Sezon urlopowy w pełni. Kiedy planujemy wakacje?

Sezon urlopowy w pełni. Kiedy planujemy wakacje?

Właśnie rozpoczął się jeden z najgorętszych okresów dla branży turystycznej. I wcale nie mamy tu na myśli żaru, który leje się z nieba. Polacy wyjeżdżają na wakacje oraz dłuższe lub krótsze letnie urlopy. Sprawdziliśmy, czy swoje podróże planowali wcześniej, czy to raczej spontaniczne decyzje pozostawiane na ostatnią chwilę.

Kiedy Polacy zaczynają planować wakacje? Odpowiedzi jest tyle, ilu wczasowiczów – część bowiem nie lubi niespodzianek, dlatego o letnich wyjazdach zaczynają myśleć już jesienią, by dopiąć wszystko na ostatni guzik. Inni stawiają na spontaniczne decyzje i wakacyjną destynację wybierają pod wpływem impulsu.

Sprawdziliśmy, jak to jest w przypadku turystów, którzy korzystają z portalu Nocowanie.pl. Przyjrzeliśmy się, kiedy i gdzie najchętniej wyjeżdżają latem oraz porze w jakiej zaczynają planować swoje urlopy.

 

Kiedy Polacy zaczęli planować wakacje 2019?

 

Z naszych obserwacji wynika, że zainteresowanie kolejnymi wakacjami pojawia się już pod koniec września, czyli wtedy, kiedy większość wróciła już do pracy, a dzieci rozpoczęły nowy rok szkolny. Zamiast wspominać miniony urlop, Polacy zaczynają planować następny wyjazd. Liczba zapytań o wakacyjne terminy rośnie wraz ze zbliżaniem się nowego roku – ich apogeum przypadło na czas pomiędzy ubiegłorocznymi Świętami Bożego Narodzenia a sylwestrem.

Po Nowym Roku zainteresowanie wakacyjnymi wyjazdami spadło. Głównym powodem takiej sytuacji było zbliżanie się długiego weekendu w maju. Majówka 2019 przypadała wyjątkowo korzystnie, dlatego sporo osób zdecydowało się na jakiś wyjazd, odkładając przez to planowanie letniego urlopu. Możemy jednak stwierdzić, że zaraz po zakończeniu weekendu majowego temat powrócił i już od połowy miesiąca obserwowaliśmy wzmożone zainteresowanie wypoczynkiem w lipcu oraz sierpniu.

 

Daty, które szczególnie interesują turystów


Wakacje 2019 rozpoczęły się 19 czerwca, jednak nie wszyscy zdecydowali się, by swój urlop rozpocząć równolegle z zakończeniem roku szkolnego. Analizując zachowania turystów szukających noclegów na Nocowanie.pl doszliśmy do wniosku, że z wakacyjnym wypoczynkiem czekają nawet do drugiej połowy lipca. To właśnie o te terminy wczasowicze pytają najczęściej. Sporym zainteresowaniem cieszy się również przełom lipca i sierpnia oraz daty w pierwszej połowie sierpnia. Jednak to lipiec jest wśród użytkowników naszego portalu najchętniej wybieranym miesiącem.

Najwięcej osób pyta o terminy przypadające pomiędzy 20 lipca a 10 sierpnia. Kolejną popularną datą jest długi weekend sierpniowy (15-18 sierpnia). Później zainteresowanie turystów wyjazdami nie jest już tak duże, co oznacza, że bliżej końca wakacji jest o wiele łatwiej o nocleg.

 

Wakacyjny TOP 10


Wśród ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków nie ma niespodzianek – od lat niepodzielnie rządzi wybrzeże Bałtyku. Największym zainteresowaniem cieszą się Władysławowo oraz Łeba, trzecie miejsce zajmuje jedyna na liście TOP 10 miejscowość z południa kraju, a jest nią oczywiście Zakopane. Na kolejnych lokatach uplasowały się Krynica Morska, Jastarnia, Kołobrzeg, Sarbinowo, Mielno, Ustka i Karwia. Musimy przyznać, że ostatnie upały, z którymi trzeba sobie radzić, na pewno sprzyjają planowaniu wakacyjnego wypoczynku nad wodą.

Warto zauważyć, że liderzy listy – Władysławowo oraz Łeba – to typowo wakacyjne kurorty. Największe oblężenie turystów przeżywają w samym środku wakacji, czyli w drugiej połowie lipca i pierwszej połowie sierpnia. Najchętniej wybierane obiekty noclegowe to w obu przypadkach kwatery i pokoje, we Władysławowie sporym zainteresowaniem cieszą się również domki letniskowe, natomiast w Łebie – pensjonaty. Udogodnienia, które muszą one posiadać, to przede wszystkim łazienki oraz parkingi, część osób pyta również o wyżywienie oraz możliwość korzystania z kuchni.

Taka rozbieżność może wynikać z typu wczasowiczów, gdyż pierwszy z kurortów jest bardzo chętnie odwiedzany przez młodych ludzi zazwyczaj wypoczywających w większej grupie. Wynajęcie domku letniskowego jest wtedy idealnym rozwiązaniem. Z kolei Łeba ma wiele atrakcji dedykowanych rodzinom, stąd popularność pensjonatów, oferujących większe wygody dla osób wyjeżdżających z dziećmi.

Trochę inaczej wygląda zainteresowanie Zakopanem, gdzie sezon trwa właściwie przez cały rok. Jednak i w tym mieście możemy wyróżnić najbardziej gorące miesiące – latem to oczywiście lipiec i sierpień, a największa liczba zapytań dotyczy terminów pomiędzy 13 lipca a 18 sierpnia.

 

Również w Zakopanem turyści najchętniej rezerwują miejsca w kwaterach i pokojach gościnnych, wysoko na ich liście zainteresowań są apartamenty a także domki. Poszukiwane przez nich miejsce noclegowe musi mieć bezpośredni dostęp do łazienki, własny telewizor oraz stwarzać możliwość korzystania z internetu. Do tego ważnym udogodnieniem jest miejsce parkingowe, o co w Zakopanem coraz trudniej, oraz udostępnienie kuchni. Niektórzy pytają też o wyżywienie, jednak ta opcja nie determinuje decyzji o rezerwacji noclegu w wybranym miejscu.

 

(Dane pochodzą z portalu Nocowanie.pl.)

 

fot. opolja / iStockNastępny artykuł Pogoda na sierpień 2019

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej