Parking nad Morskim Okiem. Wkrótce ważne zmiany!

Parking nad Morskim Okiem. Wkrótce ważne zmiany!

Ważna informacja dla osób, które planują wycieczkę nad Morskie Oko! Od poniedziałku 2 sierpnia Tatrzański Park Narodowy wprowadza zmiany dotyczące parkingów na Łysej Polanie oraz Palenicy Białczańskiej.

Tatrzański Park Narodowy, który zarządza parkingami nad Morskim Okiem, informuje o ważnych zmianach, jakie już wkrótce tam nastąpią. Dotyczy to tylko tych turystów, którzy planują dojechać do początku szlaku własnym samochodem.

Od 2 sierpnia 2021 r. nie będzie można kupić biletu parkingowego u obsługi, nawet jeżeli zostaną jakieś wolne miejsca. Już w najbliższy poniedziałek na parking nad Morskim Okiem wjadą tylko ci turyści, którzy kupili e-bilet za pośrednictwem strony internetowej TPN.

Morskie Oko

Morskie Oko

, ul. Palenica Białczańska

Atrakcje przyrodnicze 10.0


Parking nad Morskiem Okiem. Kłopoty z dojazdem


Bywalcy Zakopanego doskonale wiedzą, jak w szczycie sezonu turystycznego wygląda kwestia dojazdu nad Morskie Oko. Tworzą się ogromne korki, które trudno jest rozładować. Stąd pomysł sprzedaży elektronicznych biletów parkingowych. W zamyśle z drogi prowadzącej na Palenicę Białczańską oraz Łysą polanę korzystaliby tylko kierowcy, mający pewność, że czeka na nich wykupione miejsce postojowe.

Jednak w tej chwili obowiązuje system mieszany. Oznacza to, że jeśli są wolne miejsca, to można zapłacić za nie stacjonarnie u obsługi parkingu. Wiele osób próbuje więc szczęścia - ma się to zmienić już do 2 sierpnia.

Podobny model sprzedaży wprowadziliśmy już w trakcie zeszłorocznych wakacji – mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN. – Ostatnie tygodnie pokazały, że system mieszany w okresie dużego ruchu turystycznego nie zmniejsza korków w tym rejonie. Poza sezonem zdawał egzamin, w wakacje – nie. Dlatego podjęliśmy decyzję o ponownym wyłączeniu dostępności parkingów bez wcześniejszej rezerwacji (e-biletu). Z kilkoma niewielkimi zmianami w stosunku do zeszłego roku. Proces zakupowy jest bardzo prosty, system pozwala na szybką płatność online. W tym roku mamy do czynienia z bardzo dużym ruchem turystycznym. Czerwiec był rekordowy. E-bilety są próbą rozwiązania problemu kolejek, korków i związanych z tym frustracji.


Zobacz także: Parking nad Morskim Okiem. Jak zarezerwować?

Planujesz wakacje w Tatrach? Zobacz noclegi w Zakopanem:
Gosciniec Kuźnice

Gosciniec Kuźnice

Zakopane, ul. Kuźnice

Apartamenty
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Willa Gardenia

Willa Gardenia

Zakopane, ul. Chyców Potok

Apartamenty 9.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Apartamenty ApartStyl

Apartamenty ApartStyl

Zakopane, ul. Brzozowa

Apartamenty 9.0


Kiedy kupić e-bilet na parking nad Morskim Okiem?


Ubiegłoroczne wakacje pokazały, jak duże jest zainteresowanie turystów, dlatego zakupu lepiej nie odkładać na ostatnią chwilę. Rezerwację należy zrobić przynajmniej w dzień poprzedzający planowaną wycieczkę nad Morskie Oko – i to jak najwcześniej!

Cena biletu parkingowego wynosi 35 zł. Turysta jednak nie może wybrać, na jakim parkingu będzie mógł zostawić samochód - decyduje o tym kolejność przyjazdu. Natomiast ma pewność, że nie zostanie odesłany z kwitkiem.

Co z osobami, które nie korzystają z płatności internetowych? Jak czytamy w komunikacie TPN:

Dla osób nieposiadających konta do płatności internetowych uruchomimy od 2 sierpnia możliwość zakupu biletu z płatnością gotówkową w naszym Punkcie Informacji Turystycznej (ul. Chałubińskiego 44), który czynny jest codziennie od 7.30 do 16.30. Warunkiem zakupu na dany dzień jest dostępność miejsc.


Parking nad Morskim Okiem. Alternatywne rozwiązania


Jeżeli komuś nie uda się kupić biletu, a nie może przełożyć wycieczki nad Morskie Oko, to są jeszcze alternatywne rozwiązania. TPN przygotował parkingi zastępcze na terenie gminy Bukowina (Białka Tatrzańska Grapa, Bukowina Tatrzańska Wierch Rusiński i Wierch Kurucowy, Gliczarów Górny) oraz na Polanie Zgorzelisko, skąd latem organizowany jest transport zbiorowy.

Poza tym można całkowicie zrezygnować z samochodu, przesiadając się do busa. Kursują one zarówno z Zakopanego, jak też z innych tatrzańskich miejscowości. W dodatku kierowcy omijają korki, szybko zmierzając na przystanek końcowy.

Władze TPN przypominają także, że auta, które zostaną zaparkowane na zakazie wzdłuż pasa drogowego na odcinku Łysa Polana – Wierchporoniec czy w rejonie ronda na Wierchporońcu zostaną odholowane.

Zobacz noclegi w okolicy:
Pokoje Gościnne Anna Wilczek

Pokoje Gościnne Anna Wilczek

Bukowina Tatrzańska, ul. Wierch Kurucowy

Kwatery i pokoje 9.8
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
U Janiny

U Janiny

Bukowina Tatrzańska, ul. Wierch Kurucowy

Kwatery i pokoje 9.6
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Willa  Zosia

Willa Zosia

Bukowina Tatrzańska, ul. Wierch Kurucowy

Kwatery i pokoje 9.7
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Źródło: Tatrzański Park Narodowy


Następny artykuł 5 miejsc wokół jeziora...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej