Najlepsze gorące źródła w Czechach

Najlepsze gorące źródła w Czechach

Czechy to idealny kraj na urlop! Na turystów czeka tam mnóstwo atrakcji – przepiękna Praga, kilometry górskich szlaków, stacje narciarskie a oprócz tego również gorące źródła. Czeskie termy nie mają sobie równych, tutaj malownicze otoczenie i zabytki idealnie współgrają z nowoczesną ofertą wypoczynkową.

W Czechach znajduje się kilkadziesiąt uzdrowisk, część z nich wykorzystuje bogactwo gorących źródeł. Które baseny termalne są najlepsze? Niżej przedstawiamy nasz subiektywny wybór miejsc wartych odwiedzenia.

 

Gorące źródła w Czechach – Teplice


Poznaj jedno z najstarszych uzdrowisk w Europie. Miasteczko leży na północy kraju, u stóp Rudaw, blisko granicy z Niemcami i może pochwalić się tradycją uzdrowiskową sięgającą 2 tysięcy lat! Chociaż gorące źródła w Teplicach znane są od tak dawna, to prawdziwą renomę zyskały w XIX wieku, przyciągając wiele ówczesnych sław. Z dobroczynnego pobytu „u wód” korzystali między innymi Goethe, Chopin, Beethoven czy Liszt.

Ale sława uzdrowiska nie zamyka się w przeszłości i z właściwości wody bogatej w jony wodorowe, węglanowe, fluorkowe, rzadkie metale i domieszki radonu chętnie korzystają także współcześni kuracjusze. Teplice są bowiem ośrodkiem, w którym leczone są między innymi choroby serca, układu ruchu czy schorzenia neurologiczne. Warto także zregenerować się w ciepłym basenie wypełnionym wodą o temperaturze 42,5 stopni Celsjusza.

W Teplicach czekają cztery domy uzdrowiskowe: Łaźnie Cesarskie, Dom Uzdrowiskowy Beethoven, Dom Kamenné Lázně z jaskinią solną oraz Dom Nové Lázně, oferujący pobyty sanatoryjne dla dzieci. Co jeszcze warto zobaczyć w Teplicach? Przede wszystkim park zdrojowy i miejscowe Aquacentrum, gdzie również wykorzystywana jest woda termalna.

 

Gorące źródła w Czechach – Karlowe Wary


Karlowe Wary to chyba najsłynniejsze czeskie uzdrowisko, które jest także znane z organizacji festiwalu filmowego. Jednak my polecamy to miasto ze względu na możliwość korzystania z gorących źródeł, odkrytych w XIV wieku podobno przez króla Karola IV. Sława miejscowych wód termalnych szybko rozniosła się po Europie i na przestrzeni lat Karlowe Wary odwiedzali wszyscy liczący się ludzie, od Casanovy po wybitnych kompozytorów i pisarzy.

Gorące źródła w Karlowych Warach różnią się między sobą temperaturą oraz zawartością dwutlenku węgla, dlatego spektrum ich działania jest szersze. Wspomagają leczenie chorób układu trawiennego, układu ruchu, onkologicznych, neurologicznych czy nawet paradontozy. Poza tym samo miasteczko także warto zwiedzić – turyści zobaczą przepiękne zabytkowe budynki hoteli i kompleks uzdrowiskowy, a także klimatyczne centrum. Niedaleko kościoła św. Marii Magdaleny bije najgorętsze źródło o temperaturze aż 72 stopni Celsjusza – radzimy uwierzyć na słowo, bo próba sprawdzenia tego faktu może być niebezpieczna.

Podczas zwiedzania Karlowych Warów koniecznie trzeba spróbować tamtejszych przysmaków. To przede wszystkim uzdrowiskowe wafelki (lázeňské oplatky) czy znany powszechnie ziołowy likier Becherovka. To właśnie w Karlowych Warach powstał przepis na tę nalewkę.

 

Gorące źródła w Czechach – Luhačovice


Przenosimy się na Morawy, a dokładnie do miasteczka Luhačovice, które już od pierwszej chwili zachwyca secesyjną architekturą budynków uzdrowiskowych. Oprócz tego miejsce pełne jest zieleni – dobrze utrzymane parki zachęcają do spacerowania, a ogólnodostępne ujęcia wód mineralnych kuszą, by ich spróbować. Warto wiedzieć, że nie wszystkie wody w Luhačovicach nadają się do picia, niektóre służą wyłącznie do kąpieli, inne do inhalacji.

Do Luhačovic przyjeżdżają osoby, które zmagają się ze schorzeniami układu oddechowego, ruchu a także chorujące na cukrzycę. Warto skorzystać z oferty tutejszych ośrodków uzdrowiskowych lub hoteli spa i dać się skusić relaksowi w wodzie termalnej, będącej największym skarbem Luhačovic.

 

Gorące źródła w Czechach – Velké Losiny


Velké Losiny to kolejne morawskie uzdrowisko, które po prostu trzeba odwiedzić. Temperatura tamtejszej wody termalnej wynosi 36 stopni Celsjusza, a z jej dobrodziejstw korzystają osoby zmagające się chorobami układu ruchu, oddechowego oraz neurologicznymi. Velké Losiny to także idealne miejsce do odpoczynku i regeneracji sił, z czego korzystano już 450 lat temu.

W Velkich Losinach warto odwiedzić część uzdrowiskową z hotelami i malowniczymi willami, a poza tym nowoczesny park termalny Therme Losiny. Na jego terenie znajduje się aż dziewięć basenów, które wypełnia woda pochodząca z gorących źródeł, saunarium, oprócz tego na gości czeka bogata oferta masaży. Odwiedzając miasto w wakacje, można korzystać z atrakcji Losińskiego Lata Kulturalnego, obejmującej spektakle teatralne i koncerty, organizowane w salach miejscowego zamku.

 

Zdjęcie główne: Karlowe Wary / fot. RalfGervink / Pixabay.com CC0

Następny artykuł Kowno - atrakcje i ciekawe...

Komentarze

Zobacz również