Jezioro Żywieckie i okoliczne atrakcje

Jezioro Żywieckie i okoliczne atrakcje

Atrakcyjnych miejsc w Polsce jest naprawdę bardzo dużo. Jednak takich jak Jezioro Żywieckie w otoczeniu wspaniałych gór – niewiele. Jeśli marzysz o plażowaniu i kąpielach, ale lubisz także górskie wędrówki, to miejsce będzie wręcz idealne! Tym bardziej, że okolice Kotliny Żywieckiej i Beskidu Małego naprawdę są urzekające.

Jezioro Żywieckie jest zbiornikiem retencyjnym na rzece Sole, koło Żywca. Położony na granicy Kotliny Żywieckiej i Beskidu Małego. Powstał w 1966 r oku na skutek spiętrzenia wód rzeki Soły. Na Sole zbudowano zaporę Tresna, której nazwa pochodzi od miejscowości Tresna nad Jeziorem Żywieckim. Powstanie zbiornika retencyjnego spowodowało zalanie kilku okolicznych wsi, m.in. Zarzecza, Tresnej, Zadziela i Starego Żywca.

Dlaczego Jezioro Żywiec postało? Otóż na Żywiecczyźnie po wojnie dochodziło do wielu powodzi. Dlatego podjęto taką a nie inną decyzję, by uchronić okoliczną ludność przed kolejnymi tragediami. Uznano wówczas, że należy poświęcić kilka wsi, których mieszkańcy otrzymali odszkodowania i zbudować zbiornik.

Przy tamie Tresna znajduje się elektrownia wodna, a sztuczne Jezioro Żywieckie pełni funkcję przeciwpowodziową, ale i rekreacyjną. W okresie letnim jezioro przyciąga miłośników rowerów wodnych oraz żaglówek. Wokół jeziora mieszczą się liczne ośrodki turystyczne i wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Można by rzec, że Jezioro Żywieckie to swego rodzaju raj dla osób uprawiających sporty wodne i dla wędkarzy. Sporym atutem są też atrakcyjne okolice Jeziora Żywieckiego, które podobają się miłośnikom górskich wycieczek.


Jezioro Żywieckie - atrakcje


Jezioro Żywieckie ma powierzchnię około 10 km kw. Od południa otacza je Żywiec, od północy – zbocza Beskidu Małego. Okolica jest niezwykle malownicza i atrakcyjna. Co roku nad jeziorem wypoczywają turyści z całej Polski, w dużych ilościach. Jednak nie ma się czemu dziwić. Bo czy może być lepsze miejsce na wypoczynek letni niż jezioro otoczone górami...?

Nad Jeziorem Żywieckim możemy plażować i kąpać się na strzeżonych kąpieliskach. W tym miejscu świetnie odnajdują się także miłośnicy sportów wodnych. Co ważne, wcale nie musimy mieć własnego sprzętu – na miejscu funkcjonują wypożyczalnie, bez problemu dostaniemy tam łódź, kajaki czy rowerki wodne. Możemy też wykorzystać urlop na zrobienie kursu windsurfingu czy żeglarstwa – nad Jeziorem Żywieckim znajdziemy zarówno szkoły, jak i doświadczonych instruktorów.

Jezioro Żywieckie jest także atrakcyjnym miejscem dla wędkarzy. Co ważne, na miejsce możemy kupić krótkoterminowe licencje wędkarskie, choćby na jeden dzień  i rozkoszować się łowieniem występujących w tych wodach ryb: szczupaków, leszczy, sandaczy czy sumów.


Jezioro Żywieckie - szlaki


Znad Jeziora Żywieckiego można także wybrać się na górę Żar. Gdy już znajdziemy się u jej podnóży, mamy do wyboru kilka opcji. Możemy wejść na szczyt jednym z dwóch oznaczonych szlaków turystycznych, pokonać trasę asfaltową drogą (jednak nie samochodem! Do tego potrzebne jest specjalne zezwolenie) lub też wjechać na szczyt kolejką linowo-terenową z Międzybrodzia Żywieckiego.

Góra Żar jest niekwestionowaną królową regionu. To prawdziwe centrum rekreacyjne dla rodzin z dziećmi. Co ciekawe, zarówno w sezonie letnim, i zimowym. Latem na wczasowiczów czeka tam zjeżdżalnia pontonowa i plac zabaw z dmuchańcami. Zimą zaś możemy wybrać się tu na narty.

Na Górę Żar warto zabrać także rowery, gdyż właśnie tam mają początek trasy przeznaczone dla miłośników dwóch kółek. U podnóża góry mieści się natomiast lotnisko szybowcowe wraz ze szkołą szybowcową. Teren ten wykorzystują także paralotniarze, którzy uatrakcyjniają tutejsze widoki.

Na szczycie Góry Żar (761 m n.p.m.) znajduje się również widowiskowa elektrownia szczytowo-pompowa tworząca jeden kompleks wraz z elektrownią wodną przy zaporze na Jeziorze Międzybrodzkim. Z góry rozpościera się też piękny widok jeziora a także inne góry Beskidu Małego – Magurkę Wilkowicką i Chroboczą Łąkę.


Jezioro Żywieckie – okoliczne atrakcje


Częściowo, nad Jeziorem Żywieckim leży Żywiec. Nawet z najbardziej oddalonego od Żywca miejsca nad jeziorem do miasta jest ledwie kilka kilometrów. I zdecydowanie warto się tam wybrać. Choćby po to, by zwiedzić zespół zamkowy składający się ze Starego Zamku Komorowskich i Wielkopolskich oraz pałac Habsburgów. Zamek stary, z renesansowym dziedzińcem, w swoich wnętrzach mieści żywieckie muzeum z eksponatami historycznymi, a także niezwykłą wystawę zatytułowaną „Konfessaty, czyli sądy, wyroki i tortury w Żywcu”.

Dużą popularność wśród turystów odwiedzających Żywiec zyskało Muzeum Browaru Żywiec.
Wszystkich, którym tajniki produkcji piwa oraz historia browarnictwa jest niezwykle bliska, z pewnością ucieszy wizyta w tym miejscu. Muzeum zostało zlokalizowane w starych piwnicach Browaru Żywiec, które niegdyś pełniły funkcję leżakowni. W 18 salach zgromadzone zostały pamiątki obrazujące historię browaru. Zwiedzający mogą zapoznać się z historią żywieckiego producenta piwa oraz przejść po replice XIX-wiecznej uliczki czy zajrzeć do galicyjskiej karczmy. Muzeum czynne jest sześć razy w tygodniu, od wtorku do niedzieli, a na jego zwiedzanie trzeba przeznaczyć aż dwie godziny.

Zwiedzając miasto nie można pominąć kościoła katedralnego pw. Narodzenia NMP, który pochodzi z pierwszej polowy XV w. i w pełni oddaje styl barokowy. Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na drewnianą rzeźbę Zaśnięcie Matki Boskiej, gotyckie rzeźby ukrzyżowanego oraz drewniany ołtarz główny.

Warto też spędzić choćby chwilę na rynku w Żywcu. Jeśli zatrzymacie się tam np. na kawę, zwróćcie uwagę na piękny Ratusz i kamienną Dzwonnicę, a także otaczające go kamienice – ponad 20 z nich to budowle zabytkowe.

Żywiec, ze względu na swoje położenie, sąsiadując aż z trzema pasmami górskimi stanowi idealne miejsce dla wszystkich miłośników górskich wędrówek. Wybierać można spośród trzech głównych tras pieszych, odpowiednio oznaczonych według stopnia trudności.

Kolejna miejscowość, którą warto odwiedzić przy okazji wypoczynku w tym regionie Polski to Międzybrodzie Żywickie. Jest to niewielka miejscowość leżąca na zboczu Góry Żar oraz nad brzegiem Jeziora Międzybrodzkiego. Dzięki swojej charakterystycznej lokalizacji stanowi interesujący ośrodek wypoczynkowy i sportowy – gwarantuje przyjezdnym piękne widoki, ciszę, spokój oraz świeże powietrze. Jednocześnie zapewniając wczasowiczom liczne możliwości spędzenia wolnego czasu. Okoliczne lasy oraz górskie szlaki turystyczne sprawiają, że Międzybrodzie Żywickie stanowi idealną bazę wypadową dla miłośników pieszych wędrówek. W tym czasie jezioro kusi wizją dobrej zabawy, a okolica oferuje wiele interesujących miejsc do zwiedzania. Wizyta w tym zacisznym miasteczku zapewni nam relaks, wypoczynek oraz moc atrakcji.

Najmłodsi wczasowicze na pewno bez problemu odnajdą się w miejscowym parku linowym „Trollandia”, gdzie czekają na gości odpowiednio przygotowane dla dzieci w każdym wieku cztery trasy. Mali poszukiwacze przygód będą mogli sprawdzić swoje siły na trasach takich jak „Trollinkowo”, „Dzielny skrzat”, „Spacer włóczykija” czy „Leśna tułaczka” - dwie ostatnie kończą się zjazdem na „Trolce Tytolce”.

Piękna okolica zachęca przede wszystkim do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Miłośnicy pieszych wędrówek będą mogli udać się m.in. na Kiczerę (831 m n.p.m.). Z góry rozpościerają się malownicze widoki na okolicę, których nie można przegapić.

Znajdź nocleg w okolicy

Następny artykuł Ciekawe miejsca na Mazurach...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!