Tatry Wysokie - najwyższe góry Polski i Słowacji

Tatry Wysokie - najwyższe góry Polski i Słowacji

Tatry stanowią najwyższe wypiętrzenie górskie w całym łuku Karpat. Ze względu na różnice w budowie geologicznej i krajobrazowej, cały ich obszar dzieli się na trzy odrębne części - Tatry Zachodnie, Tatry Wysokie i Tatry Bielskie.

Tatry Wysokie to najwyższe góry Polski i Słowacji, przez wielu uznawane także za najpiękniejsze w obydwu krajach. Są to góry o charakterze alpejskim z wysokimi strzelistymi wierzchołkami, graniami, głębokimi przełęczami, jaskiniami oraz przepięknymi jeziorami polodowcowymi.

 

Tatry Wysokie są uznawane za krajobrazowy skarb Polski i Słowacji. Na ich terenie możemy zetknąć się z majestatycznymi, wysokimi szczytami, obcować z dziką przyrodą oraz spotkać rzadkie, niewystępujące na innych terenach okazy roślin i zwierząt. Mimo tego, że w granicach Polski znajduje się tylko niewielka część majestatycznych Tatr Wysokich, zdecydowanie warto je odwiedzić. Miłośnicy górskich krajobrazów mogą skusić się także na wyprawę dalej - w Słowackie Tatry Wysokie, które uznawane są za dużo bardziej atrakcyjne pod względem przyrodniczym i krajobrazowym.

 


Rysy - widok ze szczytu, fot. Julia/AdobeStock, CC0

 

Garść informacji o Tatrach Wysokich


Mianem Tatr Wysokich określana jest najwyższa część Tatr o charakterze alpejskim. Są zbudowane ze skał granitowych, a ich rzeźba terenu jest wynikiem działalności lodowca. Charakterystyczne dla Tatr Wysokich są ostre, poszarpane granie, strome ściany górskie, wysoko zawieszone kotły polodowcowe, progi skalne, wodospady, doliny oraz górskie jeziora, nazywane przez miejscowych stawami.


Tatrzańskie jeziora są najczęściej usytuowane u stóp urwisk i szczytów i oferują przepiękne, zapierające dech w piersiach widoki. Najbardziej znanym spośród nich jest Morskie Oko. Przepiękne, malowniczo usytuowane jeziora polodowcowe w Tatrach Wysokich można także podziwiać w Dolinie Pięciu Stawów Polskich oraz w Dolinie Pięciu Stawów Spiskich na Słowacji.


Tatry Wysokie zajmują obszar 341 km2 i są usytuowanie pomiędzy Tatrami Zachodnimi od strony zachodniej i Tatrami Bielskimi od strony północno wschodniej. Umowna granica między Tatrami Wysokimi a Tatrami Zachodnimi przebiega od Przełęczy Liliowe na południu przez Przełęcz Między Kopami na północy.

 

Wysokie Tatry leżą na styku trzech krain. Ich bezpośrednimi sąsiadami są na wschodzie Spisz, od południowego zachodu Liptów, a od północnego zachodu Podhale.najwyższymi górami po stronie polskiej i słowackiej oraz jednym z najwyższych pasm górskich w Europie, pomiędzy Alpami a Kaukazem. Słynną ze strzelistych szczytów, wśród których znajdują się najwyższe wierzchołki zarówno Polski, jak i Słowacji.

 


Dolina Pięciu Stawów ze szlaku na Świstówkę, fot. grzegorz_pakula/AdobeStock, CC0

 

Unikalna fauna i flora Tatr Wysokich


Ze ich wzniesień można podziwiać niesamowite widoki, zapierające dech w piersiach panoramy oraz obcować z dziką przyrodą. Tatry Wysokie są domem dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt, a w celu ochrony ich unikalnego ekosystemu powołany został Tatrzański Park Narodowy w Polsce oraz jego odpowiednik po słowackiej stronie - TANAP.

 

W Tatrach Wysokich występują widoczne w pozostałych częściach Tatr piętra roślinności, a do najbardziej charakterystycznych okazów flory rosnących na tych terenach należą m. in. sasanki alpejskie, goryczka kropkowana, kuklik górski i skalnica tatrzańska. Na tatrzańskich szlakach można natknąć się także na zwierzęta charakterystyczne dla tych terenów - np. kozice, świstaki oraz orły.

 


Kozica, fot. jarekgrafik _P/Pixabay.com

 

Najwyższe szczyty Tatr Wysokich po polskiej i słowackiej stronie


Na terenie Tatr Wysokich leżą wszystkie najwyższe wzniesienia całego łańcucha Tatr oraz najwyższy szczyt całych Karpat. Około 60 tatrzańskich szczytów jest wyższych niż 2400 m n.p.m., ale jedynie doli spośród nich leżą po stronie polskiej - są to Rysy (w polskich Tatrach Wysokich znajduje się jeden z ich wierzchołków o wysokości 2404 m n.p.m.), Wielki Mięguszowiecki Szczyt (2438 m n.p.m.), Niżne Rysy (2430 m n.p.m.) oraz Czarny Mięguszowiecki Szczyt (2404 m n.p.m.), Świnica (2301 m n.p.m.).

 

Po stronie polskiej najwyższym szczytem są Rysy. Jako że są one tzw. wierzchołkiem granicznym, najwyższym szczytem w Tatrach Wysokich, który znajduje się całkowicie po stronie polskiej, jest Kozi Wierch (2291 m n.p.m.). Przebiega przez niego szlak Orla Perć, nazywany najtrudniejszym szlakiem Tatr Wysokich.


Najwyższy szczyt całych Tatrach i Karpat to Gerlach (2655 m n.p.m.), który znajduje się w całości w granicach Słowacji. Kolejnymi, pod względem wysokości szczytami w Tatrach są Pośredni Gerlach (2654 m n.p.m.), Łomnicki Szczyt (2634 m n.p.m.), Zadni Gerlach (2637 m n.p.m.), Lodowy Szczyt (2627 m n.p.m.), Durny Szczyt (2623 m n.p.m.) oraz Lodowa Kopa (2602 m n.p.m.).



Wysoka i Rysy z Gerlachu, fot. Ola i Eryk/AdobeStock, CC0

 

Noclegi w Tatrach Wysokich w Polsce i na Słowacji


Tatry Wysokie znajdują się zarówno w Polsce, jak i na Słowacji. W celu odkrywania ich tajemnic możemy zatrzymać się na nocleg zarówno w granicach naszego kraju, jak i w jednym z obiektów turystycznych znajdujących się pod pieczą naszych południowych sąsiadów. Świetną bazą wypadową w kierunku Tatr Wysokich w Polsce jest oczywiście Zakopane - najbardziej turystyczna i popularna wśród miłośników Tatr miejscowość w tym regionie. Atrakcyjne cenowo noclegi w Zakopanem znaleźć można m. in. w miejscowych hotelach, pensjonatach, apartamentach, a także w kwaterach turystycznych.

Wybierz Zakopane noclegi:

ApartHost Apartamenty Domki

ApartHost Apartamenty Domki

Zakopane, ul. Seweryna Goszczyńskiego

Apartamenty Zakopane 9.7
Górska Przystań

Górska Przystań

Murzasichle, ul. Majerczykówka

Pensjonaty Murzasichle 9.7

 

Turyści, którzy preferują mniej zatłoczone i popularne miejscowości niż tętniące życiem Zakopane, mogą natomiast postawić na noclegi w Bukowinie Tatrzańskiej, czy wynająć pokój w Małe Ciche, malowniczej miejscowości zlokalizowanej w sercu Tatrzańskiego Parku Narodowego. W Bukowinie Tatrzańskiej znajdują się także jedne z najsłynniejszych term w Polsce.


Stolica polskich Tatr to wspaniała baza wypadkowa także na Tatry Zachodnie i na słowacką stronę Tatr Wysokich. Z miejscowości wyruszają bowiem busy, które dowożą turystów do słowackiego Popradu, po drodze zatrzymując się w takich miejscowościach, jak m. in. Bukowina Tatrzańska, Łysa Polana, Ždiar, Tatrzańska Łomnica i Stary Smokowiec (Starý Smokovec). Dwie ostatnie z tych miejscowości świetnie sprawdzą się na noclegi w Słowackich Tatrach Wysokich. Szczególnie warto wybrać na nocleg Poprad, który ze swoimi termami AquaCity Poprad stanowi świetną metę podróży dla miłośników relaksu i wypoczynku w gorących tatrzańskich źródłach.

