Ostrawa - co warto zobaczyć

Ostrawa - co warto zobaczyć

Ostrawa to miasto zabytków, techniki, zabawy i sztuki! Mimo że najczęściej kojarzone jest wydobyciem węgla kamiennego, to nie brakuje tu również turystycznych atrakcji. Przedstawiamy najciekawsze z nich.

Ostrawa to trzecie pod względem wielkości miasto Czech, najczęściej kojarzone z wydobyciem węgla kamiennego i przemysłem ciężkim. Dzięki mocno rozbudowanemu przemysłowi w latach 80. miasto zyskało przydomek "Czarna Ostrawa". Z czasem zapasy surowców malały i w połowie lat 90. zakończono wydobycie węgla. Z tego powodu miasto musiało radykalnie zmienić swoje plany na przyszłość i wybrać nowy kierunek dalszego rozwoju.

 

Szukasz noclegów w Czechach? Sprawdź:

Chatki u Wojtka

Chatki u Wojtka

Zlate Hory, ul. Krnovska

Domki 10.0
Chata rodzinna - Dolce u Trutnova 88

Chata rodzinna - Dolce u Trutnova 88

Trutnov, ul. Akátová

Domki 10.0
Chata Artur

Chata Artur

Cerný Důl , ul. Cerný Důl

Kwatery i pokoje 9.5

 

Atrakcje w Ostrawie. Co warto zobaczyć?


Ze względu na położenie w górskim rejonie, dobrą infrastrukturę i bliskość granic z Polską i Słowacją postawiono na turystykę. Miasto wypiękniało, zainwestowano w rozwój atrakcji turystycznych, odnowę budynków, natomiast stare hale i kopalnie zmieniano na muzea zabytków techniki. W ten sposób Ostrawa stałą się centrum kulturalno-rozrywkowym Kraju Śląsko-Morawskiego.

Czy wiesz, że ratusz ostrawski jest największy w republice, a jego wieża widokowa jest najwyższą wieżą ratuszową w całym kraju? Że naturalny basen w Ostrawie-Porubie należy do największych w Europie Środkowej, że w Ostrawie jest najnowocześniejszy gmach teatru lalek, najstarsza strefa dla pieszych i największe muzeum górnictwa w kraju? Że największe skupisko klubów i lokali rozrywkowych znajduje się na ulicy Stodolní w Ostrawie?

 


Ostrava, fot. Petr Dadák / Flickr.com CC BY-SA 2.0


Co więc warto zwiedzić w Ostrawie? Lista jest długa, miasto przygotowało sporo atrakcji w zależności od upodobań oraz wieku zwiedzających.

 

Co warto zobaczyć w Ostrawie?

 

  • Wieża widokowa Nowy Ratusz stanowi ważną dominantę miasta, to jedna z najchętniej zwiedzanych atrakcji turystycznych. Rozciąga się z niej przepiękny, zapierający dech w piersiach widok na szeroką okolicę, panoramę Beskidów i przygraniczne tereny Polski.

 

  • Ekspozycja w zabytkowym kompleksie Kopalni Michał (Důl Michal) przedstawia roboczy dzień górników. Zwiedzający pokonują taką samą drogę, jak pracujący tu dawniej górnicy. Są tu więc szatnie, łaźnie, cechownia, dyspozytornia, przede wszystkim zaś maszynownia z oryginalnym wyposażeniem, które funkcjonowały aż do 1993 r., czyli do chwili zamknięcia kopalni.

 

  • Skupisko klubów i lokali rozrywkowych na ulicy Stodolní, jednej z najpopularniejszych ulic w samym centrum miasta. Znajduje się tu około 60 klubów, barów i restauracji, dzięki którym Ostrawa tętni nocnym życiem. Nie tylko zresztą za sprawą lokali, w których można przyjemnie spędzić czas. Na ulicy Stodolní odbywają się też występy, koncerty, spotkania z artystami i imprezy rozrywkowe. Słowem – Stodolní to ulica, która nigdy nie śpi.

 

  • Największy basen naturalny o powierzchni tafli wodnej 41 200 m2 z ogromnymi 55-metrowymi ślizgawkami oraz terenem zielonym o powierzchni 70 000 m2, na którym znajduje się boisko do mini golfa, korty tenisowe, boisko do streetballu, siatkówki, są kręgle, wypożyczalnia sprzętu sportowego i stoiska z różnymi smakołykami. Basen ma 380 m długości i 220 m szerokości. W upalne letnie dni wypoczywa tu nawet 20 000 osób!

 

  • Wody lecznicze "Solanki" ze względu na wysoką zawartość jodu sprawiają, że czujemy się jak nad morzem. Lecznicze właściwości solanki wykorzystują Sanatoria Klimkovice.

 

  • ZOO Ostrawa - historia tego ogrodu zoologicznego sięga 1951 r. Obejmuje powierzchnię 100 ha i mieści 360 gatunków zwierząt z całego świata. Największym zainteresowaniem cieszy się młody słonik o imieniu Rashma, który w sobotę 13 kwietnia obchodzi drugie urodziny.

 

  • Muzeum Browarnictwa Ostravar zaprasza do zwiedzania. Można tu wzbogacić wiedzę o produkcji czeskiego napoju narodowego. Zwiedzanie obejmuje również degustację piwa.

Zobacz inne noclegi w Czechach:
Apartamenty Hlava

Apartamenty Hlava

Rokytnice nad Jizerou, ul. Dolní Rokytnice

Apartamenty
HOTEL HELENA

HOTEL HELENA

Rokytnice nad Jizerou, ul. Horní

Hotele
Pension Familia

Pension Familia

Harrachov, ul. Harrachov

Pensjonaty 8.9

Następny artykuł Zakopane w 3 dni! Co zwiedzić?

Komentarze (1)

W Ostrawie znajduje się też bardzo ciekawe MUZEUM ZABAWEK (muzuem hracek Ostrava). Są tam 3 sekcje, jedna przedstawia historyczne zabawki i gry. W drugiej możemy zobaczyć zabawki z Disney Company, a trzecia sekcja jest kolekcjonerska. Bardzo mi się tam podobało, wszystkim polecam !!!! ;-)

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej