Park narodowy z psem. Tam wejdziesz z czworonogiem

Park narodowy z psem. Tam wejdziesz z czworonogiem

Wiele osób nie wyobraża sobie, że mogłoby wyjechać na urlop bez swojego psa. W końcu to członek rodziny! Taki wyjazd trzeba jednak dobrze zaplanować, gdyż nie wszędzie można wejść z czworonogiem. Dotyczy to nie tylko muzeów czy restauracji, ale także parków narodowych.

Spacer z psem na łonie natury jest przyjemny zarówno dla czworonoga, jak i jego właściciela. Nic dziwnego, że wielu turystów chce zabrać swego pupila również do parku narodowego. Jakie musi być ich zdziwienie, gdy przy wejściu widzą tablicę informującą o zakazie wprowadzania psów! Aby uniknąć takich nieprzyjemności warto wcześniej sprawdzić, gdzie nie obowiązują takie restrykcje lub są one łagodniejsze.

Przypominamy jednocześnie, że na temat wprowadzania psów do parków narodowych jest nawet specjalny zapis w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r., art. 15.1., podpunkt 16:

(…) w parkach narodowych oraz rezerwatach przyrody zabrania się wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony oraz psów pasterskich wprowadzanych na obszary objęte ochroną czynną, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczają wypas oraz psów asystujących (…)


Ostateczną decyzję w tej kwestii podejmuje jednak dyrektor parku, dlatego nadal mamy szansę na to, by wejść z psem do lasu lub na górski szlak, leżący na obszarze parku narodowego.

Parki narodowe z psem – gdzie wejdziemy?


W Polsce są dwadzieścia trzy parki narodowe, z czego dziewięć nie zakazuje wstępu czworonogom, a sześć wprowadziło częściowy zakaz. Problemów z tym, by zabrać psa na wycieczkę do parku narodowego nie będzie w:

 • Kampinoskim Parku Narodowym,
 • Karkonoskim Parku Narodowym,
 • Magurskim Parku Narodowym,
 • Narwiańskim Parku Narodowym,
 • Wielkopolskim Parku Narodowym,
 • Parku Narodowym Gór Stołowych,
 • Ojcowskim Parku Narodowym,
 • Świętokrzyskim Parku Narodowym,
 • Wigierskim Parku Narodowym.

Gdzie obowiązuje częściowy zakaz wstępu z psem?

Warto zapoznać się również z miejscami, które wprowadziły tylko częściowy zakaz wprowadzania psów. Jeśli chcemy zabrać tam swojego pupila, musimy trzymać się wyznaczonych miejsc i szlaków.

Psy w Białowieskim Parku Narodowym.
Jest to jeden z najpiękniejszych rejonów kraju. Dzikie lasy są miejscem życia wielu zagrożonych gatunków zwierząt, dlatego z uwagi na bezpieczeństwo dzikich mieszkańców, jak i naszych czworonożnych przyjaciół obowiązuje zakaz wprowadzania psów poza wyznaczonymi szlakami. Nie wejdziemy również do Rezerwatu Pokazowego Żubrów i na teren objętego ścisłą ochroną Obrębu Ochronnego Rezerwat. Psa można zabrać za to do:
 • Parku Pałacowego,
 • turystyczne szlaki piesze „Carska Tropina”, „Wilczy Szlak”, „Wokół Uroczyska Głuszec”, „Tropem Żubra”,
 • ścieżkę edukacyjną „Przez trzy zbiorowiska”,
 • czarny i zielony szlak rowerowy.

