Jak zarejestrować się do Platformy Usług Elektronicznych ZUS?

Jak zarejestrować się do Platformy Usług Elektronicznych ZUS?

Założenie konta na PUE ZUS będzie konieczne zarówno dla osób, które zechcą skorzystać z bonu turystycznego 500+, jak też dla właścicieli obiektów noclegowych, planujących przyjmowanie takich płatności. Podpowiadamy, w jaki sposób dokonać rejestracji na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Bon turystyczny 500+ wchodzi w życie


Już niedługo wejdzie w życie bon turystyczny 500+, będzie on przyznawany na każde dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia. Kwota wsparcia wyniesie 500 zł, a jeżeli dziecko ma orzeczoną niepełnosprawność, rodzic otrzyma 1000 zł.

Posiadacze bonu będą mogli opłacić nim między innymi noclegi w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym, które zostaną zorganizowane na terenie kraju. Bon turystyczny 500+ wejdzie w życie jeszcze w te wakacje, ale nie jest jeszcze znana dokładna data. Wiadomo natomiast, że będzie to jednorazowa zapomoga.

Bon turystyczny 500+ zostanie przyznany w formie elektronicznej. Osoby, które go otrzymają, będą mogły wykorzystać go do końca marca 2022 roku. Nie jest wymagane, by całą kwotę wydać od razu, można to robić zgodnie z aktualnymi potrzebami.

Aby móc aktywować bon turystyczny 500+ należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Rejestracja wymagana jest również dla właścicieli obiektów noclegowych, którzy zamierzają przyjmować płatności bonem. Tylko w ten sposób będą mogli wpisać się na listę przedsiębiorców turystycznych, uprawnionych do rozliczania takich wpłat.

Jak się zarejestrować na PUE ZUS?


Rejestracja do Platformy Usług Elektronicznych ZUS nie jest skomplikowana. Wystarczy otworzyć stronę internetową Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i na pasku u góry strony kliknąć „Zarejestruj w PUE” (www.zus.pl/pue/rejestracja). Później należy dokonać wyboru sposobu rejestracji, gdyż nieco inaczej będzie wyglądała ona w przypadku osób indywidualnych, przedsiębiorców oraz firm.

 

ZUS udostępnia różne możliwości rejestracji:
  • za pomocą profilu zaufanego,
  • kwalifikowanego podpisu elektronicznego,
  • bankowości elektronicznej w banku, który podpisał porozumienie z ZUS,
  • poprzez samodzielne wypełnienie formularza rejestracji.

Warto zdawać sobie sprawę, że ta ostatnia opcja wymaga osobistego potwierdzenia swojej tożsamości w dowolnej placówce ZUS. Osoba rejestrująca się na PUE ZUS ma na to 7 dni, należy przy tym pamiętać, by zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport.

Rejestracja na PUE ZUS – dla właścicieli obiektów noclegowych

  • Właściciele obiektów noclegowych, jeżeli chcą się logować do platformy za pomocą loginu i hasła, wybierają sposób rejestracji „Dla przedsiębiorców” i przechodzą do formularza rejestracji. Należy wypełnić obowiązkowe pola, które oznaczone są gwiazdką (*).

  • Wymagane dane: imię, nazwisko, PESEL, data urodzenia, NIP, adres e-mail (można także podać numer telefonu komórkowego, ale nie jest to obowiązkowe), zdefiniowanie i powtórzenie hasła (do jego utworzenia należy użyć przynajmniej 8 znaków, w tym wielkiej i małej litery, cyfry oraz znaku specjalnego.


  • Wśród ważnych informacji, które powinni podać właściciele obiektów noclegowych i inni przedsiębiorcy turystyczni, znajdą się również wpis do ewidencji lub właściwego rejestru, numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego albo informację o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, informację o oferowaniu usług hotelarskich lub imprez turystycznych oraz oczywiście numer rachunku bankowego.

  • Należy pamiętać o zaakceptowaniu regulaminu usługi i zgody na przetwarzanie danych osobowych.

  • Wyświetli się okno z informacją o pomyślnej rejestracji profilu. Potwierdzenie wraz z loginem zostanie wysłane też na adres e-mail, który został podany podczas procesu rejestracji.

Rejestracja na PUE ZUS – dla osób, które chcą aktywować bon turystyczny 500+

Osoby, które są uprawnione do skorzystania z bonu turystycznego 500+ zazwyczaj są już zarejestrowane na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeżeli jednak tak się jeszcze nie stało, należy wybrać opcję rejestracji „Dla Ciebie” – późniejszy sposób postępowania jest właściwie taki sam, jak opisany wyżej i dotyczący przedsiębiorców. Różnica polega na tym, że w formularzu rejestracji brakuje pola do wpisania numeru NIP.

Źródło: gov.pl, zus.pl

Następny artykuł Pomysły na wakacje dla...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej