Pomysł na weekend: Wdzydze Kiszewskie

Pomysł na weekend: Wdzydze Kiszewskie


Wdzydze Kiszewskie to niezwykle urokliwa wieś położona na Kaszubach. Malownicza, posiadająca liczne atrakcje, zarówno te przyrodnicze, jak i architektoniczne. To wprost wymarzone miejsce na weekendową wycieczkę za miasto. O każdej porze roku i dla każdego!

Wdzydze Kiszewskie, czyli formalnie – Wdzydze to polska wieś kaszubska położona w województwie pomorskim, na Pojezierzu Kaszubskim i na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Wieś jest siedzibą sołectwa Wdzydze Kiszewskie, w którego skład wchodzą również miejscowości Gołuń, Zabrody i Kruszyna. Prowadzi tędy również turystyczny szlak turystyczny czerwony Szlak Kaszubski.

Jest to miejscowość turystyczna na Kaszubach, położona nad jeziorem Gołuń i siedziba najstarszego w Polsce skansenu – Kaszubskiego Parku Etnograficznego – założonego w 1906 roku przez nauczyciela miejscowej szkoły Izydora Gulgowskiego i jego żonę Teodorę. Zgromadzono w nim obiekty ludowe z XVII–XIX w., w tym kompletne wyposażenie kilku budynków.


Co warto zobaczyć w Wdzydzach?


Odwiedzając ten region Polski koniecznie powinniśmy zwiedzić Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich. Jest to muzeum typu skansen, w którym zgromadzono ponad 50 obiektów architektury ludowej z obszaru całych Kaszub i Kociewia oprócz pasa nadmorskiego.

Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich jest położone w południowo-zachodniej części miejscowości nad brzegiem jeziora Gołuń, obok skrzyżowania dróg wylotowych na Kościerzynę i Gołuń. Zajmuje 22 ha i jest on podzielony na 6 sektorów odpowiadających 5 obszarom Kaszub, oraz sektor zawierający obiekty użyteczności społecznej: drewniany, XVII-wieczny kościółek przeniesiony ze Swornychgaci, szkołę ze wsi Więckowy, tartak ze Staniszewa oraz kuźnię z Linii, które są zaaranżowane w sposób sprawiający wrażenie przebywania w kompletnie wyposażonej wsi kaszubskiej.

Oprócz kilkunastu kompletnych zagród chłopskich z okresu XVII-XIX wieku na terenie skansenu znajduje się też kilka dworków i obejść drobnej szlachty a także domy robotników rolnych, karczma oraz dwa młyny wiatrakowe: tzw. koźlak z Jeżewnicy oraz typu holenderskiego z Brus. Większość obiektów ma także wyposażone częściowo lub całkowicie wnętrza.

Na terenie parku odbywają się imprezy folklorystyczne: Jarmark Wdzydzki w trzecią niedzielę lipca oraz Święto Kartofla (w trzecią niedzielę września) a także pokazy zajęć domowych i rzemieślniczych, kiermasze, lekcje, koncerty muzyki ludowej, odpusty itp.


Kolejnym niezwykle atrakcyjnym miejscem jest Jezioro Wdzydzkie, zwane również kaszubskim morzem czy Wielką Wodą. Obejmuje połączonych pięć jezior: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko, a cały akwen objęty jest obszarem Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Na jeziorze znajdują się duże wyspy (m.in. Ostrów Wielki, który jest zamieszkany, Ostrów Mały, Sorka, Sidły i Glonek) o całkowitej powierzchni 150,7 ha. Przez Wdzydze przepływa Wda.

Wdzydze to także Wdzydzki Park Krajobrazowy, który obejmuje jezioro Wdzydze i kilka mniejszych jezior otoczonych borami. Leśno-pojezierny obszar parku wyróżnia się nieprzeciętnym pięknem krajobrazu. Szata roślinna parku jest różnorodna i dobrze zachowana. W pełni wykształcona jest roślinność wodna i torfowiskowa.

Dominującymi zespołami w szacie leśnej są bory świeże i chrobotkowe. Częsty jest bór bagienny, zajmujący jednak małe powierzchnie. Rośnie również, kwaśna dąbrowa, spotyka się łęgi olchowo-jesionowe, olsy oraz grądy.

Przez park przebiega kilka ciekawych szlaków, z których warto skorzystać, m.in. szlak turystyczny zielony - Szlak Kamiennych Kręgów, szlak turystyczny czerwony - Szlak Kaszubski, Szlak wodny Graniczna-Trzebiocha oraz Szlak wodny rzeki Wdy.


Następny artykuł Atrakcyjne Podlasie: Hajnówka

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!