Jaskinie w Tatrach. Poznaj miejsca dostępne dla turystów

Jaskinie w Tatrach. Poznaj miejsca dostępne dla turystów

Jaskinie w Tatrach to miejsca tajemnicze, ale też niebezpieczne. Dość wspomnieć, że zarówno po polskiej, jak też słowackiej stronie jest ich kilkaset, ale do eksploracji turystycznej nadaje się ledwie kilka z nich! Co sprawia, że jaskinie w Tatrach są tak kuszące i niezwykłe?

Człowiek zawsze interesował się tym co niedostępne – takie są właśnie tatrzańskie jaskinie. Aurę ich niezwykłości potęgowały legendy, które mówiły o śpiących rycerzach oraz skarbach ukrytych przez zbójników. Zwiedzanie jaskiń w Tatrach to namiastka podróży w głąb Ziemi, wyprawa do tajemniczego świata skalnych labiryntów i mrocznych komnat.

Jaskinie w polskich Tatrach do zwiedzania. Co trzeba wiedzieć?


W Tatrach znajduje się aż osiemset jaskiń, turyści nie mają do nich jednak swobodnego dostępu. Na terenie Polski zwiedzać można jedynie sześć, dostęp do nich także nie jest zbyt trudny, gdyż większość położna jest w Dolinie Kościeliskiej. To jaskinia Mylna, Raptawicka, Obłazkowa (tzw. System Jaskiń Pawlikowskiego), Mroźna i Smocza Jama.

Ostatnią z dostępnych dla turystów jaskiń jest Jaskinia ku Dziurze. Znajduje się blisko Zakopanego, można do niej dojść niebieskim szlakiem turystyczny, który odbija z Drogi pod Reglami. Trasa zaczyna w okolicy wejścia do Doliny Strążyskiej.

Góralski Domek przy Gospodzie Harnaś

Góralski Domek przy Gospodzie Harnaś

Kościelisko, ul. Dolina Kościeliska

Domki Kościelisko 10
Gazdówka pod lasem i Domek Gazduś

Gazdówka pod lasem i Domek Gazduś

Kościelisko, ul. Strzelców Podhalańskich

Pensjonaty Kościelisko 8.9


Jak się przygotować do zwiedzania jaskiń w Tatrach?


Jaskinie w Tatrach, które zostały udostępnione turystom, nie stanowią nieznanego terenu, jednak na ich zwiedzanie trzeba się odpowiednio przygotować. Do każdego wyjścia w góry należy podchodzić rozsądnie, gdyż nawet mały błąd może nas kosztować przynajmniej kontuzję.

Na wycieczkę do jaskini na pewno należy założyć nieprzemakalne obuwie, które dodatkowo zabezpieczy kostkę, a oprócz tego:
  • latarkę czołową – nie każda jaskinia jest oświetlona,
  • ciepłe ubranie, najlepiej nieprzemakalną kurtkę,
  • raki lub raczki, zwłaszcza zimą, gdy można trafić na oblodzenia.
  • plecak, do którego można zapakować ubranie na zmianę.

Podczas zwiedzania jaskini trzeba także zadbać o to, by mieć wolne ręce. Śliska ścieżka i wąskie przejścia będą wymagać także odpowiedniej sprawności, dlatego warto również odpowiednio oszacować siły.

Jaskinie w Tatrach udostępnione do zwiedzania


Jaskinie w Tatrach, które można zwiedzać, są dość łatwo dostępne dla turystów. Dotrzemy do nich oznakowanym szlakiem, ułatwiającym również zorientowanie się co do poziomu trudności przejścia. Nie każda bowiem stanowi nadaje się na przykład na wejście z dzieckiem. Oprócz tego jaskinie otwarte dla masowego turysty są ukształtowane poziomo – te pionowe zostały zarezerwowane tylko dla profesjonalnych grotołazów.

Jaskinia Mroźna
Jaskinia Mroźna jest najchętniej odwiedzaną przez turystów jaskinią w Tatrach. Znajduje się w Dolinie Kościeliskiej, jest oświetlona, a szlak, który przez nią prowadzi, został odpowiednio zabezpieczony barierkami. Długość trasy turystycznej wynosi niecałe 500 metrów. W Jaskini Mroźnej nie ma bogatej szaty naciekowej, da się jednak dostrzec charakterystyczne formy skalne: stalaktyty, stalagmity i wykształcające się draperie. Swoją nazwę zawdzięcza niskiej temperaturze, gdyż nawet w środku lata nie przekracza ona 6 stopni Celsjusza.

