Beskid Niski - miejsce, które łączy historię z teraźniejszością

Beskid Niski - miejsce, które łączy historię z teraźniejszością

Beskid Niski jest zlokalizowany na pograniczu polsko-słowackim, po obu stronach Karpat. Nie bez powodu przez swoich miłośników jest często określany jako najdziksze góry w Polsce - podczas pieszych wędrówek trudno tu bowiem spotkać innych turystów, a sam zakup jedzenia czy wody należy zaplanować odpowiednio wcześniej, gdyż próżno szukać sklepików dla turystów czy innych miejsc zaopatrzenia bezpośrednio na górskich szlakach.

Beskid Niski z roku na rok przyciąga jednak coraz liczniejsze turystów swoją łagodnością, niezmąconą niczym przyrodą oraz spokojem, którego tak potrzebują współcześni mieszkańcy wielkich miast. Jest to zdecydowanie warte odwiedzenia miejsce, które oferuje wiele okazji do podziwiania przyrody, zwiedzania opuszczonych wsi i zabytków, a przy tym daje także możliwość lepszego zapoznania się z burzliwą i mało znaną historią naszego kraju.

 


fot. etheriel / pixabay.com

Beskid Niski na mapie polskich gór - gdzie leży?


Beskidy to grupa pasm górskich położonych Karpatach, które rozciągają się na ogromnym obszarze o długości 600 km i szerokości sięgającej do 70 km. Ich zachodnią granicę stanowi rzeka Beczwy w Czechach, na wschodzie natomiast Beskidy sięgają aż po rzekę Czeremosz na Ukrainie.

 

Beskid Niski stanowi fragment Beskidów i jest zlokalizowany po obu stronach grzbietu głównego Karpat. Jedna jego część znajduje się na terenie Polski, a druga na Słowacji. Beskid Niski od wchodu graniczy bezpośrednio z Bieszczadami, od północnego wschodu z Pogórzem Bukowskim, a od zachodu z Kotliną Sądecką, gdzie w miejscowości Szczawnica podziwiać można Wodospad Zaskalnik. Na południowy wschód od niego znajduje się Beskid Sądecki, natomiast od północy Pogórze Środkowobeskidzkie. Na południu, na niektórych mapach Beskid Niski przechodzi w Pogórze Ondawskie.

 

Beskid Niski jest uznawany przez geografów za część Beskidów Zachodnich, przyrodnicy natomiast opisują go jako strefę przejściową między Karpatami Zachodnimi a Wschodnimi. Pod względem terytorialnym Beskid Niski leży na granicy dwóch województw - podkarpackiego i małopolskiego. Na terenie tego pasma górskiego wyróżnia się Wzgórza Rymanowskie, Pasmo Bukawicy, Beskid Dukielski, Pasmo Magurskie, Pasmo Graniczne, Góry Hańczowskie, Góry Grybowskie oraz Beskid Gorlicki.


Beskid Niski i jego szczyty


Jak sama nazwa wskazuje, na terenie tego pasma górskiego próżno szukać majestatycznych, wysokich szczytów, znajdujących się w wyższych górach - najwyższy szczyt polskiego fragmentu Beskidu Niskiego, Lackowa, wznosi się na wysokość zaledwie 997 m. n.p.m. Daleko mu więc do najwyższej góry w Polsce, czyli Śnieżki (1603 m. n.p.m.). Mimo tego, region ten oferuje sporo możliwości dla miłośników pieszych wędrówek, zwłaszcza jeśli poszukują oni odpoczynku od wielkomiejskiego zgiełku, bliższego kontaktu z przyrodą oraz odkrywania zupełnie nowych, interesujących miejsc.

Sprawdź: Urlop w górach. TOP 5 szczytów Korony Gór Polski, które warto zdobyć.

 

Szczyty w paśmie górskim Beskidu Niskiego są raczej niskie np. Cergowa w najwyższym pkt. ma 716 m n.p.m., a do tego na tyle gęsto zalesione, że z ich wierzchołka pokrytego bujną roślinnością, trudno podziwiać piękne widoki roztaczające się na okolicę. Najwyższą górą Beskidu Niskiego po polskiej stronie jest Lackowa, natomiast po stronie słowackiej Busov (1002 m. n.p.m.). Co do wielkości drugie szczyty Beskidu Niskiego to Jaworze (882 m), Chełm (780 m) i Maślana Góra (753 m).

 

Z uwagi na fakt, że Beskid Niski jest największym pasmem górskim Beskidów w Polsce, na jego obszarze znajduje się rozbudowana i zróżnicowana pod względem trudności sieć szlaków. Turyści spragnieni pięknych widoków i kontaktu z przyrodą mogą więc wybierać pomiędzy długimi spacerami po górskich graniach, stromymi wspinaczkami, a spokojnymi spacerami po malowniczych, beskidzkich dolinach.

 

Dlaczego warto odwiedzić Beskid Niski? Co spotkamy na miejscu?


Słysząc "najdziksze góry w Polsce", większość osób od razu oczami wyobraźni widzi Bieszczady. Okazuje się, że tak popularne wśród poszukiwaczy niezmąconej przyrody i spokoju, nawet kultowe Bieszczady mają jednak bardzo poważną konkurencję - jest nią oczywiście Beskid Niski, który pod wieloma względami zdecydowanie bardziej zasługuje na miano najdzikszego pasma górskiego w Polsce.

 

Jest to niepozorna na pierwszy rzut oka, ale bardzo urokliwa okolica, nie bez powodu określana także jako kraina łagodności. Turystów przyciągają do niej olbrzymie połacie zalesionych terenów, kwieciste doliny, a także paradoksalnie ciągle dość mała popularność. Nie bez przyczyny, Beskid Niski jest więc uznawany za idealne miejsce do wypoczynku dla samotników, rodzin z dziećmi, a także miłośników pieszych wędrówek w otoczeniu dzikiej przyrody.


Zobacz także: Wakacje z dziećmi w górach.


W te rejony można wybrać się właściwie o każdej porze roku - bez względu na to, czy latem, czy zimą, nie musimy się bowiem obawiać tłoku, tłumów turystów czy sprzedawców oferujących pamiątki na praktycznie każdym kroku. Miłośnicy wędrówek po Beskidzie Niskim żartobliwie mówią, że łatwiej spotkać na szlaku sarnę, jelenia czy bobra niż drugiego człowieka, co świetnie oddaje charakter tych gór oraz zdradza, czego możemy się po nich spodziewać.

 

Nie oznacza to jednak, że wybierając się na eksplorację Beskidu Niskiego, będziemy obcowali jedynie z samą dziką przyrodą! Na swojej drodze spotkamy bowiem liczne ślady bytności na tych terenach człowieka - cmentarze wojenne z czasów I wojny światowej, zabytkowe cerkwie i kościoły, przydrożne kapliczki i krzyże, a także pozostałości dawnych, opuszczonych przez mieszkańców wsi.



fot. Nocowanie.pl


Beskid Niski w lecie czy w zimie? Kiedy eksplorować najdziksze góry w Polsce?


Beskid Niski to miejsce otwarte na turystów właściwie przez cały rok. Możemy wybrać się do niego wiosną lub latem i obcować z przyrodą w pełnym rozkwicie, pozwolić sobie na swobodne oddychanie pełna piersią, podziwiać piękne widoki oraz czerpać pełnymi garściami z pięknej, górskiej pogody. To najlepszy czas na odwiedzenie tego regionu dla miłośników przyrody, którzy preferują spokojniejsze spacery oraz długie, piesze wycieczki. Ciepły okres w roku spędzony w Beskidzie Niskim to także prawdziwa gratka dla najmłodszych, którzy będą chętnie odkrywali uroki przyrody oraz towarzyszyli swoim rodzicom w długich spacerach.

 

Do Beskidu Niskiego warto wybrać się także w okresie zimowym. Jego uroki docenią w szczególności miłośnicy białego szaleństwa. Na terenie dwóch państw, na których leży to pasmo górskie, znajdują się bowiem wyciągi narciarskie (jeden z nich dostępny jest np. na Magurze Małostowskiej a na szlakach kolejki i trasy, które idealnie sprawdzą się do uprawiania narciarstwa biegowego. Jeśli chodzi o Beskid Niski atrakcje są dostępne przez cały rok, tylko od nas więc zależy, kiedy zdecydujemy się z nich skorzystać.

 

Pieszo, rowerem, a może konno? Jak zwiedzać Beskid Niski?


W ciepłych miesiącach w roku, po Beskidzie Niskim możemy przemieszczać się nie tylko pieszo, ale także rowerem, a nawet konno. Rejon ten jest świetnie przystosowany do organizowania wycieczek rowerowych - miłośnicy dwóch kółek znajdą na nim atrakcyjne szlaki, utwardzone drogi, a także trasy asfaltowe. W każdej chwili można jednak z nich zjechać i zagłębić się w dziką przyrodę, która czeka tuż obok. Beskid Niski to także jeden z najlepiej przystosowanych regionów w Polsce do uprawiania turystyki konnej. Znajdują się tu liczne stadniny konne (np. w Regietowie), a na zaawansowanych czeka Transbeskidzki Szlak Konny.



fot. JerzyGorecki / pixabay.com

 

Gdzie zarezerwować nocleg w Beskidzie Niskim?


Beskid Niski, pomimo swojej mniejszej popularności wśród turystów od takich górskich regionów, jak chociażby Tatry i Sudety, posiada rozbudowaną bazę noclegową. Do odpoczynku możemy wykorzystać zarówno oferty noclegów w hotelach i innych ośrodkach turystycznych, dostępne w poszczególnych miejscowościach, schronisko PTTK, a także zarezerwować pokój w pensjonatach oraz malowniczo położonych gospodarstwach agroturystycznych, często prowadzonych przez lokalnych mieszkańców.

 

Rozbudowaną bazą noclegową dysponują miejscowości turystyczne, do których w Beskidzie Niskim zaliczają się uzdrowiska. Bez większego problemu znajdziemy więc noclegi w Rymanowie-Zdroju, noclegi w Wysowej-Zdroju czy wynajmiemy apartament w Krynicy-Zdroju.

Zobacz: Przytulny nocleg w górach. Poznaj wyjątkową propozycję z Beskidu Niskiego

 

Ciekawym rozwiązaniem dla spragnionych przygód jest nocleg w Nieznajowej w połemkowskiej chatce. Za przenocowanie w tym miejscu zapłacimy bowiem nie pieniędzmi, lecz własnymi rękami, wykonując drobne prace na rzecz utrzymania obiektu w dobrym stanie. To bardzo ciekawa propozycja, z której warto skorzystać dla urozmaicenia codzienności oraz spróbowania czegoś zupełnie nowego.

 

Już dziś zarezerwuj nocleg w Beskidzie Niskim:
Art Apartament

Art Apartament

Krynica Zdrój, ul. Jarosława Dąbrowskiego

Apartamenty Krynica Zdrój 10
Domek w Świątkowej

Domek w Świątkowej

Krempna, ul. Świątkowa Mała

Domki Krempna 10
Agroturystyka Willa Parkowa

Agroturystyka Willa Parkowa

Rymanów Zdrój, ul. Słoneczny Stok

Agroturystyka Rymanów Zdrój 9.7

 

Odkrywamy Beskid Niski! Co koniecznie trzeba zobaczyć?


Beskid Niski jest regionem, który zdecydowanie warto odwiedzić, przynajmniej raz w życiu! Mimo tego, że nie uświadczymy tu ostrych, górskich szczytów, które na pierwszy rzut oka wydają się najbardziej atrakcyjne z turystycznego punktu widzenia, zostaniemy za to oczarowani malowniczymi, górskimi dolinami. Odkryjemy w nich opuszczone łemkowskie wsie, świątynie oraz cmentarze.




W Beskidzie Niskim zachwyci nas także niczym niezmącona przyroda, która zapiera dech w piersiach, czyste, rześkie powietrze, dzikie, puste lasy oraz usłane połaciami różnokolorowych kwiatów górskie łąki. Oto kilka propozycji beskidzkich atrakcji, których nie można przegapić, będąc w tym regionie!


Łemkowskie wsie, w których nikt już nie mieszka

 

W Beskidzie Niskim, w czasach przez II wojną światową, zamieszkiwała ludność stanowiąca część wschodniosłowiańskiej grupy etnicznej i tzw. narodu rusińskiego. W Polsce była ona określana mianem Łemków i zajmowała tereny Beskidu Niskiego do 1947 r. Po zakończeniu II wojny światowej, w wyniku akcji Wisła, została przesiedlona na tereny ówczesnego ZSRR, pozostawiając po sobie w tym regionie bogatą historię, zabytki oraz kulturę.

 

Wędrując po beskidzkich dolinach, prędzej czy później natrafimy na ślady łemkowskiej kultury. Jednym z najbardziej ewidentnych jej znaków są opuszczone całe wsie, w których możemy podziwiać szczątki chyży (tradycyjne miejscowe chaty), cerkwie, kapliczki oraz cmentarze. Wiele z tych porzuconych przed laty miejsc nigdy nie zostało ponownie zasiedlonych, do innych natomiast z czasem w rodzinne strony powrócili potomkowie ich dawnych mieszkańców.

 

Dzięki temu kultura łemkowska pozostaje ciągle żywa w tym regionie i można się z nią bezpośrednio spotkać, eksplorując Beskid Niski oraz rozmawiając z mieszkańcami wiosek, których można od czasu do czasu spotkać na swojej drodze. Najbardziej znane, opuszczone wsie w Beskidzie Niskim, które warto zobaczyć na własne oczy, to Nieznajowa, Radocyna oraz Czarne.



fot. Nocowanie.pl

 

Łemkowie i ich kultura


Kultura łemkowska nie zniknęła z Beskidu Niskiego wraz z mieszkańcami wiosek, którzy pod przymusem ówczesnych władz opuścili jego teren. W Gorlicach działa Zjednoczenie Łemków - organizacja jednocząca ludność łemkowską o ukraińskiej świadomości etnicznej, a co roku, w lipcu, w miejscowości Zdynia organizowana jest Łemkowska Watra. Jest to festiwal, który przyciąga zarówno potomków beskidzkich Łemków, jak i turystów, którzy chcą poznać bliżej kulturę i tradycję tej grupy etnicznej.

 

W Zyndranowej mieści się z kolei Muzeum Kultury Łemkowskiej, gdzie można posmakować lokalnej kuchni, posłuchać opowieści o kulturze i historii Łemków, a także zobaczyć, jak wygląda łemkowska biżuteria i tradycyjne rękodzieło. W Uściu Gorlickim znajduje się natomiast łemkowska drewniana karczma, datowana na początek XX wieku.

 

Zabytkowe, drewniane cerkwie


Jeśli chodzi o Beskid Niski atrakcje, których nie sposób pominąć podczas jego odkrywania, stanowią także cerkwie. Znajdziemy tu zarówno działające miejsca kultu religijnego, jak i pozostałości po świątyniach, po których ocalały jedynie ruiny. Do naszych czasów przetrwało ok. 70 cerkwi, które są uznawane za swoiste perły regionu i zdecydowanie warto je odwiedzić, odkrywając tajemnice Beskidu Niskiego.

 

Cerkiew w Beskidzie jest najczęściej drewniana lub murowana, a większość z zachowanych do dzisiejszych czasów świątyń służy obrządkom rzymskokatolickim. Nie brakuje jednak cerkwi, które są uczęszczane przez lokalnych grekokatolików oraz wyznawców prawosławia. Zachwycają swoją niepowtarzalną architekturą oraz wnętrzem, w którym możemy podziwiać zachowane ikonostasy, czyli pokryte ikonami ściany. Jako ciekawostkę warto podać, że w tradycji prawosławnej ikon się nie maluje (mimo tego, że są obrazami), lecz się pisze, a co za tym idzie, nie oglądamy ich, lecz czytamy ich przekaz.

 

Niektóre z zabytkowych cerkwi znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to m. in. Cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach, Cerkiew Opieki Matki Bożej w Owczarach oraz Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu. Oprócz nich warto zwiedzić także Cerkiew Opieki Matki Bożej w Hańczowej oraz Cerkiew św. Kosmy i Damiana w Kotani.

 

Obok zabytkowych cerkwi, w Beskidzie Niskim możemy napotkać na swojej drodze także liczne kapliczki prawosławne, a w okolicach połemkowskich wsi, cmentarze lokalnych społeczności, które przed wysiedleniem zamieszkiwały te tereny.

 


fot. Nocowanie.pl

 

Drewniany kościół rzymskokatolicki św. Filipa i Jakuba w Sękowej


Podziwiając architekturę sakralną Beskidu Niskiego nie sposób pominąć także świątyń rzymskokatolickich. Do najbardziej znanych należy zabytkowy, drewniany kościół św. Filipa i Jakuba w Sękowej. Jest to zabytek znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i zarazem jedna z najcenniejszych tego typu budowli w Polsce.


Świątynia została wzniesiona na początku XVI w. i z zewnątrz zachowała się w świetnym stanie. Do 1914 r. była uznawana za najpiękniejszy drewniany kościół w województwie małopolskim. Niestety, większość jej zabytkowego wyposażenia została zniszczona podczas działań wojennych. Tym, co przyprawia o przyspieszony oddech, nadal pozostaje jednak jej unikalna architektura.

 

Zabytkowe cmentarze wojenne w dolinach i górach Beskidu Niskiego


Przemierzając zielone doliny i dzikie lasy, po stronie polskiej Beskidu Niskiego, prędzej czy później natkniemy się na cmentarze wojenne. Są one rozsiane po beskidzkich wsiach, dolinach, a nawet na górskich szczytach.

 

Spotkać możemy zarówno stare nekropolie, które pozostawiła po sobie wysiedlona ludność łemkowska, jak i cmentarze wojenne z czasów I wojny światowej, która również przetoczyła się po tych terenach. Jedna z najkrwawszych bitew tego konfliktu zbrojnego odbyła się bowiem w 1915 r. pod Gorlicami. We wspomnianej wyżej miejscowości Sękowa (powiat gorlicki), co roku organizowana jest jej rekonstrukcja, na którą ściągają pasjonaci militariów z całej Polski.

 

Cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej w Beskidzie Niskim różni się od tradycyjnych nekropolii, jakie jesteśmy przyzwyczajeni oglądać. W regionie obecnych jest ich ok. 100, a ich projektantami byli światowej sławy austriaccy architekci i rzeźbiarze, w tym m. in. Dušan Jurkovič czy Hans Mayr. Spoczywają na nich polegli różnych narodowości - Austriacy, Niemcy, Polacy, Rosjanie, Słowacy i Węgrzy.

 

Każdy cmentarz wojenny w Beskidzkie Niskim jest swoistym arcydziełem, które w perfekcyjny sposób łączy w sobie drewno i cegłę oraz zachwyca malowniczym położeniem, zlokalizowanym zazwyczaj pośrodku lasu lub na górskich szczytach, z których roztacza się przepiękny widok na beskidzki krajobraz.

 

Ich zwiedzanie warto rozpocząć od najbardziej znanych nekropolii na Rotundzie, Beskidku, na Magurze Małastowskiej i Przełęczy Małastowskiej. Można odwiedzić także cmentarz wojenny w Uściu Gorlickim, na którym znajdują się 2 mogiły zbiorowe i 45 pojedynczych.

 


fot. Nocowanie.pl

 

Cztery uzdrowiska w Beskidzie Niskim


Beskid Niski to kraina, która oprócz aktywnego wypoczynku, oferuje także sporo możliwości zdrowotnych. Na jej obszarze znajdują się cztery uzdrowiska, w których turyści mogą się zrelaksować, skorzystać z zabiegów leczniczych oraz po prostu przyjemnie spędzić czas. Miejscowości, które oficjalnie mają status uzdrowiska, są zlokalizowane w miejscowościach Wysowa-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Rymanowie-Zdroju i Wapiennym.


Wysowa-Zdrój jest miejscowością znajdującą się w zachodniej części Beskidu Niskiego. Ze względu na swoje położenie, jest to świetny punkt wypadowy, z którego można planować zwiedzanie innych, ciekawych miejsc na terenie Beskidu Niskiego. Oprócz uzdrowisk, w Wysowej Zdrój znajduje się Park Zdrojowy, w którego Pijalni goście mogą kosztować różne rodzaje lokalnych wód leczniczych. W Wysowej Zdroju znajduje się także góra Jawor - jeden z najważniejszych lokalnych miejsc prawosławnego kultu religijnego. Odwiedzając uzdrowisko we wrześniu, miłośnicy grzybiarstwa mogą natomiast wziąć udział w ogólnopolskim Święcie Rydza.


Iwonicz-Zdrój jest natomiast zaliczany do grona najstarszych miejscowości uzdrowiskowych w naszym kraju. Na jego terenie znajdują się liczne zabytki z czasów XIX w. i początków XX w., które zachwycą każdego miłośnika architektury z dawnych lat. Rymanów-Zdrój to z kolei uzdrowisko znajdujące się na obrzeżach Beskidu Niskiego. Miejscowość jest zlokalizowana na granicy dwóch mezoregionów karpackich: Beskidu Niskiego i Pogórza Bukowskiego, i malowniczo położona w dolinach rzek Tabor i Czarnego Potoku, w otoczeniu pięknego krajobrazu Wzgórz Rymanowskich.

 

Ostatnie z beskidzkich uzdrowisk, Wapienne, mieści się w powiecie gorlickim, w bliskim sąsiedztwie Gorlic i z jednej strony jest jednym z najmniejszych polskich uzdrowisk, z drugiej, jako jedno z nielicznych, daje natomiast możliwość skorzystania z mieszczącego się na wolnym powietrzu kompleksu basenowego. W Beskidach, a konkretnie w Beskidzie Sądeckim, leży także Krynica Zdrój - jedno z najbardziej znanych uzdrowisk w naszym kraju. Miejscowość ta słynie z naturalnych wód leczniczych bogatych w minerały i witaminy, które są pomocne w leczeniu wielu schorzeń.

 


 fot. z_sabat /zdjecia.nocowanie.pl

 

Beskid Niski - inne miejsca, które warto odwiedzić


Beskid Niski jest regionem, który ma wiele do zaoferowania turystom i miłośnikom odkrywania nowych miejsc. Na jego obszarze znajdują się parki narodowe, w których możemy podziwiać charakterystyczną dla tego miejsca faunę i florę, a także lokalne atrakcje, z których skorzystają zarówno miłośnicy historii, jak i entuzjaści aktywności fizycznych różnego rodzaju. Odwiedzając Beskid Niski, warto uwzględnić w planie swojej podróży także nieco mniej znane szlaki, lokalizacje oraz atrakcje, które wskażą nam lokalni mieszkańcy.

 

Beskidzkie parki narodowe


Na terenie Beskidu Niskiego znajduje się Magurski Park Narodowy, który obfituje w charakterystyczną faunę i florę dla tych obszarów. Jego obszar w 90% pokrywają tereny zalesione, przez co Magurski Park Narodowy jest uznawany za najbardziej lesisty obszar tego typu na terenie naszego kraju. Na terenie parku znajdują się liczne szlaki przeznaczone zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów.

 

Oprócz Magurskiego Parku Narodowego podczas pobytu w Beskidach, warto odwiedzić także Gorczański Park Narodowy, na którego terenie znajduje się wiele interesujących gatunków fauny i flory, która zamieszkuje nietknięty ręką człowieka, pusty las. Najbardziej charakterystycznym elementem tego parku są polany, z których można podziwiać piękne, górskie widoki. Do dyspozycji miłośników górskich wędrówek są szlaki o łącznej długości 60 km.


fot. Nocowanie.pl

 

Beskid Niski - kolebka światowego przemysłu naftowego


Nie każdy miłośnik Beskidu Niskiego wie, że rejon ten jest kolebką światowego przemysłu naftowego. W XIX w., w niewielkiej galicyjskiej miejscowości o nazwie Bóbrka powstało bowiem pierwsze na świecie przedsiębiorstwo naftowe. Obecnie w jego miejscu znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego, w którym odwiedzający mogą przenieść się w czasy, kiedy na tych terenach wydobywane było czarne złoto, czyli ropa naftowa oraz lepiej poznać mało znaną historię tego regionu.

 

Jezioro Klimkowskie dla miłośników sportów wodnych


Podczas pobytu w Beskidzie Niskim warto wybrać się także nad Jezioro Klimkowskie. Jest to sztuczny zalew budowany w latach 1975-1994 na rzece Ropa. Zbiornik wodny posiada szerokość ok. 200 m i długość 5 km. Otaczają go szczyty Pienin Gorlickich, które nadają temu miejscu jeszcze bardziej wyjątkowego charakteru.

 

Jezioro co roku przyciąga w swoje okolice liczne rzesze miłośników żeglarstwa, windsurfingu oraz wędkarstwa. W jego najbliższym otoczeniu działają liczne wypożyczalnie sprzętu do sportów wodnych, bary szybkiej obsługi oraz pola namiotowe.


fot. jwvein / pixabay.com

 

Huculskie koniki


Beskid Niski słynie z unikalnej fauny i flory, która jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tego regionu. Na jego terenie występuje m. in. wywodząca się bezpośrednio z regionu Beskidów rasa koni huculskich.

 

Są to niewielkie, zwinne i wytrzymałe zwierzęta, które idealnie radzą sobie na górzystych terenach. Słyną także ze swojego spokojnego i przyjaznego usposobienia, przez miejscowi wykorzystują je nie tylko do pracy, lecz także do hipoterapii. Największa z lokalnych hodowli tych pięknych zwierząt mieści się w Regietowie.

 

fot. Jurek Adamski / AdobeStock

Następny artykuł Światowy Dzień Ziemi. Co i...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!