Największe atrakcje Pojezierza Lubuskiego

Największe atrakcje Pojezierza Lubuskiego


Pojezierze Lubuskie to region niezwykle atrakcyjny turystycznie, szczególnie dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Natura odgrywa tu naprawdę dużą rolę, dzięki czemu znajdziemy w tym miejscu idealne warunki do relaksu.

Pojezierze Lubuskie to południowa część Pojezierzy Południowobałtyckich. Leży ono na południe od Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, po obu stronach Odry. Rzeźbę terenu pojezierza cechują wysokie cokoły, zbudowane z pofałdowanych przez lodowiec warstw trzeciorzędowych, przedzielone równinami sandrowymi. Wzniesienia przekraczają miejscami 200 m. Najwyższe – Bukowiec (227,0 m n.p.m.) – znajduje się na Pojezierzu Łagowskim, stanowiącym jego geograficzną część. Występują tu liczne jeziora rynnowe. Do największych należą: Niesłysz i Błędno. Najgłębsze jest Jezioro Trześniowskie.

Znajdują się tutaj także duże obszary leśne z udziałem buka – Buczyna Łagowsko-Sulęcińska, a także rozległe bory sosnowe: Puszcza Rzepińska i Bory Postomskie. Wokół wielu jezior i w dolinie Obry utworzono strefy chronionego krajobrazu, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe (np. Uroczysko Lubniewsko), a także Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy, a od północnego zachodu Park Narodowy „Ujście Warty”.

Region jest niezwykle atrakcyjny turystycznie, szczególnie dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Główne miasta regionu to Świebodzin, Międzyrzecz, Sulęcin, Słubice i Zbąszyń.

Decydując się na urlop w tym regionie Polski, wiele swojego wolnego czasu bez wątpienia poświęcimy na korzystanie z przyrodniczych walorów okolicy. Natura odgrywa tu naprawdę dużą rolę. Znajdziemy tu dwa parki narodowe, ponad 60 rezerwatów, 1,5 tysiąca pomników przyrody oraz 8 obszarów chronionego krajobrazu. W takich warunkach nie pozostaje nam nic innego ja założyć wygodne buty, spakować plecak i wyruszyć na szlaki. Zwolennicy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu bez problemu powinni znaleźć tu coś dla siebie. W regionie czekają liczne szalki piesze i rowerowe, które zabiorą nas w piękne i klimatyczne zakątki, pozwolą lepiej poznać okolice i odpocząć na łonie natury.

Co konkretnie warto zobaczyć? Jakie miejsca odwiedzić? Poniżej znajdziecie zestawienie kilku największych, naszym zdaniem atrakcji Pojezierza Lubuskiego. Być może przy się Wam ono przy planowaniu podróży.


Świebodzin i Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata


Jest to rzeźba zlokalizowana w Świebodzinie postawiona tu jako wotum wdzięczności za rok Jubileuszowy 2000 i Intronizację Chrystusa Króla na Ziemi Świebodzińskiej.

Pomnik ustawiony jest na wzniesieniu a jego całkowita wysokość wynosi 36 m (z tego 33 m na figurę Jezusa a 3 m na pozłacaną koronę). Dzięki ustawieniu figury na 16,5 metrowym sztucznie usypanym kopcu łączna wysokość pomnika i kopca wynosi 52,5 m. Koszt budowy szacowany jest na około 6 milionów złotych a waga konstrukcji  na ponad 440 ton. Pomnik został ufundowany  przez parafian, Polonię amerykańską oraz lokalnych przedsiębiorców.

Figura nawiązuje do pomnika Chrystusa Odkupiciela zlokalizowanego w Rio de Janeiro, jednak jest od niego o 3 metry wyższa co sprawia, że jest to obecnie najwyższa rzeźba Jezusa Chrystusa na świecie. Pomnik jest miejscem częstych pielgrzymek zarówno Polaków jak i obcokrajowców.


Międzyrzecz i Międzyrzecki Rejon Umocniony


Międzyrzecz to miasto położone pomiędzy rzekami Obrą i Paklicą - stąd też nazwa. Jego historia sięga czasów wczesnego średniowiecza, a jednym z ważniejszych zabytków w mieście jest XIV-wieczny zamek. W Międzyrzeczu znajdziemy o wiele więcej intrygujących miejsc, na które warto zwrócić uwagę: należy do nich rynek wraz ze starą zabudową, świątynie różnych wyznań, a także bunkry należące do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, powstałe tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej.

Okolica Międzyrzecza świetnie nadaje się do rekreacji - rzeki są popularnymi trasami kajakowymi, przez miasto biegną także piesze i rowerowe szlaki, a pięć kilometrów od zabudowań znajduje się Jezioro Głębokie, popularny ośrodek wypoczynkowy z kilkoma kąpieliskami, wypożyczalnią sprzętu i bazą noclegową.

Podczas zwiedzania Międzyrzecza warto wybrać się na rynek, będący sercem tego miasta. Jest to plac o nieregularnym kształcie, z trzech stron otoczony zespołami zabytkowych kamienic, jego centralny punkt stanowi XIX-wieczny ratusz, a w północnej części stoi kościół św. Wojciecha, wzniesiony w 1834 r. jako świątynia ewangelicka. Wśród innych zabytków sakralnych na uwagę zasługuje również gotycki kościół św. Jana Chrzciciela, budynek cerkwi greckokatolickiej oraz synagoga, w której obecnie mieści się sklep.

Nie można pominąć także zamku z XIV w., który powstał na polecenie Kazimierza Wielkiego. Na przestrzeni wieków warownia była przebudowywana, a największe zmiany to dobudowanie bastei artyleryjskich w XVI w. Zamek otacza fosa, wzdłuż niej biegnie wał, dawniej otaczający podgrodzie. Nieopodal zamkowego wzgórza znajduje się dawna rezydencja starostów międzyrzeckich, którą wybudowano w 1719 r. gdy zniszczony zamek nie nadawał się do zamieszkania. Dwór można zwiedzać, znajduje się tam bowiem siedziba Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego.

Ciekawą częścią Międzyrzecza są Obrzyce, czyli powstały na początku XX w. kompleks szpitala psychiatrycznego. Decyzję o jego budowie podjęły ówczesne władze niemieckie, charakteryzuje się jednolitą architekturą utrzymaną w stylu eklektycznym oraz secesyjnym. Poza szpitalem powstały między innymi mieszkania personelu, kościół, wieża ciśnień i bocznica kolejowa, budynki otoczone są lasem.


Park Narodowy Ujście Warty


Park Narodowy Ujście Warty został utworzony w 2001 roku i powstał w związku z połączeniem rezerwatu przyrody Słońsk i części Parku Krajobrazowego Ujście Warty. Ma powierzchnię 8074 ha i obejmuje rozlewiska u ujścia rzeki Warty do Odry, wytwarzane w dużej mierze przez rzekę Postomię. Siedziba dyrekcji parku znajduje się w Chyrzynie koło Kostrzyna nad Odrą. Sam park zaś znajduje się na terenie trzech gmin: Kostrzyn nad Odrą, Słońsk i Witnica. Otulina Parku, oprócz wymienionych gmin, leży też na terenie gminy Górzyca.

Park został założony dla ochrony unikatowych terenów podmokłych, rozległych łąk i pastwisk, które są jedną z najważniejszych w Polsce ostoją ptaków wodnych i błotnych. Na terenie parku stwierdzono obecność 245 gatunków ptaków, w tym 174 lęgowych. Aż 26 z nich należy do gatunków ginących w skali światowej. Są to m.in. wodniczka, derkacz, rycyk, żuraw, bąk, bączek, rybitwa czarna.

Tutaj znajduje się także największe w Polsce zimowisko arktycznego gatunku łabędzia krzykliwego, a także około 30 bielików, które przyciąga obfitość zimujących kaczek, stanowiących ich pokarm.

W pobliżu Kostrzyna, przy drodze krajowej nr 22 mieszczą się punkty widokowe dla obserwatorów.
Jest to również doskonałe miejsce do uprawiania turystyki pieszej oraz rowerowej, na miłośników aktywnego wypoczynku czekają tu liczne trasy. W parku znajduje się także dużo ścieżek przyrodniczych.


Perła województwa lubuskiego - Łagów


Jednym z najpiękniejszych zakątków na mapie okolicy jest bez wątpienia Łagów nazywany perłą województwa lubuskiego. Niewielka i niezwykle urokliwa miejscowość położona jest między dwoma pięknymi jeziorami – Łagowski i Ciecz. Jednak na atrakcyjny klimat miasteczka wpływa także jego historyczny charakter. Zwiedzając Łagów, będziemy mogli zobaczyć warownię Joannitów, średniowieczną bramę gotycką z czerwonej cegły oraz kościół św. Jana Chrzciciela wzniesiony w 1726 roku.

Następny artykuł Najnowsze wytyczne...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!