Polskie rekordy ciepła - gdzie było najgoręcej?

Chyba nie ma osoby, która dobrze znosiłaby upały. Chociaż panujące obecnie temperatury to nic w porównaniu z polskimi rekordami ciepła. Przygotowaliśmy zestawienie dziesięciu miejscowości, gdzie odnotowano naprawdę wysokie wartości.

Według wieloletnich obserwacji pogody w Polsce, najgorętszym miesiącem w roku jest lipiec. To właśnie w tym czasie odnotowano prawdziwe, prawie saharyjskie upały. Co ciekawe, większość z tych rekordów padła jeszcze w pierwszej połowie XX wieku, więc tak naprawdę jeszcze nie doświadczyliśmy prawdziwego gorąca…

 

Najgorętszy dzień w Polsce


Najwyższa temperatura, jaka wystąpiła w naszym kraju odkąd zaczęto prowadzić obserwacje meteorologiczne, to robiące wrażenie 40,2° Celsjusza. Termometry wskazały ją 29 lipca 1921 roku w Prószkowie koło Opola. Tego samego dnia niemal równie gorącą miejscowością był Zbiersk (woj. wielkopolskie), gdzie słupki rtęci sięgnęły dokładnie 40 kresek, oraz Pętkowo z temperaturą 39,6° Celsjusza. Kolejną tak wysoką wartość odnotowano trzydzieści osiem lat później w Kończewicach (11 lipca 1959 roku).

 

Jak gorąco…


Wartości powyżej 39° wskazały jeszcze termometry w Słubicach (39,5 °C) oraz w Rzeszowie (39,4 °C). Miało to miejsce odpowiednio 30 lipca 1994 r. oraz 4 sierpnia 1905 r.

Kolejne rekordy ciepła nie są już tak spektakularne i wynoszą 38,9 °C. Taką temperaturę ze swoich termometrów odczytali mieszkańcy Legnicy i Zielonej Góry (19 sierpnia 1892 r.), Łowicza (12 sierpnia 1921 r.) oraz miejscowości Silniczka w woj. łódzkim (8 sierpnia 2013 r.).

Powyższe dane dotyczą pomiarów meteorologicznych prowadzonych przez Instytut Metorologii i Gospodarki Wodnej.

Sprawdź pogodę na sierpień 2017.

Komentarze (1)

Wera

2 miesiące temu
Wczoraj w okolicy Krakowa na termometrze z samochodu wskazywało 40,5 * auto stało w cieniu a na trasie pokazało 40.5* .
Nie trzeba nam Grecji, Chorwacji itp mamy super u siebie :) 👌👌

Zobacz również