co chwilę wzrok przyciągają sklepiki z pamiątkami oraz restauracje.

Zima natomiast zaprasza do Szczyrku wielbicieli sportów zimowych. W mieście dostępne są wyciągi i ośrodki narciarskie, działa też trasa do narciarstwa biegowego. Jednym z najciekawszych wydarzeń o tej porze roku jest SnowFest – festiwal muzyki i sportów zimowych, który zapełnia błonia przed kompleksem skoczni narciarskich Skalite.


Co warto zobaczyć w Szczyrku?


Spędzając urlop w Szczyrku warto skorzystać z oferty kolei linowej, która przez cały rok wwozi turystów na szczyt Skrzycznego, który sięga wysokości 1257 m n.p.m. Na tej górze zlokalizowana jest wieża radiowo-telewizyjna dzięki której szczyt jest rozpoznawalny z dalekiej odległości oraz Schronisko PTTK Skrzyczne, będące świetną bazą wypadową na wycieczki na Baranią Górę czy Malinową Skałę. W niedalekiej odległości schroniska dzieci skorzystać mogą z basenu kąpielowego, strzelnicy czy ścianki wspinaczkowej. Działa tam również wyciąg dla osób rozpoczynających dopiero swoją przygodę z nartami. Zimą tamtejsze stoki opanowują narciarze, ale gdy śnieg już zniknie to dość spokojne miejsce i idealny punkt widokowy na Beskidy i Tatry. Góra wykorzystywana jest też przez amatorów paralotni.

Poza górską panoramą, w Szczyrku warto zobaczyć także zabytki sakralne – są to nie tylko miejsca kultu, ale też przepiękne architektonicznie obiekty. Jednym z nich jest sanktuarium „Na Górce”, które powstało w miejscu maryjnych objawień. Tuż obok znajduje Grota Matki Boskiej ze źródełkiem. Warto tam przyjść, gdyż miejsce jest pełne spokoju, a wrażenie to pogłębia dodatkowo otoczenie gór. Koniecznie trzeba zobaczyć także kościół św. Jakuba Apostoła – dwustuletnia świątynię i najstarszy zabytek Szczyrku. Obiekt jest zlokalizowany na głównej drodze prowadzącej przez Szczyrk do Wisły. Świątynia została zbudowana z belek związanych w zrąb a jej wnętrze  reprezentuje styl barokowy. Na uwagę zasługuje tu szczególnie ołtarz z obrazem Jana Napomucena z XVIII wieku oraz jego relikwie. W obiekcie znajdują się też cenne organy oraz cyborium.

Spacerując po mieście warto także wstąpić do Beskidzkiej Galerii Sztuki, która została założona w 1995 roku, a jej przestrzeń to aż 200 m2. Organizowane są w niej liczne wystawy malarskie, koncerty, spotkania autorskie, warsztaty muzyczne oraz wykłady dotyczące sztuki.

Szczyrk to zdecydowanie miejsce dla osób, które lubią aktywnie spędzać wolny czas. Właśni one znajdą najwięcej propozycji dla siebie. Jedną z możliwości jest eksplorowanie beskidzkich szlaków i szkoda z niej nie skorzystać, gdyż w okolicy Szczyrku znajdziemy naprawdę gęstą ich sieć. Z centrum miasta można pójść na Skrzyczne i Klimczoka – są to właściwie obowiązkowe punkty dla każdego turysty. Warto też wybrać się na przełęcz Salmopolską i Malinowską Skałę.

Poza tym okolice Szczyrku stwarzają świetne warunki dla turystyki rowerowej, gdyż można tam kilka ścieżek o zróżnicowanym poziomie trudności, a także dla paralotniarstwa. Najlepszym miejscem startów jest Skrzyczne, natomiast lądowiska znajdują się na Kaimówce i Jaworzynce. Sport należy do gatunku ekstremalnych, dlatego chcąc go spróbować w Szczyrku, najlepiej znaleźć wykwalifikowanego instruktora. W mieście działają szkoły, które przygotowują nowych adeptów podniebnych rewolucji.


Noclegi w Szczyrku


Szczyrk posiada bogatą bazę noclegową, a wśród tamtejszych ofert najbardziej reprezentatywną kategorią są kwatery i pokoje. W obiektach tego typu oferowane są nie tylko miejsca noclegowe, ale również kuchnia oraz miejsce parkingowe. Do tego właściciele zazwyczaj zagospodarowują posesję, udostępniając plac zabaw, altanę grillową czy miejsce na ognisko. Poza tym nocleg w kwaterach i pokojach nie jest zbyt drogi – cena za usługę wynosi około 35 zł.

Inną popularną kategorią są domki. Standardowo mają one dobrze wyposażone kuchnie i łazienki, sypialnie oraz pokój dzienny. Oprócz domków, kwater i pokoi, są także apartamenty. Najczęściej położone są w centrum, a ich wyposażenie obejmuje sprzęty niezbędne do codziennego funkcjonowania. W zależności od wielkości w apartamentach także może nocować kilkuosobowa grupa.

Ceny noclegów w Szczyrku zależą od kilku czynników – warunków pobytowych, oferowanych udogodnień oraz lokalizacji. Średni koszt wynosi 226 zł, a najkorzystniejszą opcją pobytową jest wybór obiektu z kategorii kwatery i pokoje. W takim wypadku nocleg wyniesie od 35 zł.

Następny artykuł Dolina Racławki - idealne...

Komentarze

Zobacz również