Psy w Biebrzańskim Parku Narodowym. Park narodowy jest niezwykle różnorodny pod względem przyrodniczym. Ochrona obejmuje dolinę Biebrzy z bagnami, torfowiskami, lasami i ich mieszkańcami. Nie wszędzie dotrzemy tam z psem. Dokłada mapka z dostępnymi trasami znajduje się na stronie internetowej parku. Na szczęście lista dostępnych dla czworonogów miejsc jest dość długa. Znalazły się na niej trasy piesze, rowerowe i edukacyjne:
 • szlak pieszy niebieski od Lipska do Osowca,
 • szlak pieszy żółty od Goniądza do przejazdu kolejowego przed Sośnia,
 • szlak pieszy żółty z Polkowa do Kopytkowa,
 • szlak pieszy żółty i rowerowy zielony od Leśniczówki „Łosiowy Kąt" w Orzechówce do Tajenka
 • szlak pieszy czerwony od wsi Woźnawieś do Leśniczówki Grzędy,
 • szlak rowerowy Green Velo,
 • szlak rowerowy czerwony „Podlaski Szlak Bociani" na całej długości,
 • szlak rowerowy niebieski z Gugien do Trzciannego,
 • szlak rowerowy zielony z Osowca do Uścianka,
 • szlak rowerowy żółty od mostu w Kuligach do Leśniczówki Grzędy,
 • ścieżka edukacyjna „Las” i „ Kładka” w Osowcu-Twierdzy, wraz z wieżą widokową przy Kanale Rudzkim,
 • ścieżka edukacyjna „Biały Grąd”.

Psy w Roztoczańskim Parku Narodowym. Również ten park zachwyca przyrodą – znajdziemy tam gęste lasy, a także dziko żyjące zwierzęta. Chlubą tego miejsca jest hodowla konika polskiego. Stada tych zwierząt żyją w warunkach półnaturalnych, stanowiąc wyjątkowy element krajobrazu. Psy na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego mają dość dużą swobodę jeśli chodzi o dostęp do tras i szlaków turystycznych. Wyjątek stanowią:
 • obszary objęte ścisłą ochroną, jak na przykład ścieżka przyrodnicza na Bukową Górę oraz Szlak Partyzancki na odcinku przebiegającym przez obszar ochrony ścisłej Jarugi,
 • teren stawów Echo – a dokładnie obszar kąpielowego stawu nr 4,
 • budynki Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego, Izby Leśnej we Floriance, Roztoczańskiego Centrum Naukowo-Edukacyjnego, Punktu Informacji Turystycznej przy Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym.

Domek nad Sopotem Kędrawka

Domek nad Sopotem Kędrawka

Susiec, ul. Ciotusza Nowa

Agroturystyka 9.6
Noclegi Pod Różą

Noclegi Pod Różą

Zwierzyniec, ul. Rudka

Kwatery i pokoje 8.8
Pokoje u Kasi

Pokoje u Kasi

Biłgoraj, ul. Ignatówka

Kwatery i pokoje 10.0
Psy w Parku Narodowym Ujście Warty. Jego krajobraz to mozaika łąk, trzcinowisk i pastwisk, pośród których wije się błękitna wstęga Warty. Na obszarze parku zaobserwowano prawie trzysta gatunków ptaków, dla połowy z nich jest to również miejsce lęgowe. Z tego powodu z psem wejdziemy tylko na wybrane obszary Parku Narodowego Ujście Warty, które znajdują się w jego północnej części.

Psy w Słowińskim Parku Narodowym. Atrakcją tego miejsca są unikalne ruchome wydmy, który chyba każdy turysta ma ochotę zobaczyć. Jednak na tereny objęte ochroną czynną i ścisłą z psem nie wejdziemy (chyba, że jest to pies asystujący). Słowiński Park Narodowy przygotował mapkę poglądową, na której zaznaczone zostały dostępne dla czworonogów trasy. Biegną one między innymi w okolicy jeziora Gardno i Łebsko, Czołpina czy Kluk. Mapka dostępna jest na stronie internetowej parku narodowego.


Psy w Tatrzańskim Parku Narodowym. Jest to jeden z parków narodowych, które turyści odwiedzają najczęściej. W wakacje na szlaki wychodzi ponad milion osób! Część z nich to również właściciele psów, którzy chętnie zabraliby na wędrówkę psa. Jest to niestety w większości niemożliwe. Dyrekcja parku kieruje się w tym względzie dobrem tatrzańskiej natury, która i tak już jest dewastowana przez człowieka, oraz zwierząt.

Psy to nosiciele licznych chorób i pasożytów (wirusy, bakterie, pchły, kleszcze, tasiemce), które roznoszą wraz z odchodami czy sierścią. Z racji pokrewieństwa najbardziej podatne na choroby są wilki, ale zagrożenie dotyczy właściwie wszystkich gatunków zwierząt. Psy pozostawiają również liczne ślady zapachowe – znaczą w ten sposób teren – przez co jeleniowate żyją w ciągłym strachu (wyższy poziom hormonu stresu), więc zmienia się ich aktywność dobowa i przestrzenna.


Jeśli koniecznie chcemy pójść w Tatry z psem, pozostaje nam wybór dwóch możliwych tras:
 • szlak biegnący Doliną Chochołowską do schroniska
 • oraz spacer Drogą pod Reglami.

Chałupki pod Giewontem

Chałupki pod Giewontem

Murzasichle, ul. Sądelska

Domki 9.8
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
 Bacówka 2 Pokoje Gościnne i Apartamenty

Bacówka 2 Pokoje Gościnne i Apartamenty

Zakopane, ul. Hr. Władysława Zamoyskiego

Pensjonaty 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Willa TatryDom

Willa TatryDom

Zakopane, ul. Wojciecha Brzegi

Kwatery i pokoje 8.2
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym

Pies w parku narodowym. Zasady

Niezależnie od tego czy wchodzimy do parku narodowego, który nakłada na nas ograniczania, czy nie, nasz pies musi mieć założoną smycz. Część parków narodowych w swych regulaminach zaznacza, że nie może być dłuższa niż półtora metra, Warto również wiedzieć, że psy ras określanych jako „niebezpieczne” muszą mieć zakładany kaganiec. Jest to podyktowane troską o bezpieczeństwo turystów, którzy mogą nie czuć się pewnie w obecności naszego psiaka.

Oprócz tego pamiętajmy o zasadach, jakich wymaga kultura, czyli o tym, by zawsze sprzątać po swoim psie. Jeśli nasza wycieczka jest krótka, trzeba po prostu zebrać odchody, gdy wybraliśmy się na dłuższą wędrówkę, należy je głęboko zakopać. Trzeba również dbać o to, by pies zachowywał się cicho i nie obszczekiwał wszystkiego wokół.

To tylko kilka podstawowych zasad, z których warto skorzystać, by spacer z psem w takim miejscu jak park narodowy przebiegał bez zakłóceń.

Parki narodowe z psem – gdzie obowiązuje zakaz wprowadzania


Warto dla porządku wspomnieć jeszcze, które parki narodowe całkowicie zakazują czworonogom wstępu. Jeśli się do tego nie zastosujemy, musimy liczyć się z mandatem w wysokości do 500 zł.

Tam nie możemy zabrać psa:
 • Babiogórski Park Narodowy,
 • Bieszczadzki Park Narodowy,
 • Park Narodowy Bory Tucholskie,
 • Drawieński Park Narodowy,
 • Gorczański Park Narodowy,
 • Pieniński Park Narodowy,
 • Woliński Park Narodowy,
 • Poleski Park Narodowy (park niedostępny tymczasowo, wcześniej wprowadzanie psów było możliwe).

Komentarze (2)

Życzliwy

10 dni temu
W świętokrzyskim parku narodowym z psem można wejść tylko na szlaku Huta Szklana Święty krzyż drogą asfaltową. Niestety park nie ma zatwierdzonego planu ochrony i nie wolno wprowadzać psów. Dyrektor nie ma uprawnień do zwalniania z tego zakazu

Michaela

11 dni temu
fajna alternatywa. rok temu pojechaliśmy z psem w góry. w tym roku dzieciaki jadą same na zimowisko z Butem. niech wyszaleją się w okresie ferii i wrócą wypoczęte i gotowe do dalszej nauki.

Zobacz również