 

Willa Pasternik

Willa Pasternik

Małe Ciche, ul. Małe Ciche

Kwatery i pokoje Małe Ciche 10
Pokoje Na Polanie

Pokoje Na Polanie

Małe Ciche, ul. Małe Ciche

Kwatery i pokoje Małe Ciche 9.7
Pokoje gościnne Helena

Pokoje gościnne Helena

Bukowina Tatrzańska, ul. Wierch Kurucowy

Kwatery i pokoje Bukowina Tatrzańska 10

 

Popularne schroniska turystyczne w Tatrach Wysokich


W Tatrach Wysokich, zarówno w Polsce, jak i na Słowacji, znajduje się także liczna sieć schronisk turystycznych, w których można zatrzymać się na posiłek i nocleg. Najbardziej znanym schroniskiem w Polsce w Tatrach Wysokich jest Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Jest to także najwyżej położone schronisko górskie w całych Tatrach.


Innym popularnym obiektem wśród turystów jest Schronisko na Polanie Chochołowskiej, leżące u stóp Tatr Zachodnich. Jest to największe schronisko po polskiej stronie Tatr. Nie sposób nie wspomnieć także o Schronisku nad Morskim Okiem, z którego roztacza się malowniczy widok na najpiękniejsze z tatrzańskich jezior oraz o Schronisku nad Zielonym Stawem Kieżmarskim, znajdującym się w Słowackich Tatrach Wysokich, w Dolinie Zielonej Kieżmarskiej.

 


Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów, fot. kabat/AdobeStock, CC0

 

Polska część Tatr Wysokich i miejsca warte zobaczenia


W granicach Polski leży mniejszy obszar Tatr Wysokich, niż ten, który przypadł w udziale naszym południowym sąsiadom. Całe Tatry Wysokie zajmują obszar ok. 340 km2, z czego jego większość, bo ok. 260 km2, leży po słowackiej stronie granicy. Polska część Tatr Wysokich liczy sobie powierzchnię zaledwie ok. 80 km2, ale mimo tego, oferuje całkiem sporo atrakcji turystycznych. Jedną z największych jest słynne jezioro Morskie Oko z trudnym do zdobycia Mnichem powyżej jego południowo-zachodniego brzegu.

 

W polskiej części Tatr Wysokich znajdują się także liczne, przepiękne doliny polodowcowe - Dolina Suchej Wody Gąsienicowej, Dolina Waksmundzka, Dolina Roztoki oraz Dolina Pięciu Stawów Polskich. W polskiej części Tatr Wysokich znajdują się także cztery schroniska turystyczne, zlokalizowane w pobliżu największych atrakcji tego regionu. Oto najpiękniejsze atrakcje turystyczne, których zdecydowanie nie można pominąć podczas wyprawy w polskie Tatry Wysokie!

 


Morskie Oko, fot. shaiith/ AdobeStock, CC0

Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami


Morskie Oko to najbardziej znane tatrzańskie jezioro oraz jeden z symboli polskich Tatr Wysokich. Co roku jest tłumnie odwiedzane przez turystów, którym nie straszny jest długi odcinek do pokonania, jaki dzieli najsłynniejszy tatrzański staw od Polanicy Białczańskiej - ostatnim miejscu na szlaku, do którego można dotrzeć własnym autem.

 

Najsłynniejsze jezioro w Tatrach Wysokich leży w Dolinie Rybiego Potoku u samych stóp Mięguszowieckich Szczytów. Jest malowniczo położone na wysokości 1395 m Jezioro posiada pochodzenie polodowcowe i jest jednym z nielicznych tatrzańskich stawów, które są zarybione w naturalny sposób - z tego faktu wzięły się inne jego nazwy: Rybi Staw i Rybie Jezioro. Przez górali było natomiast nazywane Białym Stawem.

 

Spacer brzegiem Morskiego Oka jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki po polskiej stronie Tatr Wysokich. Wyprawę można dodatkowo rozszerzyć o Czarny Staw pod Rysami - kolejne znane i chętnie odwiedzane tatrzańskie jezioro, które znajduje się na wysokości 1583 m. Swoją sławę Czarny Staw pod Rysami zawdzięcza przede wszystkim unikalnemu zabarwieniu swoich wód - dzięki obecności sinic, jego tafla ma bardzo ciemną, prawie czarną barwę. Ciekawą opcją są również Wrota Chałubińskiego. Aby do nich dotrzeć należy wybrać szlak czerwony na rozstaju szlaków, tuż przed zejściem do Dolinki za Mnichem.

 


Czarny Staw, fot. Nocowanie.pl

Hala Gąsienicowa i Czarny Staw Gąsienicowy


Hala Gąsienicowa stanowiąca północną część Doliny Gąsienicowej, nie bez przyczyny jest uznawana za jeden z najpiękniejszych zakątków w polskiej części Tatr Wysokich. W dawnych czasach na tym terenie górale wypasali owce, dziś możemy natomiast podziwiać pozostawione przez nich szałasy pasterskie. Swoją nazwę ten malowniczy tatrzański zakątek zawdzięcza XVII-wiecznym właścicielom tych terenów - rodzinie Gąsienica. Na niektórych starych mapach pojawia się także nazwa Dolina Siedmiu Stawów, która odnosi się do licznych jeziorek, znajdujących się na jej terenie.

 

W Dolinie Gąsienicowej mieści się także znane w regionie Schronisko Murowaniec oraz liczne zabudowania - stacja pomiarowa PAN, szałasy pasterskie, leśniczówka oraz baza szkoleniowa taterników Betlejemka. Jedną z największych atrakcji Doliny Gąsienicowej jest Czarny Staw Gąsienicowy oraz znajdujący się nieco od niego wyżej Zmarzły Staw. Łącznie na terenie całej Hali Gąsienicowej obecnych jest ponad 20 tatrzańskich jezior i jeziorek.

 

Przeczytaj również: Co zabrać w góry latem? Lista potrzebnych rzeczy

 


Dolina Gąsienicowa, fot. Piotr Gołębniak/AdobeStock, CC0

 

Dolina Pięciu Stawów Polskich i dwa wodospady po drodze


Przemierzając polskie Tatry Wysokie, nie sposób pominąć jednej z najbardziej malowniczych dolin - w Dolinie Pięciu Stawów Polskich turyści znajdą wszystko, czego oczekują po tym regionie! Dolina jest niezwykle malowniczo położona, a na jej terenie mieści się najwyżej położone tatrzańskie schronisko o tej samej nazwie.

Już sam szlak turystyczny prowadzący w to miejsce z Polanicy Białczańskiej dostarcza turystom wielu wrażeń - po drodze można zobaczyć m. in. słynny tatrzański wodospad Wodogrzmoty Mickiewicza, przejść się malowniczą Doliną Roztoki oraz zatrzymać się na dłuższą chwilę przy najwyższym tatrzańskim wodospadzie - Wielkiej Siklawie (wysokość ok. 70 m).

 

Dolina Pięciu Stawów Polskich znajduje się powyżej Doliny Roztoki i otaczają ją szczyty Orlej Perci i Miedzianego. Na jej terenie, wbrew oficjalnej nazwie, znajduje się nie pięć, lecz sześć malowniczych, górskich stawów. W Dolinie swój początek mają także liczne szlaki turystyczne, którymi można dostać się m. in. na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch, na Kozią Przełęcz i Kozi Wierch, a także nad brzeg Morskiego Oka.

Szlaki w Tatrach są wyjątkowe! Jeśli jeszcze zastanawiasz się, które z nich wybrać, koniecznie przeczytaj: Najpopularniejsze, nieodkryte i najpiękniejsze szlaki w Tatrach. Gdzie się wybrać?

 


Wielka Siklawa, fot. shaiith/AdobeStock, CC0

 

Słowackie Tatry Wysokie i ich atrakcje


Po stronie słowackiej Tatry Wysokie zajmują obszar 260 km2 i według wielu osób są znacznie bardziej atrakcyjne pod względem turystycznym. Mimo tego, że to w Polsce są zlokalizowane takie słynne tatrzańskie atrakcje, jak m. in. Orla Perć, Czarny Staw pod Rysami czy Morskie Oko, to Tatry Słowackie przyciągają znacznie liczniejsze rzesze turystów zarówno z Polski, jak i zza granicy.

