Lubelszczyzna zyska nową turystyczną atrakcję!

Lubelszczyzna zyska nową turystyczną atrakcję!

Jak informuje Dziennik Wschodni, w okolicy Lublina pojawi się nowa atrakcja turystyczna. W planach jest bowiem wybudowanie zalewu we wsi Panieńszczyzna, położonej niecałe trzynaście kilometrów od stolicy regionu.

O planach budowy nowego zbiornika Dziennik Wschodni informował czytelników na początku listopada 2021. Jak czytamy, zalew w Panieńszczyźnie ma być gotowy za dwa lata. W ramach inwestycji powstanie zbiornik retencyjny, który będzie pełnić też funkcje rekreacyjne.

W planach są dwie piaszczyste plaże, ścieżka rowerowa oraz miejsce dla wędkarzy. Gmina Jastków, która jest inwestorem, zebrała już wszystkie potrzebne dokumenty oraz pozwolenia.

Nowy zalew koło Lublina. Gdzie będzie się znajdować?


Panieńszczyzna to wieś położona kilkanaście kilometrów od Lublina, w sąsiedztwie dawnej drogi krajowej nr 17. Jak czytamy w Dzienniku Wschodnim:

Zalew będzie zlokalizowany w miejscowości Panieńszczyzna, w sąsiedztwie dawnej drogi krajowej nr 17. Zbiornik retencyjny będzie mieć powierzchnię 10,8 ha, zaś powierzchnia nieruchomości zajętych na stałe pod inwestycję wyniesie 15,2 ha. Zbiornik powstanie na terenach zalewowych (…).


Nowy zalew koło Lublina to na pewno dobra wiadomość dla mieszkańców miasta i regionu. Jednak zanim powstanie, warto sprawdzić, z jakich wodnych atrakcji można tam korzystać  nie tylko latem.

Zalew Zemborzycki w Lublinie – i nie tylko


Latem większość Lublinian korzysta z rekreacji nad Zalewem Zemborzyckim. Jest to sztuczny zbiornik wodny, który powstał na początku lat 70. XX wieku. Jego powierzchnia wynosi 280 hektarów, są tu zlokalizowane kąpieliska, pomosty, wypożyczalnie sprzętu wodnego, bary i restauracje oraz kompleks wypoczynkowy Słoneczny Wrotków.

Wokół Zalewu Zemborzyckiego wytyczono ścieżki rowerowe i spacerowe. Dlatego przez cały sezon letni, a także wczesną wiosną i jesienią, można tu spotkać wielbicieli dwóch kółek oraz biegaczy. Początkowo plany zakładały stworzenie dużego ośrodka wypoczynkowego, czemu przeszkodził kryzys z lat 80. XX wieku.

Coraz głośniej mówi się jednak o rewitalizacji zalewu – konieczne jest jego odmulanie.

Zobacz: 5 najlepszych kąpielisk w województwie lubelskim

Lublinianie mają do dyspozycji nie tylko zalew, ale także kilka basenów. Najchętniej odwiedzany jest kompleks Aqua Lublin, znajdujący się blisko centrum miasta. Znajduje się tu oczywiście basen sportowy, ale większość gości wybiera atrakcje aquaparku.

Do dyspozycji są tu bowiem trzy zjeżdżalnie, rwąca rzeka czy wodny plac zabaw. Nie mogło też zabraknąć jacuzzi i największej w mieście strefy saun.

Źródło: Dziennik Wschodni

Następny artykuł Zimowe aktywności na...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej