Największe atrakcje na Półwyspie Helskim

Największe atrakcje na Półwyspie Helskim

Półwysep Helski czy inaczej - Mierzeja Helska, to piaszczysta kosa o długości 35 kilometrów, utworzona przez prąd morski płynący na wschód wzdłuż polskiego brzegu, na znacznym obszarze zalesiona. Cały półwysep stanowi odrębny mezoregion, na którego terenie znajdują się trzy gminy: Jastarnia, Władysławowo i Hel. Które miejsca szczególnie warto odwiedzić na tym terenie?

Półwysep Helski czy inaczej - Mierzeja Helska, to piaszczysta kosa o długości 35 kilometrów, utworzona przez prąd morski płynący na wschód wzdłuż polskiego brzegu, na znacznym obszarze zalesiona. Cały półwysep stanowi odrębny mezoregion, na którego terenie znajdują się trzy gminy: Jastarnia, Władysławowo i Hel.

Mezoregion Mierzeja Helska zajmuje obszar mierzei. Graniczy z mezoregionem Pobrzeże Kaszubskie w okolicy Władysławowa, prócz tego jedynie z Morzem Bałtyckim. Okresowo zachodnia część mierzei jest zalewana od strony otwartego morza przez spiętrzenia sztormowe będące zjawiskiem naturalnym.

Warunki klimatyczne oraz glebowe powodują, że na terenie mierzei wykształciła się roślinność charakterystyczna dla wybrzeża. W podziale geobotanicznym roślinność ta jest zaliczona do „Krainy Wybrzeża” i występuje w charakterystycznych pasmach. Podstawową roślinnością plaży jest honkenia piaskowa, rukwiel nadmorska, powodująca między innymi hamowanie ruchu wydm. Oprócz tego występują inne słonorośla związane z siedliskami plażowymi, na przykład solanka kolczysta.

Naturalną roślinnością centralnej części mierzei jest bór sosnowy. Sosna zwyczajna bardzo dobrze radzi sobie w trudnych warunkach. W wyniku działalności wiatru sosny rosnące na wydmach są mocno zdeformowane, korony oraz pnie są niesymetryczne. W borach sosnowych rośnie także jałowiec pospolity i wierzba piaskowa. W runie boru sosnowego występuje wrzos zwyczajny, bażyna czarna oraz borówka brusznica.

Na terenie Mierzei Helskiej wiosną i jesienią jest dużo ptactwa wędrownego, w związku z tym między miejscowościami Chałupy i Kuźnica mieści się Terenowa Stacja Obrączkowania Ptaków Hel, działająca w ramach Akcji Bałtyckiej.


Atrakcyjne miejsca na Półwyspie Helskim


Po pierwsze: Hel


Hel jest niezwykle urokliwym miasteczkiem leżącym na samym końcu Półwyspu Helskiego. To właśnie tutaj łączy się kultura rybacka z kaszubską, co możemy zaobserwować, podczas spaceru ulicą Wiejską, wzdłuż której znajdują się świetnie zachowane dawne ryglowe i ceglane domki rybackie, należące niegdyś do zabudowy kaszubskiej wsi. Hel z pewnością jest jedną z najbardziej atrakcyjnych miejscowości turystycznych nad polskim Bałtykiem. Piękne plaże, militarne zabytki oraz liczne muzea, latarnia morska i port jachtowy to tylko kilka z licznych atrakcji, jakie oferuje to miasto. Nie ulega wątpliwości, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Fokarium to jedna z największych atrakcji Półwyspu Helskiego, istniejąca od 1999 roku. Celem tej placówki jest ochrona fok oraz prowadzenie różnego rodzaju badań. Eksperci pracują również nad odtworzeniem tych zwierząt oraz leczeniem chorych gatunków, które po kuracji wypuszczane są do Bałtyku.

Będąc na Półwyspie Helskim nie można ominąć tego miejsca, jest to doskonała rozrywka zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Fokarium najlepiej jest odwiedzić w porze karmienia fok, co zapewni dodatkową atrakcję. Karmienie odbywa się o godzinach: 11:00, 14:00 i 16:00 w lipcu i sierpniu, a w pozostałe miesiące o 11:00 i 14:00.

Muzeum Obrony Wybrzeża cieszy się dużą popularnością wśród wszystkich miłośników militariów. Na ekspozycję stałą złożyły się wystawy poświęcone m.in.: obronie Helu w 1939 roku, helskim fortyfikacjom, a także prezentacje sprzętu wojskowego. Co więcej, w muzeum organizowane są wystawy czasowe.

Jak na nadmorskie miasto przystało, Hel posiada piękną latarnię morską. Pierwsza, będąca w pełni wykonana z drewna, została wybudowana w Helu jeszcze w XVII wieku. Ta, która obecnie wskazuje drogę żeglarzom, powstała po drugiej wojnie światowej. Wysokość wieży to 41,5 metra, a jej światło jest widoczne z odległości 36 kilometrów. Od czerwca do końca września jest udostępniona turystom do zwiedzania.

Hel obfituje w piękne plaże przyciągające do siebie miliony turystów. Znajdują się tu dwie plaże, jedna z nich zwana Dużą Plażą położona jest nad otwartym morzem, natomiast Mała Plaża zlokalizowana jest od strony Zatoki Gdańskiej, tuż przy Fokarium.

Położenie plaży w samym centrum miasta sprawia, że ma ona doskonale wyposażoną infrastrukturę turystyczną, ale z drugiej strony jest ona bardzo zatłoczona. Skorzystać tu można z oferty barów, restauracji i sklepów. Na Dużą Plażę prowadzi droga przez las, jest ona rzadziej uczęszczana, co spodoba się osobom nie lubiącym tłoku. Na jej terenie wcześniej stacjonowało wojsko, czego ślady możemy tu znaleźć do dziś.



Po drugie: Jastarnia


Jastarnia leży 13 kilometrów od Helu i 22 kilometry od Władysławowa. W skład miasta wchodzą dwie osady: Kuźnica i Jurata. Jest to miasto turystyczne z rozbudowaną bazą noclegową i bardzo lubiane przez turystów. Kurort posiada pięć letnich kąpielisk morskich, port morski i trzy przystanie.

Plaże w Jastarni są piaszczyste i szerokie, co turyści bardzo sobie cenią. Na miejscu znajdziemy też mnóstwo atrakcji dla dzieci, np. zjeżdżalnie wodne czy dmuchane konstrukcje do skakania. W okresie letnim Jastarnia tętni życiem. Przyjeżdżają tu rodziny z dziećmi, grupy znajomych w różnym wieku i pary. Szczególnie ci, którzy lubią aktywny wypoczynek, wylegiwanie się na plaży oraz kąpiel w morzu.

Trasa przede wszystkim piesza. Na trasie wyznaczono i opisano trzy stanowiska: wieża widokowa (szuwary) – brzeg Zatoki Puckiej – Las Dębowy (dąbrówka).

Trasa do Wieży Widokowej ma utwardzoną powierzchnię i jest dostępna dla rowerów. Pozostała część trasy jest trudna, wyłącznie piesza. Koniec trasy przy wylocie ulicy Polnej w Jastarni. Długość ścieżki to około 1,9 km.

Port Jastarnia to port morski zlokalizowany na północnym wybrzeżu Zatoki Puckiej na Mierzei Helskiej. Port przyjmuje statki o długości nie przekraczającej 60 m oraz zanurzeniu około 3,5 m.  Basen portowy jest oddzielony od Zatoki Puckiej przez dwa falochrony, zachodni o długości 200 m a wschodni 80 m. Wschodnie nabrzeże o długości 310 m jest użytkowane przez łodzie sportowe, zachodnie osiąga długość 300 m. Znajduje się tutaj również pomost dla promów pasażerskich.

Molo w Jastarni to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w tym mieście. Swoim urokiem ściąga tutaj licznych turystów, szczególnie wieczorami z uwagi na piękne oświetlenie.



Po trzecie: Władysławowo


Władysławowo to jeden z najchętniej odwiedzanych nadmorskich kurortów. Turyści wybierają tę miejscowość ze względu na szeroką, piaszczystą plażę i mnóstwo atrakcji na różne gusta wczasowiczów.

Plaża o szerokości ponad 20 m otoczona jest sosnowym lasem i posiada niezwykle zróżnicowany brzeg. Każdy odwiedzający Władysławowo plażowicz znajdzie najbardziej atrakcyjne dla siebie miejsce, czy to strzeżone piaszczyste plaże, czy też dzikie i strome zakątki.

Podczas spaceru Aleją Gwiazd Sportu możemy podziwiać mosiężne gwiazdy - upamiętniające sylwetki znanych sportowców. Do tej pory swoje gwiazdy mają tam m.in. Feliks Stamm, Kazimierz Deyna, Waldemar Legień, Robert Korzeniowski. Irena Szewińska, Hubert Wagner, Ryszard Szurkowski, Leszek Drogosz, Jerzy Kulej, Jacek Wszoła, Dariusz Michalczewski czy Sylwia Gruchała.

Warto wybrać spacer tą malowniczą trasą. Biegnie ona wzdłuż klifu, a drogę ocieniają gęsto rosnące drzewa. Bulwar Nadmorski dociera aż do Jastrzębiej Góry i łączy się z promenadą Światowida. Jest to znany deptak, przy którym ulokowali się sprzedawcy pamiątek znad morza.

Następny artykuł Eholiday.pl łączy się z...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!