Czy można wynajmować noclegi na sylwestra?

Czy można wynajmować noclegi na sylwestra?

Mamy już połowę grudnia, zwykle o tej porze w obiektach noclegowych trudno było znaleźć wolne miejsce w terminie noworocznym. Jednak w obecnej sytuacji tendencja się odwróciła – hotelarze dysponują pokojami, ale nie wiedzą, czy można wynajmować noclegi na sylwestra. Turyści interesują się wyjazdami i pytają o szczegóły. Co więc należy zrobić w takim przypadku?

Przypominamy obecnie obowiązujące zasady. Według rozporządzenia, które zostało wprowadzone na początku listopada, a później jeszcze dodatkowo przedłużone, właściciele obiektów noclegowych nie mogą przyjmować turystów. Wyjątek stanowią tylko ściśle określone sytuacje:

  • prowadzenie usług hotelarskich możliwe jest dla osób w podróży służbowej, w podróży wykonywanej w związku z czynnościami służbowymi lub zawodowymi, lub związanymi z wykonywaniem działalności gospodarczej;

  • gdy gość jest zawodnikiem na zgrupowaniu lub uczestnikiem rywalizacji sportowej;

  • w obiektach noclegowych mogą przebywać osoby, które są przedstawicielami zawodów medycznych;

  • wynajmować pokoje można również pacjentom i ich opiekunom jeżeli konieczność zapewnienia im zakwaterowania wynika z warunków określonych dla danego świadczenia opieki zdrowotnej.

Podstawą do przyjęcia gości w wyżej wymienionych przypadkach jest przedstawienie przez nich oświadczenia na piśmie, mówiącego o celu podróży (oświadczenie można pobrać tutaj >>>). Jednocześnie przypominamy, że rozporządzenie obowiązuje tylko do 27 grudnia 2020 r.

Wynajem noclegów na sylwestra


W tej chwili wielu właścicieli obiektów noclegowych zastanawia się, czy można wynajmować noclegi na sylwestra. Pobyty bożonarodzeniowe nie mogą dojść do skutku, więc przyjęcie gości, którzy chcą powitać nowy rok poza domem, stanowiłoby zastrzyk gotówki. Turyści również interesują się takim rozwiązaniem – w końcu stoki narciarskie mogą działać bez przeszkód, więc wolne dni mogliby przeznaczyć na korzystanie z tras i wyciągów.

W świetle przepisów, które obowiązują w tej chwili, nie ma zakazu przyjmowania gości na sylwestra i Nowy Rok. Dlatego osoby przyjmujące takie rezerwacje nie będą mieć z tego powodu żadnych nieprzyjemności.

Trzeba jednak zaznaczyć, że trudno jest teraz przewidywać, czy taka sytuacja się utrzyma. Zakaz prowadzenia działalności związanej z wynajmem noclegów był już raz przedłużony. Nie możemy zagwarantować, że tego typu sytuacja się nie powtórzy. Szczegółów dowiemy się w późniejszym terminie, najprawdopodobniej tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

Utrzymywanie w niepewności może oznaczać jeszcze większe straty finansowe. Właściciele nie wiedzą, czy mogą bezpiecznie przyjąć gości, czy jednak muszą odmawiać zainteresowanym rezerwacjami. Co najlepiej zrobić?

  • Naszym zdaniem warto przyjmować rezerwacje na sylwestra. Trzeba jednak jasno uprzedzić turystę o ryzyku, jakie się z tym wiąże. Przede wszystkim powinien zdawać sobie sprawę, że sylwestrowy wyjazd może nie dojść do skutku.

  • Turysta chętniej zarezerwuje pobyt na sylwestra, jeżeli będzie wiedział, iż może liczyć na zwrot zaliczki / zadatku – jeżeli niekorzystne dla hotelarzy i turystów rozporządzenie wejdzie w życie. Warto więc uspokoić potencjalnych gości, którzy zastanawiają się nad wyjazdem w terminie noworocznym.

  • Warto też jasno poinformować o zasadach bezpieczeństwa, które obowiązują w obiekcie. W jaki sposób jest sprzątany, gdzie znajdują się płyty dezynfekujące itp.

Nasz artykuł przedstawia rady dotyczące trudnej sytuacji. Decyzję o tym, czy wynajmować noclegi na sylwestra, pozostawiamy do indywidualnego rozpatrzenia. Na pewno będziemy obserwować sytuację i na bieżąco informować o decyzjach podejmowanych przez rząd.


Następny artykuł Tradycje...

Komentarze (4)

Anna

24 dni temu
Mam zamiar spędzić Sylwestra Z DALA OD BALI, OBCHODÓW, HAASU itp. szaleństw. W ciszy, spokoju, gdzieś w pięknym miejscu, w lesie - po prostu wynająć pokój w hotelu. Nie sądzę, żebym ja jedna tak chciała. Czy ktoś o takich potrzebach pomyślał?! (mk433@wp.pl)

Nocowanie.Pl

22 dni temu
W tym miejscu znajdziesz oferty pobytowe na sylwestra: https://sylwester.nocowanie.pl/
Są tu również zaciszne pokoje w obiektach, które nie organizują dodatkowych obchodów.

Dominik

Witam.
Chcieliśmy że znajomymi spędzić Sylwestra w Zakopanym. Zarezerwowaliśmy nocleg na państwa portalu. Wpłaciliśmy zaliczkę we wrześniu ale jak wiadomo panuje pandemic. I pytanie czy zaliczka podlega pełnemu zwrotowi? Ponieważ zakaz przyjmowania gości trwa do 27 grudnia.

Nocowanie.Pl

Rozporządzenie, które w tej chwili obowiązuje, zakazuje przyjmowania turystów do 27 grudnia 2020 r. Nie mamy informacji czy zawieszenie wynajmowania noclegów (poza określonymi przypadkami, takimi jak noclegi służbowe itd.) zostanie przedłużone, czy nie.

Zaliczka jest zawsze zwrotna, jeśli nie dochodzi do realizacji usługi - powinna być zwrócona. Zadatek przepada/jest zwracany podwójnie. Jest wyjątek w kc, który mógł być zastosowany w czasie obowiązywania zakazu - gdy przyczyna jest niezależna od stron. W tej chwili nie ma zakazu wynajmowania noclegów w sylwestra, więc taki zwrot nie przysługuje.

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej