Gorzów Wielkopolski na weekend - co warto zobaczyć?

Gorzów Wielkopolski na weekend - co warto zobaczyć?

Gorzów Wielkopolski nie jest typowo turystyczną miejscowością, jednak turystów można tam spotkać o każdej porze roku. Dzięki dobremu położeniu – bliskości granicy niemieckiej oraz wielu atrakcjom stanowi idealne miejsce na wypoczynek weekendowy a także bazę wypadową, choćby do Niemiec.

Gorzów Wielkopolski leży w północno-zachodniej Polsce, w województwie lubuskim, nad Wartą. Miasto położone jest na siedmiu wzgórzach. Prawobrzeżna część Gorzowa leży na silnie pofałdowanej północnej krawędzi pradoliny Warty, lewobrzeżna zaś, nizinna część obejmuje płaską terasę zalewową, przeciętą Kanałem Ulgi.

Jest to miejscowość, którą każdy kojarzy, jednak gdybyśmy zapytali co o niej wie, okazałoby się, że niewiele. A szkoda. Bo Gorzów Wielkopolski jest niezwykle ciekawym i atrakcyjnym miejscem na mapie Polski. Bardzo chętnie też odwiedzanym przez turystów, głównie w weekendy. Pod względem geograficznym miasto położone jest na skraju Kotliny Gorzowskiej, leżącej na Równinie Gorzowskiej, nad Wartą u ujścia Kłodawski. Leży 53 km od granicy z Niemcami i około 135 km od Berlina, ich stolicy. Znajduje się zatem w doskonałej lokalizacji, stanowiąc przy tym świetną bazę wypadową.

Śmiało można stwierdzić, że Gorzów jest dobrym miejscem na wyjazd, niezależnie od pory roku. Turystów można tu spotkać praktycznie zawsze. Przyczyniają się do tego m.in. liczne atrakcje, dobre warunki do rozwoju biznesu, jak i bliskość granicy zachodniej. Często się zdarza, że osoby powracające z Niemiec zatrzymują się tu na krótszą lub dłuższą chwilę.

Miasto ma bogatą historię, liczne zabytki i doskonale rozwiniętą bazę noclegowo-gastronomiczną, dlatego też cieszy się dużym zainteresowaniem o każdej porze roku. Jest tu gdzie pospacerować, są miejsca do odpoczynku, pozwiedzać również jest co. Jeśli odpowiednio zaplanujemy swój pobyt w Gorzowie, na pewno nie będziemy się tu nudzić.


Atrakcje przyrodnicze w Gorzowie Wielkopolskim


W mieście jest dziewięć parków o łącznej powierzchni 138,3 ha, w tym Słowiański, Siemiradzkiego, Kopernika, Wiosny Ludów, 750-lecia czy Zacisze, oraz blisko 150 zieleńców zajmujących łączną powierzchnię około 120,5 ha - okalające tereny wokół placów, budynków i narożniki ulic. W granicach miasta występuje też jeden zwarty kompleks leśny stanowiący wschodni fragment Obszaru Chronionego Krajobrazu „Wysoczyzna Gorzowska”, związanego ze strefą krawędziową wysoczyzny morenowej, biegnący od Witnicy, aż po Gorzów Wielkopolski. Drzewostany tego obszaru składają się przede wszystkim z sosny z domieszką drzew liściastych.

W Gorzowie swoją siedzibę ma Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy, który znajduje się na terenie dwóch województw: zachodniopomorskiego i lubuskiego. Zajmuje on powierzchnię 239,8291 km², natomiast jego otulina liczy 317,6819 km².

Puszcza Gorzowska, zwana też Puszcza Barlinecką, to duży kompleks leśny rozciągający się przede wszystkim na równinie sandrowej, usypanej 12 tys. lat temu przez wody odpływające z topniejącego lodowca. Bogactwo przyrody Puszczy Barlineckiej zadecydowało o utworzeniu Parku Krajobrazowego. Dominują tu lasy, zajmujące około 81% powierzchni a drugim, ważnym elementem krajobrazu są liczne jeziora. Na terenie parku stwierdzono także występowanie ok. 700 gatunków roślin naczyniowych, 140 gatunków porostów, ponad 100 lęgowych gatunków ptaków.

Na Pojezierzu Pomorskim i Myśliborskim znajduje się ponad siedemdziesiąt jezior o powierzchni powyżej 1 ha. Największe z nich to jeziora: Barlineckie oraz Dankowskie. Niektóre z jezior tworzą z rzekami ciągi rynnowe.

