Gwiazda "Słonecznego patrolu" w Polsce! Co robi w Karkonoszach?

Gwiazda "Słonecznego patrolu" w Polsce! Co robi w Karkonoszach?

Wszyscy wiemy, że Polska jest piękna, ale jeśli to zdanie podziela to również międzynarodowa gwiazda, nasza duma wzrasta. Osobą, która odkrywa uroki naszego kraju, jest David Hasselhoff, aktor znany z serialu “Słoneczny patrol”.

Pokolenie obecnych trzydziestolatków świetnie zna ten serial. Kolejne odcinki przyciągały przed telewizory całe rodziny, a jego gwiazdą był David Hasselhoff.  Teraz aktor realizuje jeden ze swoich projektów w naszym kraju! Hasselhoff gra główną rolę w niemieckim serialu “Ze Network”, który nagrywany jest w Jeleniej Górze.

Korzystając z pięknej, słonecznej pogody aktor wybrał się na rowerową przejażdżkę po okolicy. Dowodem jest zdjęcie przy tablicy z nazwą miejscowości Karpniki. Turyści z radością przyjęli wpis Davida Hasselhoffa, polecając mu inne ciekawe lokalizacje oraz atrakcje.


Okolice Jeleniej Góry - największe atrakcje!


Polacy są zachwyceni tym, że znany aktor zwiedza okolice Jeleniej Góry. W komentarzach w mediach społecznościowych pojawiło się wiele podróżniczych inspiracji, które mogą wykorzystać również rodzimi turyści. Zacznijmy jednak od miejsca, które odwiedził David Hasselhoff.

Karpniki. Co warto tam zobaczyć?

 

Karpniki to miejscowość położona w Rudawach Janowickich, kilkanaście kilometrów od Jeleniej Góry. Wieś cieszy się naprawdę długą historią, pierwsze wzmianki pochodzą z XIII wieku. Jednym z najstarszych zabytków jest tu kościół św. Jadwigi Śląskiej. Świątynia powstała w XIV wieku, jednak była wielokrotnie przebudowywana, więc zatraciła swój gotycki charakter.

Turystów przyciąga tu zamek, znajdujący się przy ulicy Łąkowej. Jego historia sięga XIV wieku, ale teraz stanowi własność prywatną. Urządzono tu luksusowy hotel z ofertą wellness, wystrój pokoi nawiązuje jednak do charakteru średniowiecznych komnat. Zamek nie jest udostępniony zwiedzającym, chcąc zobaczyć jego wnętrze wcale nie trzeba wykupować noclegów - można odwiedzić hotelową restaurację.

W Karpnikach zaczynają się też szlaki turystyczne, prowadzące do innych atrakcji!



Zamek w Karpnikach, fot. Mariusz Świtulski , Adobe Stock

Krzyżna Góra - ciekawy punkt widokowy


Krzyżna Góra, dawniej Sokola Góra, to wzniesienie o wysokości 654 m n.p.m. Jest jednym z bardziej znanych wierzchołków Gór Sokolich. U jego podnóża leży miejscowość Karpniki, gdzie rozpoczyna się szlak turystyczny, prowadzący na szczyt. Jej obecna nazwa pochodzi od siedmiometrowego metalowego krzyża, który w XIX wieku ufundowała księżna Maria Anna Amalie von Hessen-Homburg, dla upamiętnienia rocznicy urodzin jej męża Wilhelma von Hohenzollerna.

Planując wycieczkę na Krzyżną Górę warto zatrzymać się w schronisku PTTK Szwajcarka, które znajduje się u jej podnóża. To historyczny obiekt zbudowany w 1823 roku w stylu tyrolskim – najpierw był domkiem myśliwskim, później powstała tu gospoda, a w 1950 roku przejęło go PTTK tworząc schronisko turystyczne. Jest tu węzeł pięciu szlaków pieszych, w tym jeden prowadzący na szczyt Krzyżnej Góry. Prowadzą tam wykute w skale stopnie.

Na wierzchołku mamy punkt widokowy, z którego można podziwiać okolicę. Ułatwia to legenda z dokładnie opisaną panoramą. Przed oczami turystów rozciąga się między innymi widok na Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie czy Kotlinę Jeleniogórską.


Przedłuż wycieczkę - zobacz Sokolik


Turyści, którzy chcą odwiedzić jeszcze Sokolik, nie muszą organizować drugiej wycieczki. Czerwony szlak turystyczny na Sokolik odbija od trasy prowadzącej na Krzyżną Górę. Aby się tam dostać, trzeba zejść do rozdroża przy Husyckich Skałach.

Sokolik jest niewiele niższy od Krzyżnej Góry, wznosi się bowiem na wysokość 642 m n.p.m. Trasa, licząca około kilometra długości, prowadzi głównie przez las. Nagrodą za dość nudny spacer jest widok z tarasu na szczycie Sokolika. Fotografowie wracają stamtąd z naprawdę spektakularnymi ujęciami!


Krzyżna Góra, fot. Marcin, Adobe Stock

Zamek Sokolec i twierdza Bolczów


Niedaleko szczytu Krzyżnej Góry znajdują się relikty Zamku Sokolec. Z dumnej warowni pozostał skromny murek, więc trzeba bacznie się rozglądać, by nie przeoczyć go wśród skał.

Zamek powstał w pierwszej połowie XIII wieku w miejscu wczesnośredniowiecznego drewnianego grodu. Inicjatorem budowy był książę wrocławski Henryk Brodaty, ale na przestrzeni wieków Sokolec wielokrotnie zmieniał zarządców. Podczas XV-wiecznych wojen husyckich miejscowi rycerze wspierali powstańców, czerpiąc jednocześnie korzyści z rozbojów. Nawet po zakończeniu rebelii, gdy twierdza straciła znaczenie militarne, była wykorzystywana przez rabusiów.

Sokolec był uważany za zrujnowany już w XVI stuleciu – jak widać, z czasem upadek zamku stał się zupełny.


Zamek Bolczów, fot. Grzegorz Polak, Adobe Stock

Podobny los spotkał zamek Bolczów w Janowicach Wielkich. Obecnie również jest ruiną, jednak o wiele lepiej zachowaną. Twierdzę zbudowano w drugiej połowie XIV wieku, wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu. W kolejnym stuleciu uległ zniszczeniu, jego właściciel popierał bowiem Husytów, a zamek stał się następnym gniazdem rycerzy rozbójników.

Bolczów został odbudowany w XVI stuleciu, później często zmieniał właścicieli. Jego upadek przyniosła wojna trzydziestoletnia. Zamek zajęły bowiem wojska szwedzkie, gdy żołnierze opuszczali warownię, podpalili budynki mieszkalne.

Zobacz inne zamki w Polsce:

Następny artykuł Nieodkryte szlaki w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!