Chatka Puchatka. Zmiana terminu otwarcia kultowego schroniska!

Chatka Puchatka. Zmiana terminu otwarcia kultowego schroniska!

Jak informuje portal nowiny24.pl, planowane na październik otwarcie schroniska Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej opóźni się. Jak długo? Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego przekonuje, że w przyszłym sezonie będzie już dostępne dla turystów.

Chatka Puchatka to jedno z najsłynniejszych schronisk turystycznych, które było popularnym celem osób wędrujących Połoniną Wetlińską. Budynek położony jest na wysokości 1228 m n.p.m. pod wierzchołkiem Hasiakowej Skały. Trzeba jednak przyznać, że panowały tam naprawdę spartańskie warunki: brakowało między innymi bieżącej wody, elektryczności oraz kanalizacji.


Schronisko Chatka Puchatka przed przbudową, fot. danuska, zdjecia.nocowanie.pl

Chatka Puchatka w Bieszczadach. Decyzja o przebudowie


W 2018 roku dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego poinformowała o podjęciu decyzji o przebudowie obiektu. Jednym z argumentów był duży wzrost ruchu turystycznego. Ówcześnie Połoninę Wetlińską w okolicy schroniska odwiedzało rocznie 150 tys. osób, a w budynku było tylko 20 miejsc noclegowych.

Obiekt po oddaniu do użytkowania ma służyć jako miejsce odpoczynku podczas wędrówki, miejsce spożycia posiłku i obiekt sanitarny oraz w sytuacjach awaryjnych, jako miejsce noclegowe w salach zbiorowych na ławach. Nie przewidujemy funkcjonowania schroniska, jako obiektu hotelowego pobytu, ani dla turystów ani dla innej grupy użytkowników. Stale przybywać tam będzie jedynie obsługa schroniska i dyżurni GOPR w okresie służby - czytamy w komunikacie na stronie internetowej Bieszczadzkiego Parku Narodowego.


Remont Chatki Puchatka - są opóźnienia


Remont Chatki Puchatka rozpoczął się wiosną 2020 roku, natomiast przewidywany termin jego zakończenia wyznaczono na październik roku następnego. Tymczasem końca prac jeszcze nie widać, co przekazuje portal nowiny24.pl.

Zakres działań był bardzo duży, ponieważ trzeba było rozebrać stary budynek, a w jego miejscu postawić nowy. Prace na takiej wysokości, na jakiej znajdowało się schronisko Chatka Puchatka, to zawsze duże wyzwanie, a biorąc pod uwagę, że jest to teren parku narodowego, trzeba było przede wszystkim dbać o dobro przyrody.

W tej chwili ukończono około 70 procent budynku – praktycznie gotowy jest dach, oczyszczalnia ścieków, zbiorniki do odbierania wody deszczowej oraz generatorownia. Powstać ma również farma fotowoltaiczna.

Planujesz wyjazd? Zobacz noclegi w Bieszczadach:

Schronisko Chatka Puchatka – kiedy otwarcie?


Teraz władzom Bieszczadzkiego Parku Narodowego trudno jest podać ostateczny termin otwarcia nowego schroniska. Zakończenie prac planowane jest na marzec 2022 roku, a dyrekcja BdPN chce, by w nadchodzącym sezonie turyści mogli już korzystać z nowego obiektu.

Na pewno wszyscy czekają na to z utęsknieniem, ponieważ Chatka Puchatka uważana jest za kultowe miejsce. Na stronie internetowej BdPN można nawet znaleźć jej wirtualną rekonstrukcję sprzed przbudowy. Dla wielu jest to sentymentalna podróż i przypomnienie chwil, jakie spędzili tu podczas niezliczonych wędrówek po Połoninie Wetlińskiej.


Schronisko Chatka Puchatka przed przebudową (zima), fot.  Krzysztof Jaracz, Pixabay.com CC0

Chatka Puchatka – ciekawostki:

  • Chatka Puchatka to najwyżej położone schronisko turystyczne w polskich górach. Znajduje się na wysokości 1228 m n.p.m.

  • Została wybudowana po drugiej wojnie światowej jako posterunek obserwacyjny Wojsk Ochrony Pogranicza. PTTK przejęło go w 1956 roku.

  • Przez długi czas gospodarzem schroniska był Ludwik Pińczuk. On też tłumaczył, skąd wzięła się nieoficjalna nazwa. Wymyślił ją znany polski żeglarz Leonid Teliga, który miał napisać, że “czuje się na swojej łajbie zagubionej na bezmiarze oceanu, jak ta samotna Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej”.

  • Przez lata Bieszczadzki Park Narodowy spierał się z PTTK o prawo własności, które w 2015 roku sąd przyznał parkowi. Wtedy też zaklasyfikowano Chatkę Puchatka jako “schron turystyczny BdPN”.

Źródło: nowiny24.pl, Bieszczadzki Park Narodowy

Następny artykuł Jak przygotować się do...

Komentarze (2)

Lucy

24 dni temu
Jak większość schronisk: niewyobrażalny brud i smród. Obezwładniający brud. Latami narastający. Będący rezultatem TYLKO i WYŁĄCZNIE tego, że NIKT TAM NIE sprząta. Groza!

Stanisław

29 dni temu
Mam jak wielu turystów szczególny sentyment do tego miejsca jak i całego regionu. W Bieszczadach po raz pierwszy byłem w 1971 roku. Po okresie przerwy w ostatnich kolejnych latach byłem z żoną aż 8 razy.
Smerek i Wetlina była naszą przystanią. Przedreptaliśmy o różnych porach roku wielokrotnie Połoniny: Wetlińską, Caryńską, Małą i Wielką Rawkę, Bukowe Berdo. Byliśmy w Sanoku. Przejechaliśmy pętlę bieszczadzkie.
Mam 72 lata, jak mi tylko pozwoli zdrowie jeszcze odwiedzę te strony.

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej