Mazurskie akweny. Co wiesz o jeziorze Czos?

Mazurskie akweny. Co wiesz o jeziorze Czos?

Czos to jedno z lepiej znanych mazurskich jezior. Przecież leży na terenie słynnego Mrągowa, a nad jego brzegami ulokowany został amfiteatr, w którym każdego lata gromadzą się amatorzy rozrywki – polskich kabaretów oraz muzyki country.

Serce Mrągowa


Każdy, kto przyjedzie do Mrągowa, musi wybrać się nad jezioro Czos, właśnie tam bije turystyczne serce miasta. To nad akwenem odbywają się największe imprezy, które przyciągają na Mazury rzesze urlopowiczów, działa ekomarina a także plaże miejskie. Wokół jeziora skupiają się hotele, kwatery z pokojami do wynajęcia czy kempingi. Biegnie tędy też promenada, będąca ciekawą trasą spacerową – korzystają z niej również rowerzyści chcący okrążyć akwen.

W sezonie letnim jezioro Czos naprawdę żyje – organizowane tam regaty przyciągają sportowców z  całego kraju. Poza tym wybierają je adepci sportów wodnych, którzy korzystają tu z kursów żeglarskich i windsurfingowych.

Chcesz spędzić urlop w Mrągowie? Na początek poznaj bazę noclegową miasta, wejdź: Noclegi w Mrągowie

Amfiteatr nad jeziorem Czos


Amfiteatr to na pewno jeden z bardziej charakterystycznych budynków w mieście. Usytuowanej tuż przy brzegu jeziora konstrukcji nie sposób przegapić, tym bardziej, że wszyscy kojarzymy ją dzięki telewizyjnym transmisjom Mazurskiej Nocy Kabaretowej. Każdego lata nad brzegiem akwenu zbiera się kilkutysięczna publiczność, która z zapartym tchem na występy najlepszych polskich kabareciarzy. Ale Mrągowo gości również inne znane całemu krajowi festiwale, jak Festiwal Kultury Kresowej i Piknik Country. W dużej mierze dzięki nim miasto zaistniało w świadomości turystów, którzy teraz tłumnie je odwiedzają.

Chociaż amfiteatr jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów miasta, to na pewno nie uznamy go za zabytek. Powstał dopiero w latach 80. XX wieku, a całkiem niedawno, bo w 2012 roku, został unowocześniony.

Tu bije Źródełko Miłości


Niedaleko jeziora Czos znajduje się Źródełko Miłości – powinni je odwiedzić zakochani, którzy chcą się upewnić, że ich uczucie przetrwa aż po grób. Do celu prowadzi ścieżka widokowo-edukacyjna z ustawionymi wzdłuż niej tablicami informacyjnymi i ławeczkami.

O Źródełku Miłości w Mrągowie wiele się mówi, kiedyś przypisywano mu nawet magiczne właściwości. Mieszkańcy – a właściwie mieszkanki – miasta twierdzili, że gdy w Niedzielę Wielkanocną dziewczyna obmyła twarz w wodzie ze źródełka, przez cały rok cieszyła się dobrym zdrowiem, a oprócz tego zachwycała urodą.

Szlak kajakowy rzeki Dajny


Przez wody jeziora Czos przebiega również szlak kajakowy rzeki Dajny, przez niektórych uważany za poważną konkurencję dla Krutyni. Jest on mniej popularny, a co za tym idzie, również o wiele bardziej luźny. Turyści, których kusi perspektywa spokojnej wyprawy, muszą się jednak przygotować na trudności, takie jak przenoski.

Szlak rozpoczyna się w Pieckach i kończy w Świętej Lipce. Po drodze jest oczywiście Mrągowo i aż dziewięć jezior: Wągiel, Wierzbowskie, Czos, Czarne, Kot, Juno, Kiersztanowskie, Śpigiel oraz Dejnowa.

Dowiedz się więcej o trasie, zobacz: Kajakowy szlak Dajną konkurencją dla Krutyni?

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również