Beskidy z dzieckiem - jakie szlaki wybrać?

Beskidy z dzieckiem - jakie szlaki wybrać?

Beskidy są przykładem doskonałego miejsca na wyprawę z dziećmi. Szlaki są w miarę łatwe a i atrakcji dla najmłodszych nie brakuje. Jednak planując wędrówki górskie z dziećmi, warto wcześniej sprawdzić, które szlaki się najbardziej do tego nadają. Kilka propozycji znajdziecie poniżej.

Beskidy są grupą pasm górskich w łańcuchu Karpat, rozciągającą się od rzeki Beczwy na zachodzie (Czechy) po rzekę Czeremosz (Ukraina) na wschodzie. Szerokość Beskidów wynosi 50–70 km, a ich długość ok. 600 km. W Polsce Beskidy od północy sąsiadują z Pogórzem Karpackim a na południu np. z Pieninami, Obniżeniem Orawsko-Podhalańskim. Najdalej na zachód wysuniętym pasmem jest Beskid Śląsko-Morawski, zaś najdalej na wschód znajdują się Beskidy Połonińskie.

Krajobraz Beskidów obejmuje kopulaste szczyty, z których najwyższe posiadają wyraźnie piętrowy charakter roślinności, obejmujący regiel górny i środkowy, porośnięte buczyną, dębem, świerkiem, sosną i jodłą, oraz kosówką w najwyższych partiach. Najwyższe szczyty w szczytowych kopułach często są nagie i skaliste (Babia Góra, Pilsko) lub mają liczne wychodnie skalne (wiele szczytów w Beskidzie Małym, okolice Pilska).

Beskidy cieszą się niezwykłym zainteresowaniem turystów przez cały rok, przez co sezon się tam nigdy nie kończy. Sezon letni i jesienny to prawdziwy raj dla miłośników wędrówek, zimą przyjeżdżają tu narciarze.

W samych górach najwięcej turystów możemy spotkać w okresie letnim i zimowym. Można się tu zatrzymać, złapać oddech, nacieszyć oko światem nieskażonym ingerencją człowieka. Nie ma chyba nikogo, kto nie lubiłby wsiąść w samochód i popędzić spontanicznie na weekend lub na dłużej. Warto również podkreślić, że Beskidy są przykładem doskonałego miejsca na wyprawę z dziećmi. Szlaki są w miarę łatwe a i atrakcji dla najmłodszych nie brakuje. Region charakteryzuje się także doskonale rozwiniętą bazą noclegowo-gastronomiczną, dlatego każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie. Jeśli chcemy uniknąć tłumów, to warto wybrać się w ten region wczesną wiosną lub późną jesienią. Wspaniałe trasy górskie i spacerowe oraz miejscowości z licznymi atrakcjami i zabytkami – wszystko to dostarczy niezwykłych wspomnień również poza sezonem turystycznym.

Warto podkreślić, że Beskidy są rozległym regionem górskim. Dzielą się m.in. na Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Beskid Mały, Beskid Wyspowy, Beskid Śląsko-Morawski, czy Beskid Niski. Nie sposób jest wymienić wszystkich atrakcji i zabytków.


Szlaki w Beskidach idealne na wyprawę z dziećmi


Numer 1: Kozia Góra


Kozia Góra (641 m n. p. m.) leży w Bialsku-Białej. Wejść na nią możemy od strony Bielskich błoni lub Bystrej Śląskiej. My proponujemy wersję pierwszą. W tym przypadku trasa biegnie częściowo szlakiem, a częściowo drogami dojazdowymi. Co ważne droga jest dobrze utwardzona, choć pod koniec nieco wyboista. Jednak bez większych problemów da się ją pokonać z wózkiem dziecięcym. 

Idąc żwawym krokiem można pokonać trasę w niecałą godzinę. Jednak wędrując z kilkulatkiem musimy dołożyć 20 czy 30 minut.

Co ważne, na górze znajduje się schronisko, gdzie możemy np. zjeść obiad. A oprócz tego atrakcje dla dzieci: plac zabaw i dużo przestrzeni do biegania, czy gry w piłkę.


Numer 2: Diabelska Skała w drodze na Magurkę


Najlepszym punktem startowym jest skrzyżowanie ulicy Piłsudskiego i Turystycznej w Łodygowicach. Jest to szlak czerwony. Podążając za jego oznaczeniami kierujemy się drogą asfaltową w górę. Po kilku minutach przechodzimy na drogę polną, potem wędrujemy lasem. Za skrzyżowaniem ze szlakiem żółtym Pod Przysłopem, naszą uwagę zacznie przykuwać czubek skały. Najlepiej jest zejść z drogi i podejść do Diablego Kamienia. To dobre miejsce na odpoczynek i pożywienie zmęczonych na pewno już dzieci.

Tu naszą wyprawę możemy zakończyć. Możemy też ruszyć dalej czerwonym szlakiem w kierunku Czupla i Rogacza, lub też wybrać się na dłuższą wędrówkę i posiłek w schronisku. Wtedy ze szczytu Czupla kontynuujemy wycieczkę szlakiem niebieskim - na Magurkę Wilkowicką.

Cała trasa, mimo że w miarę krótka, miejscami jest dość stroma. Początkowo szeroka i utwardzona droga, po wejściu w las staje się wąską, miejscami nierówną i kamienistą ścieżką. Nie nadaje się na przejazd wózkiem. Jednak już 4 czy 5 latek, szczególnie nieco zaprawiony, powinien sobie bez problemu poradzić.

Czas wędrówki dla dorosłego to zwykle nieco ponad godzinę. Jednak idąc z dziećmi, musimy doliczyć przystanki. Tak więc załóżmy z góry jakieś 2 godziny – w jedną stronę oczywiście.


Numer 3: Pilsko


Pilsko (1557 m n.p.m.) to drugi co do wysokości szczyt Beskidu Żywieckiego. Przez jego grzbiet przebiega granica polsko-słowacka. Jest to trasa wymagająca sprawności, jednak trud wędrówki wynagradzają nam piękne widoki.

By dotrzeć na szczyt podążamy za szlakiem zielonym z Korbielowa-Kamiennej. Początkowo wędrujemy drogą asfaltową, która po krótkim odcinku zamienia się w ścieżkę. Po drodze mijamy wyciągi krzesełkowe i narciarskie. Naszym oczom zaś ukazuje się panorama okolicy. Trasa w dużej części jest stroma i odsłonięta. Po pewnym czasie i trudzie, docieramy do schroniska na Hali Miziowej, gdzie możemy nieco odpocząć.

Ze schroniska możemy ruszyć dalej żółtym szlakiem. Idziemy przez las. Trasa jest pełna dużych kamieni i konarów, jednak tego rodzaju przeszkody bardzo często okazują się najlepszą atrakcją dla dzieci. Z czasem wychodzimy z lasu i wędrujemy przez labirynt z kosodrzewiny. Po czym docieramy na szczyt.

Pilsko to idealne miejsce na podziwianie panoramy Beskidów i Tatr, o ile pogoda na to pozwoli. Po krótkim odpoczynku i zaspokojeniu oczu widokami, ruszamy w drogę powrotną. Możliwości mamy kilka, nie musimy więc wracać tym samym szlakiem.

Decydując się na wędrówkę zielonym szlakiem, weźmy pod uwagę, że trasa jest miejscami dość stroma i długa. Jednak lubiące wędrować 6 czy 7 latki na pewno sobie poradzą. Czas wędrówki w jedną stronę dla dorosłej osoby to ok. 3,5 godziny, ale warto dodać jeszcze 30 min na odpoczynek.


Ciekawe miejsca dla dzieci w Beskidach


Sporą atrakcją dla dzieci może okazać się wycieczka kolejką linowa. Jedną z najnowocześniejszych jest kolejka gondolowa - z Bielska-Białej na Szyndzielnię, gdzie znajduje się schronisko turystyczne, alpinarium i wieża widokowa. Z Szyndzielni natomiast można dojść łagodnym szlakiem na szczyt Klimczok. Będąc w Ustroniu, warto też z dzieckiem wjechać 4-osobowymi krzesełkami na Czantorię. A oprócz tego Leśny Park Niespodzianek na południowym stoku Równicy czy pomniki Bolka i Lolka oraz Reksia w Bielsku-Białej.


Noclegi w Beskidach


Najchętniej wybieranymi kategoriami noclegów w Beskidach są kwatery i pokoje oraz domki – najczęściej wybierane przez pary i rodziny z dziećmi. Turystów możemy się tu spodziewać praktycznie przez cały rok. Same Beskidy mają niezwykłą ofertę noclegów, dostępnych na każdą kieszeń. W przypadku poszukiwania wolnych miejsc w Beskidach, liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy polecają lub nie dane miejsce.

Średnia cena za nocleg w Beskidach wynosi 148 zł. Wszystko jednak tak naprawdę uzależnione jest od standardu obiektu i jego lokalizacji – wiadomo, że im bliżej atrakcyjnych turystycznie miejsc, tym cena zdecydowanie wyższa. Warto wiedzieć, że w przypadku niektórych obiektów, może mieć zastosowanie tzw. cennik weekendowy. Wtedy ceny noclegów w weekend mogą być droższe nawet o 30% w stosunku do cen, obowiązujących w dni powszednie.

Następny artykuł Lista miejsc w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!