Jaskinię Mroźną odkryto w 1934 roku, a zwiedzać ją można od lat 50. XX wieku. Należy jednak pamiętać, że jest czynna sezonowo – od maja do października. Za wejście do Jaskini Mroźnej pobierane są opłaty w wysokości 4 zł. Są pobierane niezależnie od biletu wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Jaskinia Mroźna

Jaskinia Mroźna

Kościelisko, ul. Kiry

Jaskinie Kościelisko 9.8


Jaskinia Raptawicka
Jeżeli podążamy szlakiem tatrzańskich jaskiń, kolejna na trasie będzie Jaskinia Raptawicka. Pewną trudność może sprawić podejście do wejścia, ponieważ trzeba korzystać z łańcuchów, a później stalowej drabinki. Na początku znajdujemy się w obszernej komorze, oświetlonej słonecznym światłem. Można więc dostrzec kilka bocznych korytarzy, większość jest jednak ślepa. Tylko jeden prowadzi dalej – do kolejnej sali i mniejszego korytarza z małą kapliczką. Przejście tam będzie trudniejsze, trzeba przeciskać się przez wąskie szczeliny.

Jaskinia Raptawicka połączona jest z Mylną, przejścia zostały jednak zasypane. Dostępna jest dla turystów przez cały rok.

Jaskinia Obłazkowa
Jaskinię Obłazkową znajdziemy u podnóża Raptawickiej Turni, a dojdziemy tam czerwonym szlakiem. Podczas tej wyprawy warto mieć ze sobą źródło światła, zwłaszcza jeżeli chcemy zobaczyć dalsze pomieszczenia jaskini. Najpierw wchodzimy do komory Wstępnej, kolejne są Przekop i komora Końca. Dostanie się tam wymaga poruszania na czworakach, a później czołgania. Jeśli już wejdziemy w ciasne korytarze, musimy zmierzać do przodu. Nie ma tu bowiem wystarczająco dużo miejsca, by zawrócić.

Jaskinia Mylna
Chociaż turyści ciągną do Jaskini Mroźnej, zdecydowanie ciekawsza jest Mylna. Trafimy do niej, kierując się czerwonymi znakami, przez jaskinię również wytyczono trasę przejścia. Jej długość to około 300 metrów. Nie jest to propozycja dla osób strachliwych, wymaga bowiem przełamania pewnego lęku.

Szlak przez Jaskinię Mylą wiedzie wąskimi i niskimi korytarzami. Trzeba mieć tam własne źródło światła, najlepiej wspomnianą wcześniej latarkę czołową, gdyż nie unikniemy czołgania i wąskich szczelin. Trzeba też uważnie trzymać się znaków, ponieważ od głównej trasy odchodzą liczne odnogi, wśród których można łatwo pobłądzić. Jaskinia Mylna stanowi prawdziwy skalny labirynt, dlatego należy zachować tu prawdziwą ostrożność i nie wchodzić do niej samotnie.

Jaskinia Mylna

Jaskinia Mylna

Kościelisko, ul. Szlak pieszy czerwony

Jaskinie Kościelisko 9.4

Smocza Jama
Wejście do Smoczej Jamy znajduje się w Wąwozie Kraków na terenie Doliny Kościeliskiej. Aby do niej wejść, trzeba najpierw wdrapać się po drabince, a następnie skorzystać z łańcuchów. Długość jaskini to niecałe 40 metrów, ale należy mieć na uwadze, że odcinek jest kręty. Do tego brak światła słonecznego wymaga zastosowania latarki – najlepiej czołówki, ponieważ podczas pokonywania Smoczej Jamy trzeba trzymać się łańcuchów. Na tę wycieczkę dobrze zabrać też raczki na buty, które dadzą stabilniejsze podparcie na wilgotnej i śliskiej skale. Z jaskini wychodzimy na Polanę Pisaną.

Jaskinia Dziura
Dziura położna jest niedaleko Zakopanego, a według legendy miała służyć za schronienie jednemu z miejscowych zbójników. Stąd też przez górali nazywana była Zbójecką Jamą. Dojdziemy tu między innymi niebieską trasą od Drogi pod Reglami. Do Dziury warto wybrać się zimą, gdyż w jaskini tworzą się lodowe stalagmity. Część dostępna dla „zwykłych turystów” to jedna duża komora, do której wchodzi się przez krótki przedsionek. Wewnątrz jest zimno, więc trzeba pamiętać o ciepłych ubraniach, warto mieć ze sobą także latarkę.

Następny artykuł Ciekawostki o walentynkach....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!