Poza głównymi szlakami - w poszukiwaniu wież Bismarcka

Poza głównymi szlakami - w poszukiwaniu wież Bismarcka

Region Warmii i Mazur może pochwalić się ciekawą historią, o której, zapatrzeni w przepiękne jeziora, czasami zapominamy. Wystarczy jednak rozejrzeć się wokół, by dostrzec ślady dawnych czasów – takie jak wieże Bismarcka. Gdzie ich szukać i dlaczego znajdują się właśnie w tych miejscach.

Ku czci niemieckiego kanclerza


Otto von Bismarck to jeden z największych mężów stanu swoich czasów. Pełnił urząd premiera Prus oraz kanclerza Rzeszy – i to właśnie on przyczynił się do zjednoczenia Niemiec. Polakom nie może jednak kojarzyć się pozytywnie, gdyż decyzje Bismarcka zapoczątkowały akcję bezlitosnej germanizacji dawnych polskich ziem, które weszły w skład zaboru pruskiego.

Jego rodacy oczywiście doceniali geniusz polityka, co starali się wyrazić przez dziesiątki lat. Na terenie całych Niemiec wznoszono więc wieże – pomiędzy 1869 a 1934 rokiem powstało ich dwieście pięćdziesiąt! Z tego na terenach polskich znalazło się czterdzieści budowli upamiętniających kanclerza (przetrwało tylko siedemnaście).

Wieże Bismarcka znajdują się też na Mazurach… Teraz ruszamy ich śladem.

Wieża Bismarcka w Mrągowie


Mrągowska wieża upamiętniająca rządy Otto von Bismarcka znajduje się na dawnym Wzgórzu Jaenike, na terenie Parku Sikorskiego. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce w 1906 roku. Usytuowana na wzniesieniu, miała dwadzieścia trzy metry wysokości, stanowiła więc doskonały punkt widokowy na całą okolicę. Podziwianie okolic Mrągowa dodatkowo ułatwiały ustawione na szczycie lunety. Nad wejściem do wieży znajdowała brązowa płaskorzeźba przedstawiająca popiersie kanclerza. Zaginęła jednak po 1945 roku.

Turyści, którzy chcieliby zobaczyć wnętrze wieży, mają teraz taką możliwość. Właściciel obiektu udostępnił go zwiedzającym – jest czynny codziennie do godziny 22:00.

Szukasz miejsc noclegowych w Mrągowie? Wejdź i zobacz: Noclegi w Mrągowie

Wieża Bismarcka w Ostródzie


Budowla sławiąca dokonania kanclerza Bismarcka stoi również nad brzegiem Jeziora Drwęckiego (od strony ulicy 3 Maja). Pomysł budowy wieży należał do Zarządu Związku Poległych Bojowników, natomiast autorem projektu został architekt Gruhl.

Od idei do wykonania droga była krótka – ostródzką Wieżę Bismarcka ukończono na początku kwietnia 1902 roku. Do jej budowy użyto kamieni narzutowych, miała duży hol wejściowy, który rozebrano w latach 20. XX w. Podobnie jak w Mrągowie, nad wejściem umieszczono medalion z podobizną polityka, na szczycie wieży znalazło się miejsce na misę ogniową. Było to miedziane naczynie, w którym dwa razy do roku rozpalano ogień – w dzień urodzin Bismarcka oraz podczas przesilenia letniego.

Spędź trochę czasu w mieście i już teraz zobacz: Noclegi w Ostródzie

Wieża Bismarcka w Srokowie


Dwie wymienione przez nas wieże zachowały się w bardzo dobrym stanie. Trudno to jednak powiedzieć o tej, znajdującej się na Diablej Górze nieopodal miejscowości Srokowo. Powstała w 1902 roku jako wieża widokowa – z jej szczytu można było podziwiać wspaniałe Mamry! Wieżę Bismarcka w Srokowie wybudowała lokalna społeczność, trud prac podjęli zarówno ziemianie, jak i włościanie. Dokonywali wpłat, dostarczali materiałów budowlanych, a wykonaniem zajęła się firma z Kętrzyna. Dzięki temu wieżę udało się ukończyć w rok – 13 września 1902 r. Wieża Bismarcka na Diablej Górze była miejscem, w którym uroczyście obchodzono urodziny kanclerza.

Chociaż wojny światowe nie zniszczyły budowli, zrobił to upływający czas. Wieża grozi zawaleniem, o czym ostrzegają tablice. Warto jednak przyjechać w to miejsce, bo samotna, otoczona drzewami konstrukcja robi naprawdę duże wrażenie. Znajduje się przy drodze prowadzącej z Sorkwit do Węgorzewa.

Wieża Bismarcka w Działdowie


W poszukiwaniu mazurskich wież Bismarcka trzeba wybrać się też do Malinowa, wsi leżącej niedaleko Działdowa. Tamtejszą wieżę wybudowano w 1915 roku w miejscu, gdzie znajdował się grób niemieckich żołnierzy. Konstrukcja miała wysokość dwunastu metrów, a na jej szczyt wchodziło się wewnętrznymi schodami. W latach międzywojennych zmieniono patrona wieży – zaczęto nazywać ją Wieżą Wolności. Obecnie budowlna stanowi ruinę.

fot. główne patrick_worldwide (Pixabay.com CC0)

Następny artykuł Pogoda na trzeci tydzień...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!