 

Według Józefa Nyka, autora jednego z najsłynniejszych przewodników o Tatrach, Słowackie Wysokie Tatry są dużo atrakcyjniejsze od polskich Tatr Wysokich. To na ich terenie wznoszą się bowiem najwyższe szczyty, są zlokalizowane najdziksze i najrozleglejsze doliny, a także występują najrzadziej spotykane gatunki zwierząt i roślin. Wysokie Tatry Słowackie warto więc odwiedzić chociażby dla takich atrakcji, jak te poniższe.

 


Orla Perć, Granaty, Waksmundzki Wierch z góry Kozi Wierch, fot. Ola i Eryk/AdobeStock, CC0

A jakie jest twoje zdanie? Przyczytaj: Najwyższe szczyty Tatr w Polsce i na Słowacji i daj znać w komentarzu, które z nich są dla ciebie wybitne.

Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso)


Szczyrbskie Jezioro to zarówno nazwa tatrzańskiego stawu, jak i miejscowości leżącej nad jego brzegiem. Jest to drugi co do wielkości tatrzański staw na Słowacji, który otaczają przepiękne świerkowe lasy. Na terenie miasteczka znajdują się liczne hotele, pensjonaty, restauracje, sklepy, sanatoria, a także przystań łódek, którymi można wybrać się na rejs po jeziorze. Na terenie miejscowości mieści się także popularny ośrodek narciarski.

Wokół Szczyrbskiego Jeziora biegnie asfaltowo szurtowa ścieżka, którą można obejść jezioro dookoła oraz podziwiać przepiękną panoramę okolicy, na którą składają się strzeliste wierzchołki tatrzańskich szczytów. Štrbské Pleso stanowi wspaniałą bazę wypadową do dalszej eksploracji Słowackich Tatr Wysokich - wiodą stąd szlaki turystyczne m. in. do Wodospadu Skok, nad Popradzki Staw, na Bystrą Ławkę oraz na Krywań, narodową górę Słowacji.



Szczyrbskie Jezioro, fot. panaramka/AdobeStock, CC0

 

Łomnicki Szczyt (Lomnický štít)


Łomnicki Szczyt, nazywany także Łomnicą, to drugi co do wysokości wierzchołek Tatr. Wznosi się na wysokość 2634 m i stanowi prawdziwą gratkę dla miłośników wysokogórskich wypraw. Pieszo dostać się na niego można jedynie w asyście przewodnika tatrzańskiego, którego wsparcie jest konieczne do zdobywania wszystkich słowackich szczytów, których wysokość przekracza 2500 m.


Łomnica oferuje przepiękne widoki. Na jej krajobraz składają się poszarpane skały, turnie, ostre granie oraz przepiękne widoki, jakie roztaczają się z samego wierzchołka. Na sam szczyt najprościej można dostać się koleją linową, a na miejscu napić się kawy serwowanej w małej kawiarni znajdującej się przy kolejce. Prawdziwą gratką dla miłośników górskich widoków będzie natomiast spędzenie nocy w apartamencie na Łomnickim Szczycie, z którego można podziwiać przepiękne wschody i zachody słońca nad tatrzańskimi wierzchołkami.

 


fot. jarekgrafik/Pixabay.com

 

Wodospady Zimnej Wody


Tatry są obszarem obfitującym w wody i bystre potoki. W niektórych miejscach napotykają one na swojej drodze strome, skalne progi - pozostałość po lodowcach. Właśnie w takich miejscach tworzą się wspaniałe wysokie górskie wodospady, z których słyną Tatry Wysokie. Na Słowacji znajduje się jeden z najpiękniejszych i najbardziej widowiskowych z` nich - Wodospad Zimnej Wody.

Tworzy go zespół niewielkich, ale silnych i zasobnych w wody siklaw (kaskad wodnych) potoku Zimna Woda. Wodospady rozciągają się na łącznej długości 1,5 km oraz posiadają pionową rozpiętość 250 m. Do tego urokliwego miejsca w Tatrach Wysokich można dostać się szlakiem turystycznym ze Starego Smokowca.


Rezerwuj noclegi z widokiem na góry:

DOMKI SIELSKO GÓRA

DOMKI SIELSKO GÓRA

Gliczarów Górny, ul. STASIKÓWA

Domki Gliczarów Górny 10
Chałupki pod Giewontem

Chałupki pod Giewontem

Murzasichle, ul. Sądelska

Domki Murzasichle 9.9

 

Następny artykuł Tatry Słowackie - bardziej...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!