Na obszarze parku zostało utworzonych pięć rezerwatów przyrody: Dębina, Rzeka Przyłężek, Wilanów, Markowe Błota oraz Skalisty Jar Libberta. W parku ważną rolę odgrywają także zabytki kultury materialnej. Są to pojedyncze obiekty, założenia parkowo-pałacowe lub całe układy wsi. W Lubocieszy (Lipach) działa „Leśna Stacja Dydaktyczna” pełniąca rolę ośrodka edukacji przyrodniczej.

Na obszarze miasta znajduje się rezerwat przyrody Gorzowskie Murawy chroniący zbiorowiska roślinności kserotermicznej, szczególnie muraw ostnicowych, kłosownicowych i szczotlichowych oraz stanowisk gatunków roślin i zwierząt, m.in. ostnicy włosowatej, pajęcznicy liliowatej, dzwonka syberyjskiego, ostrołódki kosmatej, świergotka polnego i ślimaka żeberkowego.


Atrakcje kulturalne i historyczne w Gorzowie Wielkopolskim


Z pewnością mało osób wie, że Gorzów Wielkopolski w granicach Polski znajduje się od końca II wojny światowej. Duża część atrakcji i zabytków się tu znajdujących ma w związku z tym charakter poniemiecki.

Wśród zabytków warto zwrócić uwagę m.in. na takie miejsca, jak katedra w Gorzowie, czyli kościół farny Wniebowzięcia NMP, pochodzący z XIV wieku. To miejsce charakterystyczne, które z pewnością każdy odnajdzie w Gorzowie Wielkopolskim.

Nie sposób przejść obojętnie obok kolejnej atrakcji, jaką są mury miejskie, a konkretnie ich średniowieczny fragment, pełniące niegdyś funkcję obronną. Zostały zbudowane z cegły i kamienia.

Będąc na Rynku w Gorzowie, znajdziemy wiele ciekawych miejsc. I tak warto z pewnością zobaczyć Aleję Sławnych Gorzowian, czyli wmurowane w bruk płyty pamiątkowe ku czci słynnych mieszkańców tego miasta, twórców kultury tego miejsca. Naszą uwagę na rynku z pewnością zwróci również fontanna Pauckscha, pochodząca z XIX wieku, znajdująca się na tyłach katedry. Fontanna przedstawia kobietę, która niesie koromysła z wiadrami wypełnionymi wodą. Obiekt można znaleźć tuż obok świątyni.

Na rynku odbywają się również wydarzenia związane z życiem miasta: koncerty, imprezy plenerowe, a przed świętami jarmark bożonarodzeniowy.

Warto również wybrać się nad Wartę, nad którą znajduje się atrakcyjny, zrewitalizowany deptak, znajdujący się tuż przy Moście Staromiejskim. Bulwar Nadwarciański ciągnie się wzdłuż prawego brzegu Warty – w samym centrum miasta. Przecina go tylko jedna ulica, dzieląc na część zachodnią i wschodnią.

Obecnie to chętnie odwiedzany gorzowski deptak. Jeszcze kilka lat temu miejsce nie było tak dobrze utrzymane, a we wschodniej części nabrzeża urządzono targowisko. Po przebudowie, w zachodniej części bulwaru powstały restauracje i kluby, natomiast w miejscu targowiska utworzono ciąg pieszy i dolny taras z miejscem do cumowania statków.

Pozostałe zabytki i atrakcje, które koniecznie musimy zobaczyć to m.in. pajączek w Gorzowie, na szczycie którego znajduje się platforma widokowa, bimba w Gorzowie – replika zabytkowego tramwaju z końca XIX wieku, Studnia Czarownic, pomnik Jancarza, czy też pomnik Kloszarda.


Noclegi w Gorzowie Wielkopolskim


Gorzów Wielkopolski to miasto, do którego turyści przyjeżdżają głównie na weekend lub w celach biznesowych. Z tego powodu w tamtejszej bazie noclegowej dominują noclegi pracownicze, hostele i wille. Jednak Gorzów ma dość bogatą ofertę noclegów, dlatego też znalezienie odpowiedniej nie powinno stanowić problemu.

Średnia cena za nocleg w Gorzowie Wielkopolskim wynosi 43 zł za dobę. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od standardu obiektu i jego lokalizacji – wiadomo, że im bliżej centrum, tym drożej. Największym zainteresowaniem w Gorzowie cieszą się noclegi pracownicze, których koszt rozpoczyna się tu od 20 zł od osoby za dobę.

Następny artykuł Najlepsze miejsca w Polsce...

Komentarze (1)

Gdzie Schody Do Nikad

miesiąc temu
w tym gorzowie nic niema, taka skwierzyna -zero atrakcji /filharmonia to pomnik jednego prezydenta/mlodzi uciekaja/za 50 lat gorzow to bedzie info historyczne

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej