Pomorze Zachodnie - 8 miejsc, które musisz poznać

Pomorze Zachodnie - 8 miejsc, które musisz poznać

Pomorze Zachodnie należy do najpiękniejszych i najbardziej czystych ekologicznie regionów Polski. Obszar ten zdobi także 185-kilometrowy pas Wybrzeża Bałtyku, bogaty w piaszczyste plaże, klifowe brzegi oraz wydmy porośnięte sosnowymi lasami...Wybieracie się na wycieczkę w okolice województwa zachodniopomorskiego? Sprawdźcie, jakie miejscowości warto zwiedzić w pierwszej kolejności.

1. Stepnica

 

Miejscowość słynie z portu rybackiego, dzięki czemu mieszkańcy nie mają problemu z zakupem świeżych ryb. Przybywający tutaj turyści powinni więc skosztować potraw z węgorza, sandacza lub leszcza, a także zwiedzić 42-metrową wieżę widokową na górze Zielonczyn, z której rozpościera się cudowny widok na krajobraz Puszczy Goleniowskiej. Do Stepnicy można dostać się za pomocą jachtu albo statku, wykorzystując jedną z 4 czynnych przystani żeglarskich. Przepływająca przez nią rzeka Gowienica, pełna powalonych drzew i meandrów stanowi raj dla wędkarzy, a pokonanie jej – prawdziwe wyzwanie dla kajakarzy. Warto wspomnieć, że w Gminie Stepnica występuje największe skupisko orła bielika w Europie, który doskonale zadomowił się na tym obszarze.

 

2. Kamień Pomorski

 

Kamień Pomorski to miejscowość uzdrowiskowa, która mieści się nad samym brzegiem Zalewu Kamieńskiego, gdzie znajdziemy wiele gatunków ptactwa wodnego i błotnego w postaci perkozów, mew, łabędzi, czapli, bocianów, kormoranów i żurawi. Macie ochotę na zabieg z wykorzystaniem borowiny lub solanki? Koniecznie zapoznajcie się z ofertą Uzdrowiska Kamień Pomorski, które leczy schorzenia reumatyczne oraz choroby układy krążenia. Miejscowość słynie także z jednego z najpiękniejszych i najnowocześniejszych portów jachtowych. Mowa tutaj o Marinie Kamieniu Pomorskim, położonej w samym sercu miasta, zwanej perłą Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Dodatkową atrakcją będzie wizyta w Muzeum Kamieni, które w swoich zbiorach posiada nawet szkielety dinozaurów.

 

Szukasz noclegu w Kamieniu Pomorskim? Sprawdź ofertę Gospodarstwa Gościnnego Avalon.

 

3. Barlinek

 

Zwiedzających z pewnością zachwycą przepiękne krajobrazy Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego. 32 jeziora, oczka wodne, ruczaje, jary, doliny i strumyki...To wszystko znajdziemy w tej urokliwej miejscowości, oferującej swoim turystom komfortowe hotele, a także świetną gastronomię. Ponadto, Barlinek, jako Europejska Stolica Nordic Walking zachęca do skorzystania z kompleksowej oferty w postaci 7 tras, kompetentnych instruktorów, szkoleń oraz licznych atrakcyjnych imprez. Oprócz pokonywania szlaków miejskich, rowerowych, pieszych, wodnych i konnych warto zobaczyć tutaj Rynek Miejski, fontannę z figurą dziewczynki z gąsiorem, kamieniczki mieszczańskie, a także Dom Emanuela Laskera - szachowego mistrza świata.

 

Wyślij zapytanie o nocleg w Leśnym Domu w Barlinku.

 

4. Borne Sulinowo

 

To niewielkie miasteczko było niegdyś radziecką bazą wojskową, stąd obecność takich zabudowań jak Dom Oficera, Willa Guderiana, dawny szpital wojskowy, czy Tankodrom, wokół którego odbywają się coroczne zloty pojazdów militarnych. Miejscową atrakcją jest podwodny las, czyli część wyspy, która zapadła się do jeziora, tworząc tym samym niecodzienny obrazek. Borne Sulinowo położone jest niedaleko Szczecinka, nad dużym Jeziorem Pile i nieco mniejszymi zbiornikami wodnymi. Wakacjusze mają tutaj do dyspozycji Wypożyczalnię Sprzętu Pływającego, oferującą trasy kajakowe po jeziorach i rzekach, noclegi, biesiady przy ognisku oraz imprezy na świeżym powietrzu. Czego można chcieć więcej?

 

Zobacz, jakie atrakcje przygotowali dla Ciebie właściciele obiektu Villa Reverans w miejscowości Borne Sulinowo.

 

5. Cedynia


Położenie gminy między Berlinem, a Szczecinem sprawia, że jest ona często wybieranym miejscem przez mieszkańców obu stron Odry. Ziemia cedyńska kryje w sobie wiele atrakcji, chociażby liczne rezerwaty przyrody: Wrzosowiska Cedyńskie, Rezerwat Bielinek, Dolinę Świergotki - wchodzące w skład Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Są to wyjątkowo malownicze tereny obfitujące w lasy, jeziora, czy rozlewiska rzeczne z rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt, które zadowolą miłośników pieszych wycieczek oraz amatorów wędkarstwa i grzybiarstwa. Do najciekawszych atrakcji turystycznych należy tutaj Góra Czcibora, Ratusz, Muzeum Regionalne i wieża widokowa, z której roztacza się wyjątkowa panorama miasta i zapierający dech w piersiach widok na Cedyńskie Żuławy.

 

6. Moryń


Kojarzony jest z Geoparkiem, czyli polodowcową krainą prezentującą dziedzictwo geologiczne. Elementem tego krajobrazu jest także Jezioro Morzycko, należące do najgłębszych jezior w Polsce. Przy zbiorniku wodnym funkcjonuje miejskie kąpielisko z pomostem cumowniczym i widokiem na wypożyczalnię kajaków. Gmina Moryń będzie idealnym wyborem dla miłośników jazdy konnej. Ci, którzy poszukują podwodnych atrakcji mogą zobaczyć wrak radzieckiego myśliwca z czasów II wojny światowej. Turyści ceniący sobie ciszę i spokój w otoczeniu przyrody, wybiorą spacer do lasu w poszukiwaniu grzybów i owoców leśnych. Zwiedzając Moryń, warto pomyśleć o granitowej bazylice romańskiej z XIII wieku, czy parku z 27 gatunkami bluszczu.

 

7. Ińsko i Pojezierze Ińskie


W obrębie gminy znajduje się 10 jezior, z czego największe to właśnie Jezioro Ińsko, będące idealnym terenem dla rozwoju kajakarstwa, sportów wodnych, czy wędkarstwa. Większą część gminy zajmuje jednak Park Krajobrazowy z licznymi rezerwatami i szlakami turystycznymi. Warto przypomnieć, że Jezioro Ińsko jest jednym z najpopularniejszych w województwie zachodniopomorskim miejsc do nurkowania. Turyści chętnie wybierają ten zbiornik ze względu na łatwy dostęp, dobrą widoczność pod wodą, a także bogatą florę i faunę. Na północno-wschodnim brzegu Ińska mieści się rezerwat Kamienna Buczyna, gdzie żyje rzadki w Polsce skorupiak, będący reliktem epoki lodowcowej. Atrakcją dla urlopowiczów są liczne zatoki, półwyspy i wyspy spotykane na szlakach.

 

Zastanawiasz się, jak znaleźć nocleg w Ińsku? Przejrzyj ofertę Ośrodka Wypoczynkowego Promyk.

 

8. Szczecinek


Ponad kilometr emocjonujących ślizgów oraz mnósto ekstremalnych figur czeka na nas w WakeParku w Szczecinku. Dodatkowo, atrakcja posiada rozbudowaną infrastrukturę w postaci trybun, kompleksu pomostów, basenu, strzeżonej plaży, wypożyczalni sprzętu wodnego, czy darmowego parkingu! Alternatywą dla parku będzie odwiedzenie Mysiej Wyspy, na którą można dostać się korzystając ze szczecinieckiej białej floty, czyli statku spacerowego Księżna Jadwiga oraz prawdziwego tramwaju wodnego Bayern. Cykliści mogą natomiast nabyć rower w miejskiej wypożyczalni i udać się na wyspę szlakiem prowadzącym wokół Jeziora Trzesiecko. To miejsce doskonale sprawdzi się podczas letnich upałów jako oddalony od miasta, spokojny zakątek.

 

Tutaj przeczytasz ofertę noclegową Schroniska Młodzieżowego w Szczecinku.

 

Następny artykuł Konkurs: Carnaval...

Komentarze

Zobacz również