Czy można wynajmować obiekt noclegowy na kwarantannę?

Czy można wynajmować obiekt noclegowy na kwarantannę?

Obowiązujące od 1 kwietnia 2020 r. rozporządzenie ponownie wprowadza zakaz prowadzenia działalności noclegowej. Wzięto jednak pod uwagę kilka wyjątków, a jednym z nich jest kwarantanna.

Od dnia 1 kwietnia 2020 r. obowiązują nowe obostrzenia dotyczące walki z epidemią koronawirusa w Polsce. Zamknięte zostają hotele oraz inne miejsca noclegowe, które działają na zasadzie wynajmu krótkoterminowego. Mogą one funkcjonować tylko wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, personel medyczny a także pracownicy będący w delegacji i korzystający z noclegów w ramach swoich obowiązków służbowych.

Swoje pobyty mogą dokończyć również osoby, które były zakwaterowane w danym miejscu przed dniem 31 marca 2020 r.

Wynajem obiektu na kwarantannę


Osoby, które na przykład wracają z zagranicy i są objęte przymusową kwarantanną, będą się zastanawiały czy odbyć ją w domu, czy lepiej unikać kontaktu z bliskimi. Mogą w tym celu myśleć o wynajmie miejsca z dala od rodzin. Według rozporządzenia kwarantannę można odbyć zarówno w hotelu, jak też „innym miejscu noclegowym”, działającym na zasadzie najmu krótkoterminowego.

Właściciele obiektów staną przed wyzwaniem, co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim nie powinno się działać na własną rękę. Aby wynająć obiekt noclegowy na kwarantannę, należy wcześniej uzgodnić miejsce do kwarantanny i reżim sanitarno-higieniczny ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. Taka działalność wiąże się także z zapewnieniem odpowiednich warunków socjalnych dla odizolowanych osób.

Lepiej też nie naginać przepisów i nie przyjmować osób wyjeżdżających z większych aglomeracji, które chciałyby się zaszyć w ustronnym miejscu, z dala od skupisk ludzkich. Rozporządzenie mówi bowiem o całkowitym zakazie prowadzenia najmu krótkoterminowego – z wyłączeniem wspomnianych wcześniej przypadków.

Jak można stwierdzić czy ktoś jest na kwarantannie, czy to „uciekinier” z miasta? Przede wszystkim część osób kierowana jest na kwarantannę decyzją Inspektora Sanitarnego, niektórzy jednak nie posiadają takiego dokumentu ani żadnego innego zaświadczenia. Dotyczy to zwłaszcza powracających z zagranicy, mających obowiązek odbycia dwutygodniowej kwarantanny. Wobec tego sugeruje się pobranie od danej osoby oświadczenia na piśmie, że jest na kwarantannie lub w izolacji, a także określenia jej powodu.

Najważniejsze zasady, dotyczące wynajmu obiektu na kwarantannę:

  • Należy zgłosić się do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w celu uzgodnienia miejsca kwarantanny i reżimu sanitarno-higienicznego.

  • Trzeba upewniać się czy osoba, która została skierowana na kwarantannę, ma decyzję Inspektora Sanitarnego. Jeżeli na przykład wraca z zagranicy i obligatoryjnie podlega temu obowiązkowi, sugeruje się pobieranie zaświadczeń na piśmie.

Dezynfekcja obiektu noclegowego – o tym trzeba pamiętać


Niezależnie od tego, czy właściciel zdecyduje się przeznaczyć obiekt na kwarantannę lub izolację, powinien zadbać o właściwy poziom higieny. W tym przypadku kluczowa jest dezynfekcja całego otoczenia i dostępnych pomieszczeń. Nie wystarczy udostępnienie płynu dezynfekującego, powierzchnie, sprzęty i elementy wystroju trzeba dokładnie wyczyścić, a pokoje dobrze wywietrzyć – te procedury należy powtarzać regularnie.

Podstawą jest zachowanie także higieny osobistej, czyli częste mycie rąk wodą z mydłem lub stosowanie preparatów na bazie alkoholu.

Aby prawidłowo zdezynfekować otoczenie trzeba:
  • dokładnie je przewietrzyć,
  • zdezynfekować często dotykane powierzchnie i przedmioty,
  • wyprać pościel i ręczniki w wysokiej temperaturze,
  • dokładnie posprzątać, a później pozbyć się używanych do tego mopów, ścierek, gąbek itp.

Dowiedz się więcej o prawidłowej dezynfekcji, zobacz: Jak właściwie dezynfekować obiekt noclegowy?

Następny artykuł Święta, dni wolne i...

Komentarze

Zobacz również