Bajkowe Mazury. 5 miejsc, w których się zakochasz

Bajkowe Mazury. 5 miejsc, w których się zakochasz

Zielone, gęste lasy i błyszczące tafle jezior sprawiają, że Warmia i Mazury to miejsce jak z bajki. Istnieją jednak zakątki, które wywierają na turystach naprawdę duże wrażenie i sprawiają, iż czują się, jakby trafili do zupełnie innego wymiaru. Odkrywamy dla was kilka z nich.

Ogrody Pokazowe i Motylarnia w Marcinkowie


Baśniowe ogrody z pięknymi, egzotycznymi roślinami na Mazurach są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy zatrzymać się w miejscowości Marcinkowo, leżącej kilka kilometrów za Mrągowem, przy trasie prowadzącej w kierunku Olsztyna. Można powiedzieć, że to cały świat w pigułce – pachnąca lawendą Prowansja, Japonia, Maroko czy Egipt. Poza tym turyści znajdą tam również różankę z wieloma gatunkami róż czy ogród wiejski, w którym znalazły się rośliny rosnące dawniej w mazurskich obejściach. Dodatkowy koloryt tworzą woliery z bażantami i motylami (motylarnia stanowi obiekt naukowo badawczy). Ogrody Pokazowe można odwiedzać od maja do września.

Mazurolandia w Gierłoży k. Kętrzyna


Odwiedzając Mazurolandię można poczuć się jak Guliwer w Krainie Liliputów – wszystko dzięki bogatej ekspozycji miniatur słynnych budowli Warmii i Mazur. Z góry można popatrzeć między innymi na sanktuarium w Świętej Lipce, gotyckie zamki w Nidzicy, Reszlu czy Lidzbarku Warmińskim, a nawet na Wilczy Szaniec (oryginał znajduje się nieopodal) i inne zabytki rozsławiające region. Mazurolandia to także prawdziwy park rozrywki, dzięki któremu turyści zajrzą też do grodziska rycerskiego oraz na polanę zamieszkaną przez postaci z mazurskich legend i baśni.

Galindia koło Rucianego-Nidy


Galindia – Mazurski Eden to bajkowe miejsce, które powstało dzięki sile wyobraźni i pasji. Galindia była krainą zamieszkiwaną przez jedno z pruskich plemion, stanowiącą rubieże kraju. Jej mieszkańcy zamieszkiwali tereny podmokłe i bagienne, które stanowiły dodatkową ochronę w przypadku ataku. Jak wyglądało ich życie można przekonać się w osadzie stworzonej nad brzegiem jeziora Bełdany, rządzonej przez wodza Yzeggusa II i jego małżonkę Helenę II Piękną. Na turystów czeka ośrodek wypoczynkowy składający się standardowo z centrum konferencyjnego i hotelu oraz niestandardowo z pieczar, lochów uroczysk leśnych, kamiennych kręgów i labiryntów. Organizowane są niezwykłe imprezy: napad Galindów, poszukiwanie bursztynu, wróżby, czary, rytuały, walki międzyplemienne…

Park Kadzidłowo


Do Kadzidłowa warto przyjechać, by nacieszyć się obecnością zwierząt. Mieszkańcami parku są rysie, wilki, sarny, bizony, żubry i inne gatunki… Większość zaprzyjaźniona jest z człowiekiem, dlatego obserwowanie ich na wybiegach nie stanowi większego problemu. Największa atrakcja tego miejsca to właśnie możliwość kontaktu z nimi. Do niektórych zwierząt można podejść na tyle blisko, by je pogłaskać, a nawet nakarmić.

Kraina Siedmiu Osobliwości w Jabłonce


Ciekawym miejscem na bajkowej mapie regionu jest wieś Jabłonka nad jeziorem Omulew i znajdująca się tam Kraina Siedmiu Osobliwości. To jedna z wiosek tematycznych, których w regionie jest całkiem sporo. W Jabłonce można poznać mazurskie legendy i tradycje – rolę przewodnika pełni tu Wodnik Omulek i jego rodzina. Turyści mogą tu spacerować ścieżkami Magicznego Lasu, poszukiwać skarbu ukrytego podczas pierwszej wojny światowej i zjeść pyszny posiłek w Leśnej Kuchni. Menu zawiera regionalne przysmaki, jak sandacz w kurkach, zupa grzybowa, babka ziemniaczana czy pierogi z rybą. Warto się tam wybrać większą grupą (powyżej 8 osób), bo tylko wtedy można skorzystać z oferowanych tam warsztatów i innych atrakcji.

fot. Jennifer Murray / Pexels.com

Następny artykuł 7 wskazówek jak przygotować...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!