Tak możesz wydłużyć urlop! Zyskaj dni wolne od pracy

Tak możesz wydłużyć urlop! Zyskaj dni wolne od pracy

Urlopu nigdy za dużo! Na pewno każdy zastanawiał się nad tym, co zrobić, by legalnie zyskać kilka wolnych dni. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie masz możliwości.

Pracownicy, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę, mają do dyspozycji 20 albo 26 dni urlopu. Jego wymiar zależy od stażu:

  • 20 dni urlopu przysługuje osobom zatrudnionym krócej niż 10 lat,

  • 26 dni urlopu przysługuje osobom, które pracują dłużej niż dekadę.

Do tego dochodzą jeszcze różnego rodzaju dni ustawowo wolne od pracy oraz różne sytuacje losowe, gdy należy się nam dodatkowy urlop.

Czy wiesz, że w planach jest wydłużenie limitu? Zobacz: Wydłużony urlop dla Polaków! Czy będziemy odpoczywać dłużej?

Święta i dni wolne od pracy


Na początku każdego roku dokładnie sprawdzamy, kiedy wypadają święta, które są wolne od pracy. Często bowiem zdarza się, że przy wykorzystaniu krótkiego urlopu, można wypoczywać o wiele dłużej. Umiejętne gospodarowanie przysługującymi dniami wolnymi w pracy, pozwoli zorganizować nawet kilka wyjazdów w ciągu roku.

Przedstawiamy listę świąt oraz dni, które są ustawowo wolne od pracy:  
  • 1 stycznia – Nowy Rok
  • 6 stycznia – Trzech Króli
  • Wielkanoc (święto ruchome)
  • Poniedziałek Wielkanocny (święto ruchome)
  • 1 maja – Święto Pracy
  • 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja
  • Boże Ciało (święto ruchome)
  • 15 sierpnia Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych
  • 11 listopada – Święto Niepodległości
  • 25 grudnia – Boże Narodzenie
  • 26 grudnia – uroczystość św. Szczepana

Jeżeli któreś ze świąt ustawowo wolnych przypada w sobotę, wtedy osobom zatrudnionym na umowę o pracę należy się odbiór urlopu w innym terminie! W roku 2021 takich dni taka sytuacja ma miejsce dwukrotnie – w sobotę wypada bowiem 1 maja oraz 25 grudnia.

Planujesz wypoczynek? Zobacz noclegi:


Dodatkowy dzień wolny – urlop okolicznościowy


Każdemu mogą przydarzyć się sytuacje nieplanowane, na które nie ma się wpływu. W takim przypadku można wykorzystać urlop okolicznościowy. Nie jest on wliczany do puli 20 lub 26 wolnych dni. W jakich przypadkach uzasadnione jest sięgnięcie po takie rozwiązanie?

Są tylko cztery takie przypadki:

  • narodzenie się dziecka pracownika – przysługują 2 wolne dni,

  • ślub pracownika – przysługują 2 wolne dni

  • ślub dziecka pracownika – przysługuje 1 wolny dzień,

  • śmierć bliskiej dla pracownika osoby – w przypadku rodziców (również ojczyma i macochy), małżonka lub dziecka przysługują 2 wolne; natomiast jeżeli będzie to pogrzeb rodzeństwa, dziadków, teściów itp. przysługuje 1 wolny dzień.

Pracodawca może od nas wymagać udokumentowania swojej nieobecności, czyli wglądu do odpowiednich dokumentów, które potwierdzą zasadność urlopu okolicznościowego.


Urlop okoliczonościowy, fot. StockSnap, Pixabay.com CC0

Dodatkowy dzień wolny – opieka nad dzieckiem


Na dwa dodatkowe wolne dni mogą liczyć pracownicy, którzy posiadają dzieci do 14. roku życia. Nie mamy tu na myśli sytuacji opieki nad chorym potomkiem, a sprawowania pieczy nad zdrową latoroślą. Jak informuje portal bankier.pl:

Warto pamiętać, że dodatkowe wolne w wymiarze 2 dni (16 godzin) przysługuje bez względu na liczbę posiadanych dzieci. Oznacza to, że pracownik zyskuje 2 dni wolne od pracy łącznie na wszystkie dzieci, a nie po 2 dni na każde z nich.


Dodatkowo z wolnego będzie mogło skorzystać tylko jedno z rodziców!

Dzień wolny dla honorowych dawców krwi


Do tej pory honorowi dawcy krwi mogli liczyć na jeden dzień wolnego w terminie, gdy udawali się do punktu poboru. Od 26 stycznia 2021 roku weszły w życie przepisy mówiące o tym, że każdy, kto odda krew lub jej składniki (np. osocze), może liczyć na zwolnienie z wykonywania obowiązków służbowych, zarówno tego dnia, jak i następnego.

Oznacza to, że honorowy krwiodawca zyskuje dwa wolne od pracy dni, za każdym razem, gdy zdecyduje się oddać krew. Częstotliwość zabiegu określa metoda pobiera – na przykład krew pełną można oddawać w przypadku mężczyzn 6 razy w roku, a w przypadku kobiet tylko 4 razy w roku.


Szczepienie przeciwko covid-19. Czy przysługuje dzień wolny?


Trwa akcja szczepień przeciwko covid-19. Aby zachęcić Polaków do poddawania się procedurze, rząd planuje wprowadzenie na przykład loterii szczepionkowej. Do szczepienia być może zachęciłby dzień wolny od pracy, ponieważ w tej chwili takie rozwiązanie nie funkcjonuje.

Źródło: bankier.pl

Następny artykuł Najlepsze gorące źródła na...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!