Plaże bez sinic. Bezpieczne kąpieliska nad Bałtykiem

Plaże bez sinic. Bezpieczne kąpieliska nad Bałtykiem

Podczas każdych wakacji nad Bałtykiem wraca temat sinic. Nic w tym dziwnego, ponieważ jeżeli pojawią się w wodzie, kąpiel w morzu jest wykluczona. Jak w tej chwili wygląda sytuacja i które plaże są wolne od sinic? Odpowiedź znajdziesz niżej.

Ubiegłoroczne wakacje nad morzem upłynęły pod znakiem sinic, które pojawiły się w wielu miejscach nad Bałtykiem. Z tego względu zakaz kąpieli obowiązywał w prawie trzydziestu nadmorskich kurortach, a najgorzej sytuacja wyglądała w obrębie Zatoki Gdańskiej. Sinice są prawdziwą zmorą polskich kąpielisk i mogą popsuć nawet najlepiej zaplanowany urlop!

Sinice – jak wyglądają i kiedy się pojawiają?


Sinice to bakterie (a dokładnie cyjanobakterie), które przystosowują się właściwie do każdych warunków. Występują nie tylko w wodzie morskiej – znajdziesz je również w rzekach, jeziorach, gorących źródłach (!), na skałach czy w glebie. Do morza dostają się wraz z zanieczyszczeniami, a jako że wysoka temperatura wody im nie straszna, mogą przejmować polskie kąpieliska. Sprzyja im nie tylko upał, ale również nasłonecznienie i brak silnego wiatru. Gdy dochodzi do ich zakwitu, na wodzie pojawia się najczęściej zielony kożuch lub piana, które z wyglądu przypominają glony.

Nie są to jednak glony, a właśnie bakterie, o czym wspominaliśmy wyżej. Ich pojawienie się na terenie kąpieliska to nie tylko problem estetyczny, ale również zagrożenie dla zdrowia. Sinice wytwarzają bowiem toksyny, które mogą powodować podrażnienia skóry, a także dolegliwości układu pokarmowego i oddechowego. Wcale nie trzeba wchodzić do wody, by źle się poczuć – niebezpieczny będzie również kontakt z powietrzem, które unosi się przy kąpielisku. Po kontakcie z sinicami warto obserwować reakcje swojego organizmu. Poza podrażnieniami skóry alarmujące są także nudności i wymioty, biegunka, bóle mięśni, zawroty głowy, podrażnienia oczu oraz gorączka.

Powinny one szybko ustąpić, ale jeśli tak się nie stanie, konieczna będzie wizyta u lekarza – zwłaszcza jeżeli na kontakt z sinicami narażone były dzieci. Z tego też powodu należy stosować się do znaków zakazujących wejścia na plażę i kąpieli w zanieczyszczonej wodzie.

fot. MolnarSzabolcsErdely / Pixabay.com CC0

Wakacje 2020. Czy nad Bałtykiem są sinice?


Na początku lipca nad Bałtykiem nie trzeba się obawiać zagrożenia sinicami. Trzeba jednak pamiętać, że sytuacja zmienia się dynamicznie, więc dla własnego bezpieczeństwa warto ją cały czas monitorować. Najlepiej korzystać z serwisu kąpieliskowego, którym zarządza Główny Inspektor Sanitarny. Podawane są tam wszystkie najważniejsze informacje dotyczące nie tylko plaż nad Bałtykiem, ale również kąpielisk w innych częściach kraju.

Według dostępnych danych GIS, wczasowicze nie skorzystają z plaż znajdujących się w Soczewce i Pruszkowie (województwo mazowieckie) oraz w Czyżewie (województwo podlaskie). Czerwona flaga wywieszona jest również w trzech kąpieliskach Darłówka Wschodniego, powodem nie są jednak sinice, a występowanie bakterii E.coli.

Plaże nad Bałtykiem, jakie miejsca wybrać?


Jako że obecnie nad Bałtykiem nie ma zagrożenia sinicami, plażować można właściwie w każdym miejscu. Najbezpieczniejszym wyborem będą oczywiście strzeżone kąpieliska z dobrze przygotowaną infrastrukturą, która zdecydowanie ułatwia wypoczynek. Gdzie szczególnie warto jest pojechać?

Polskie plaże, które warto polecić


Na wypoczynek na pewno warto wybrać plaże w Trójmieście, gdzie do dyspozycji wczasowiczów jest naprawdę długi fragment wybrzeża, obejmujący przecież Gdańsk, Gdynię i Sopot. Rodziny najchętniej plażują przy gdańskich kąpieliskach Brzeźno Molo, Jelitkowo, Orle, Sobieszewo oraz Stogi, a także w Gdyni Śródmieściu, Redłowie i Orłowie. Turyści, którzy cenią sobie bardziej swobodny, imprezowy klimat, wybierają plażę w Sopocie, która sąsiaduje ze słynnym molo i Monciakiem.


Wspaniałą plażą może pochwalić się również położone na zachodnim krańcu wybrzeża Świnoujście. Wśród jej atutów na pewno warto wymienić ciepłą wodę na terenie kąpieliska, delikatny piasek, oraz możliwość wstępu z psem. Dla czworonogów przeznaczono plażę w sąsiedztwie wiatraka Stawa Młyny. Ze Świnoujścia niedaleko jest do Międzyzdrojów, które również kusi wspaniałymi plażami.

Do popularnych kąpielisk nad Bałtykiem należy Kołobrzeg – nad tamtejszą plażą zachodnią niemal co roku powiewa błękitna flaga. Można wybrać się też na kąpielisko sąsiadujące z deptakiem oraz molo. Warto podkreślić, że właściwie każdy nadmorski kurort stwarza dogodne warunki do wypoczynku i rekreacji, więc znalezienie dogodnego miejsca nie będzie stanowić żadnego problemu.

fot. Nocowanie.pl

Już nie ma dzikich plaż...?


Chociaż zdecydowanie polecamy wypoczynek na plaży strzeżonej, to dzikie nadmorskie plaże nadal mają swoich zwolenników. Przede wszystkim unikniesz tam tłumów i lasu parawanów. Ze względów bezpieczeństwa nie zachęcamy do kąpieli w takich miejscach – chyba, że słonecznych! Warto jednak wiedzieć, gdzie szukać dzikich plaż. Bo mimo że Irena Santor śpiewała, że już ich nie ma, to nad Bałtykiem nadal zdarzają się naprawdę zaciszne zakątki.

Spokojne miejsce do plażowania znajduje się w niewielkim Poddąbiu, które oddalone jest od Ustki o około dziesięć kilometrów. Nieduża wioska ulokowała się na klifie, na skraju Słowińskiego Parku Narodowego, w otoczeniu sosnowo-dębowego lasu. Miejscową plażę tworzą wydmy, więc krajobraz, jaki czeka tam na turystów, jest naprawdę niezwykły! Po ciszę i spokój warto pojechać do otoczonego lasem Kopalina, leżącego na przesmyku pomiędzy morzem a jeziorem. Wybrzeże jest piaszczyste i dość puste, więc nie ma obawy, ze nagle otoczy nas tłum innych plażowiczów. Podobne odczucia będą towarzyszyć nam na plaży Stilo, rozsławionym przez latarnię morską. Jest ona szeroka i piaszczysta, a widoki na wydmy i sosnowy las naprawdę kojące.

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy

Smołdzino, ul. Bohaterów Warszawy

Muzea 10.0
Plaża w Karwieńskich Błotach Drugich

Plaża w Karwieńskich Błotach Drugich

Władysławowo, ul. Karwieńskie Błoto Drugie

Plaże i kąpieliska 9.8

Wspaniale wypoczywa się również na plaży w Karwieńskim Błocie Drugim, gdyż większość plażowiczów decyduje się na kąpielisko w pobliskiej Karwi. Warto się wyłamać z tego trendu i przyjechać w miejsce, które otoczone jest lasem należącym do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Aby dostać się na plażę, trzeba przez ścieżką, która biegnie pośród drzew. Musimy jednak wspomnieć, że plażowanie nie odbywa się całkiem na dziko – bezpieczeństwa wczasowiczów strzegą ratownicy, dbający o stumetrowy odcinek wybrzeża.

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również