ENOTarnowskie. Poznaj winnice w okolicach Tarnowa

ENOTarnowskie. Poznaj winnice w okolicach Tarnowa

W Polsce mamy wszystko, czego potrzeba, by cudownie wypoczywać. Turyści w naszym kraju coraz chętniej schodzą z utartych szlaków. Rezygnują z wyjazdu w góry czy nad morze na rzecz zdobywania zupełnie nowych doświadczeń. Jedną z gałęzi turystyki, która obecnie bardzo prężnie się rozwija, jest enoturystyka. Winnice powstają w całym kraju – dzisiaj polecamy zwłaszcza te, położone w okolicy Tarnowa.

Tradycje winiarskie w Polsce sięgają czasów średniowiecza. Uprawa winorośli i wytwarzanie wina rozpoczęło się prawdopodobnie w X wieku i trwało przez kilka kolejnych stuleci. Jednak około XVI / XVII wieku popularność zdobyły wina eksportowane z południa Europy, które stopniowo wyparły rodzime trunki. Obecnie polskie winnice przeżywają swój renesans. Jesteśmy po prostu głodni nowych doświadczeń. Dlatego, w myśl stwierdzenia „swego nie znacie”, zapraszamy na wycieczkę szlakiem tarnowskich winnic.

Winnica Janowice, fot. materiały prasowe

Tarnów, małopolska perełka


Zanim jednak wybierzemy się na wycieczkę szlakiem tarnowskich winnic, zajrzyjmy na chwilę do tego pięknego miasta. Jest ono niesłusznie pomijane przez turystów, choć dzięki lokalizacji w połowie drogi pomiędzy Krakowem a Rzeszowem bardzo łatwo tu dojechać.

Tarnów lokowany był w średniowieczu, a ślady ludzkiej bytności na tych ziemiach sięgają końca epoki lodowcowej. Świadczą o tym liczne artefakty, jakie znaleźli archeolodzy w granicach miasta. Jedną z najstarszych budowli są pozostałości zamku kasztelana krakowskiego Spycimira Leliwity, które zobaczymy na północny zboczu Góry Świętego Marcina. Jednak swój charakterystyczny urok Tarnów zyskał w dobie renesansu.

Najwięcej zabytków z tej epoki zachowało się przy rynku. Piękny jest zwłaszcza stojący centralnie ratusz. Koniecznie trzeba zobaczyć także strzelistą katedrę, która co prawda ma gotycki rodowód, ale swój obecny kształt zyskała na przestrzeni kolejnych wieków. We wnętrzu świątyni warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rzeźby nagrobne przedstawicieli magnackich rodów. Jest to wspaniały przykład sztuki renesansowej.

Oprócz tego Tarnów słynie z unikatowych muzeów. W Muzeum Diecezjalnym zobaczymy bogatą kolekcję małopolskiego malarstwa i rzeźby gotyckiej, a w Muzeum Etnograficznym jedyną w Europie ekspozycję w całości poświęconą cygańskiej kulturze. Prawdziwą gratkę stanowią tam oryginalne wozy, które przed dziesiątkami lat jeździły w taborze.

ENOTarnowskie, wyprawa szlakiem tarnowskich winnic


Turyści, którzy odwiedzają Tarnów, powinni zdawać sobie sprawę z bogatej oferty turystycznej miasta i jego okolic. Jest ono otoczone wzgórzami Pogórza – postawiono tu więc na uprawę winorośli i enoturystykę. Warto zaznaczyć, że turystyka winiarska nie sprowadza się tylko do udziału w degustacjach. Jej uczestnicy powinni mieć głowy otwarte na zdobywanie wiedzy o winie i szeroko pojętej kulturze winiarskiej.

Z tego też względu zwiedzaniu winnic towarzyszą spotkania z ich właścicielami oraz warsztaty. Degustacja miejscowego wina jest ukoronowaniem wizyty i stanowi podsumowanie tego, czego dowiedzieliśmy się podczas naszego pobytu w danym miejscu.

fot. materiały prasowe

Jak najlepiej zwiedzać winnice?

W projekt ENOTarnowskie włączyło się kilkanaście winnic z regionu. Informacje o nich można znaleźć w specjalnie przygotowanym przewodniku po wartych uwagi miejscach. Większość to niewielkie, rodzinne przedsięwzięcia, którym z całym sercem oddają się pasjonaci winiarstwa. Zapraszają oni gości do swych gospodarstw, oferując spotkania, zwiedzanie, a często również nocleg w agroturystyce.

Winnice Pogórza można zwiedzać także w grupie. Ofertę w postaci pakietów turystycznych przygotowała Tarnowska Organizacja Turystyczna, która zarządza całym projektem. Do wyboru są wycieczki jedno i dwudniowe, obejmujące między innymi zwiedzanie Tarnowa i innych atrakcji regionu. Punkt kulminacyjny stanowi oczywiście wyprawa do winnicy, gdzie poznajemy tajniki produkcji wina, spotykamy się z winiarzami i próbujemy ich trunków oraz regionalnej kuchni.

ENOTarnowskie, wydarzenia winiarskie

Enoturyści, których skusi oferta winnic w okolicach Tarnowa, na pewno chętnie zapoznają się ze wszystkim propozycjami dostępnymi w ramach projektu ENOTarnowskie. Są to to różnego rodzaju cykliczne imprezy i wydarzenia, przybliżające winiarskie tradycje regionu.

  • Wielkie Tarnowskie Dionizje, czyli kilkudniowe święto wina i winiarzy organizowane w Tarnowie połowie listopada. Rozpoczyna się na Starym Mieście od przemarszu winnego orszaku i prezentacji lokalnych winnic. Dla niektórych może to być pierwsze spotkanie z nimi, dlatego dla osób, które są zainteresowane tematem, organizowane są kameralne kolacje dionizyjskie. Program wydarzeń uzupełniają warsztaty dotyczące na przykład łączenia potraw i wina.

  • Spotkania z właścicielami winnic, podczas których zainteresowani mogą poznać poszczególne winnice skupione przy projekcie ENOTarnowskie. Przedsiębiorcy przekazują swoją wiedzę i zarażają pasją. Bowiem aby odnieść sukces w tym biznesie, nie może być traktowany tylko jako sposób na zarabianie pieniędzy. Dla wielu osób to po prostu sens życia.

  • Ciekawą propozycję stanowił także cykl spotkań z lokalnym winem i kuchnią. Każda impreza dotyczyła innego produktu. Można dowiedzieć się, jak z winem komponują się różne mięsa, ale także chleb, sery i słodkości. Nie brakowało również śpiewu, nieodłącznego elementu każdej biesiady przy winie.

  • Okazją do zaprezentowania swej oferty jest również Pleśnieński Bachus, wydarzenie towarzyszące Świętu Owoców i Produktów Pszczelich w gminie Pleśna. W imprezie biorą udział winnice z tereny Pogórza, dla których jest to znakomita okazja do lepszego pokazania się na lokalnym forum.
Winnica Nowizny, fot. materiały prasowe

Materiał promocyjny zrealizowany w ramach akcji „Nocowanie.pl wspiera polską turystykę”.

Następny artykuł Atrakcyjne Mazowsze:...

Komentarze (1)

Marcel

Ciekawy artykuł, nie wiedziałem, że taka forma turystyki w Polsce w ogóle występuje

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!