Majówka na Mazurach: 4 pomysły na wyjazd

Majówka na Mazurach: 4 pomysły na wyjazd

Przed nami perspektywa bardzo długiego weekendu majowego… Nie zastanawiaj się dłużej nad wyborem urlopowego kierunku – przyjedź na Mazury. Region kusi wieloma atrakcjami, dzięki czemu ciekawie spędzisz czas, nawet jeśli nie jesteś zapalonym żeglarzem.

Co robić podczas majówki w Krainie Tysiąca Jezior? Mamy dla ciebie kilka interesujących propozycji – wybierz coś dla siebie albo wypróbuj wszystkie. W końcu weekend majowy 2018 będzie trwać prawie dziesięć dni.

Rejs statkiem po trawie


Majówka na Mazurach będzie świetną okazją, by poznać jeden z najważniejszych zabytków techniki w Polsce. Mamy na myśli wybudowany w XIX wieku Kanał Elbląski, który słynie z systemu unikalnych pochylni i śluz umożliwiających pokonanie różnicy poziomów pomiędzy jeziorami. Rejs statkiem po kanale należy do turystycznych przebojów. Szlak rozpoczyna się w Ostródzie (albo w Elblągu), biegnie przez śluzy Zieloną i Miłomłyn, kilka jezior oraz system pięciu pochylni (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie i Całuny). Tu właśnie następuje najciekawszy moment podczas całej wyprawy, ponieważ na odcinku dziesięciu kilometrów statek dosłownie „płynie” po trawie. Dzięki temu pokonuje stumetrową różnicę poziomów. Udział w takim rejsie jest niezapomnianą przygodą.

Sprawdź oferty noclegów, wejdź i zobacz:
Noclegi w Elblągu
Noclegi w Ostródzie

Spływ kajakowy Łyną


Najsłynniejszą mazurską rzeką jest bez wątpienia Krutynia. Jeśli jednak znasz już ten szlak, polecamy inną trasę. Podczas nadchodzącej majówki wybierz się na spływ kajakowy Łyną. Jej wody są spokojne, więc pokonanie trasy nie powinno stanowić problemu nawet dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kajakami. Łyna ma swoje źródła niedaleko Nidzicy, przepływa przez Pojezierze Olsztyńskie, Nizinę Sępopolską, mijając takie miasta jak Olsztyn, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce i Sępopol. Jeśli zdecydujesz się na pokonanie szlaku, możesz liczyć na naprawdę ciekawe widoki – rozległe podmokłe łąki, malownicze lasy i wzgórza oraz zabytkowe miasta. Pokonując górny bieg rzeki trzeba przygotować się na większe emocje związane z pojawieniem się dwóch przełomów. Spływ można rozpocząć w Brzeźnie Łyńskim, a zakończyć we wsi Stopki – zaledwie cztery kilometry od granicy z obwodem kaliningradzkim.

Wysoczyzna Elbląska na rowerze


Ta część regionu jest stworzona na rowerową majówkę. Znajdziesz tu malownicze widoki oraz zróżnicowane trasy, których łączna długość liczy ponad dwieście siedemdziesiąt kilometrów. Do wyboru masz szlaki międzynarodowe oraz transgraniczne, więc Wysoczyzna Elbląska może być jednym z przystanków na trasie twojej wyprawy. Ale jeżeli zdecydujesz się objechać tylko tę część regionu, również nie poczujesz niedosytu. Do wyboru jest naprawdę dużo opcji – rowerem pojeździsz na przykład po Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej. Tu poczujesz się prawie jak… w górach. Wszystko przez spore różnice wysokości pomiędzy wzgórzami rozdzielonymi malowniczymi wąwozami, wyżłobionymi przez wartkie potoki. Napotkasz tu również mokradła i nieduże jeziora, jak na przykład Stare i Martwe – widoki zatem są niesamowite. Biegnące przez teren Wysoczyzny Elbląskiej szlaki rowerowe są dobrze oznaczone i mogą stanowić wyzwanie dla każdego rowerzysty.

Iława i Wielka Żuława


Mikołajki albo Giżycko? To wszystko już było. Podczas majówki postaw na mniej oczywiste miejsca. Proponujemy okolice uroczej Iławy – i chociaż samo miasto jest znane, to jeszcze może zachwycić turystów. Zwiedzanie warto rozpocząć w starej części Iławy, gdzie znajdują się najcenniejsze zabytki, jak gotycki kościół Przemienienia Pańskiego, ratusz z początku XX wieku oraz rokokowe rzeźby ustawione przy ulicy Niepodległości. Miasto rozlokowało się nad Jeziorakiem, który jest prawdziwym centrum sportów wodnych i rajem dla windsurferów. Na jeziorze znajduje się Wielka Żuława, największa w Europie śródlądowa wyspa. Aby się na nią dostać, wystarczy wsiąść na prom, który kursuje z przystani. Na miejscu zobaczysz relikty staropruskiego grodu, tutaj też kręcono film „Gniazdo” opowiadający o początkach państwa polskiego.

Wybierasz się do Iławy? Sprawdź więc oferty noclegów w mieście, wejdź: Noclegi w Iławie

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również