Niedziele handlowe i dni wolne od pracy w grudniu 2020

Niedziele handlowe i dni wolne od pracy w grudniu 2020

Większość z nas z niecierpliwością oczekuje grudnia. Przed nami perspektywa spędzenia czasu tylko z najbliższymi. Wolne dni można spędzić w domowym zaciszu lub zaplanować wyjazd do jakiegoś malowniczego zakątka. Poza tym grudzień jest tym miesiącem, w którym przypadają aż dwie niedziele handlowe. Niżej podajemy najważniejsze szczegóły.

Święta i dni wolne od pracy w grudniu 2020


Grudzień to jeden z tych miesięcy, które większości kojarzą się pozytywnie. Nastrajają nas do tego Święta Bożego Narodzenia, będące znakomitą okazją do spędzania czasu z bliskimi. Coraz więcej osób odchodzi jednak od biesiadowania przy suto zastawionym stole, tym bardziej, że przygotowanie wystawnych świąt jest drogie i czasochłonne. Zamiast tego wolą spędzić kilka dni tylko z najbliższą rodziną. Najlepszym sposobem jest bożonarodzeniowy wyjazd, często połączony również z powitaniem Nowego Roku.

Jeśli mamy w planach zorganizowanie świątecznego wypoczynku, powinniśmy sprawdzić, jak w 2020 roku wypada Boże Narodzenie. Dni 25 i 26 grudnia są ustawowo wolne od pracy, co zwykle pozwala zaplanować krótki wyjazd. W tym roku jednak Boże Narodzenie przypada w piątek, natomiast drugi dzień świąt w sobotę. Nie jest to taka zła wiadomość, ponieważ za święto ustawowo wolne od pracy, które ma miejsce w sobotę, możemy odebrać urlop w innym terminie (na przykład w Wigilię lub sylwestra).

Jeżeli zdecydujemy się odebrać wolne 24 grudnia, a oprócz tego weźmiemy urlop pomiędzy 28 a 31 grudnia, wtedy czeka nas naprawdę długi wypoczynek. Będzie to aż 11 dni! Nowy Rok przypada bowiem w piątek i także jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a 2 i 3 stycznia 2021 to weekend, zatem to pracy możemy wrócić dopiero 4 stycznia! Przypominamy również, że kolejnym świątecznym dniem, kiedy nie pracujemy, jest środa 6 stycznia. Jeśli więc zaplanujemy urlop także na poprzedzające ją poniedziałek i wtorek, wtedy perspektywa wypoczynku wydłuża się aż do dwóch tygodni.

Na pewno wiele osób skusi się na taki zimowy urlop. Przypominamy, że właśnie teraz jest ostatni moment na planowanie grudniowych wyjazdów. Przełom października i listopada to czas, gdy Polacy masowo szukają noclegów na grudzień.

Święta i dni wolne od pracy w grudniu 2020:
  • 25 grudnia – Święta Bożego Narodzenia
  • 26 grudnia – drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia

Niedziele handlowe w grudniu 2020


Niedzielny zakaz handlu obowiązuje już od 2018 roku, więc przez dwa lata obowiązywania ustawy zdążyliśmy się do niej przyzwyczaić. Obostrzenia wprowadzono stopniowo, dlatego nauczyliśmy się żyć z narzuconymi ograniczeniami, tym bardziej, że nie zostaliśmy całkowicie pozbawieni możliwości zrobienia zakupów w niedzielę.

Wystarczy odwiedzić osiedlowy sklep, w którym sprzedaje właściciel lub członkowie jego rodziny. Czynne są również między innymi stacje benzynowe, kawiarnie, cukiernie czy dyżurne apteki. Zatem nasze podstawowe potrzeby na pewno zostaną zaspokojone.

W 2020 roku ogółem jest siedem niedziel handlowych, z czego dwie przypadają właśnie w grudniu. Jedna będzie miała miejsce 13, a druga 20 grudnia, czyli niedługo przed Świętami Bożego Narodzenia. Oprócz tego ustawa regulująca niedzielny handel wprowadza także ograniczenia związane z godzinami pracy sklepów w Wigilię – 24 grudnia zakupy możemy zrobić tylko do godziny 14:00. Część sklepów pracuje krócej również w sylwestra, jednak są to ich wewnętrzne ustalenia.

Dodatkowa niedziela handlowa – 6 grudnia 2020


Prezydent podpisał ustawę, która daje nam dodatkową niedzielę handlową w grudniu. Będzie miała miejsce 6 grudnia, w mikołajki. Co spowodowało, że wprowadzona została nowelizacja rozporządzenia o zapobieganiu, przeciwdziałaniu i zwalczaniu covid-19?

Powodem jest oczywiście przedświąteczna gorączka zakupów. Galerie handlowe zamknięte były aż do 28 listopada. Przed mikołajkami i świętami każdy chciał kupić prezenty i skorzystać z atrakcyjnych promocji, stąd też wzmożony ruch. Dodatkowa niedziela handlowa 6 grudnia ma rozładować trochę tłumy w galeriach handlowych.

Decyzja tłumaczona jest względami bezpieczeństwa i możliwością zachowania obowiązujących ograniczeń sanitarnych, jak też poprawą sytuacji finansowej przedsiębiorców.

Niedziele handlowe w grudniu 2020:
  • 6 grudnia
  • 13 grudnia
  • 20 grudnia

Następny artykuł Lodowiska pod chmurką w...

Komentarze

Zobacz również