Kanał Elbląski dostępny od czerwca!

Kanał Elbląski dostępny od czerwca!

Doczekaliśmy się końca remontu Kanału Elbląskiego! Od czerwca znowu będzie udostępniony wodniakom.

To z pewnością jedna z najlepszych wiadomości przed nadchodzącym sezonem turystycznym na Mazurach. Po trwających od 2011 roku pracach rewitalizacyjnych, Kanał Elbąski zostanie oddany do użytku! Pierwsze rejsy zaplanowano na początek czerwca.

Remont Kanału Elbląskiego został przeprowadzony po to, by polepszyć warunki żeglugowe oraz bezpieczeństwo osób korzystających z tej drogi wodnej. Konieczne więc było odmulenie szlaku, pogłębienie dna i wzmocnienie brzegu na kilku docinkach. Trzeba było również przebudować i unowocześnić śluzy oraz odrestaurować pochylnie Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie i Całuny.

Przedsięwzięcie było naprawdę duże, a jego wartość szacowana jest na 115 milionów złotych! Jednak Kanał Elbląski to jedna z największych atrakcji regionu i unikalny zabytek, w który warto inwestować.

Projekt Kanału Elbląskiego (wtedy noszącego nazwę Oberland) powstał na początku XIX wieku, natomiast budowa ruszyła dopiero w roku 1844. Nikt wówczas nie przypuszczał, że droga wodna, której zadaniem było połączenie mazurskich jezior z Zalewem Wiślanym, stanie się jednym z symboli regionu.

Już od kilkudziesięciu lat turyści zachwycają się systemem śluz i pochylni, który pozwala pokonać stumetrową różnicę poziomów wody pomiędzy Ostródą (gdzie kanał ma swój początek), a Elblągiem. Warto zaznaczyć, że to jedyny na świecie, działający do dziś, taki system! Za pomocą platform ustawionych na szynach i napędzanych siłą wody, statki Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej dosłownie żeglują po trawie!

Piękno Kanału Elbląskiego i mazurskiej przyrody będzie można ponownie podziwiać już od początku czerwca podczas trwającego cały dzień (około 11 godzin) rejsu z Ostródy do Elbląga lub z Elbląga do Ostródy. Dokładny rozkład rejsów zostanie udostępniony w maju.

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również