Urodziny Gałczyńskiego w Leśniczówce Pranie

Urodziny Gałczyńskiego w Leśniczówce Pranie

Bez tego miejsca okolice Ruciane-Nidy nie byłyby takie same. Mały domek na leśnej polanie podbił serce Konstantego I. Gałczyńskiego, zakochali się w nim również turyści, którzy przyjeżdżają specjalnie dla twórczości poety. Już za kilka dni w Leśniczówce Pranie będzie można odkryć kolejne karty życia artysty.

Magia leśniczówki…


Bezsprzecznie o magii leśniczówki przesądza jej lokalizacja. Wybudowano ją pośród lasów Puszczy Piskiej, na polanie sąsiadującej z Jeziorem Nidzkim. Do niewątpliwych atrakcji okolicy należy meandrująca Krutynia, małe leśne jeziorka i otulone mgłą łąki… Takie miejsce musiało przypaść do gustu wrażliwej duszy poety.

Gałczyński zaczął przyjeżdżać do Prania w lipcu 1950 roku, gościł wtedy u leśniczego Stanisława Popowskiego. O tym, jak dobrze czuł się podczas tych wczasów świadczy ilość utworów, jakie tu napisał. Wśród nich znalazły się między innymi „Kronika Olsztyńska”, „Niobe”, „Wit Stwosz”, „Pieśni”, „Ezop świeżo malowany”, „Rozmowa liryczna”, „Spotkanie z matką”, „Księżyc”, „W leśniczówce”. Snuł nawet plany, by w okolice Jeziora Nidzkiego przenieść się na stałe. Wszystko zmieniła śmierć artysty w grudniu 1953 roku.

Obecnie w dawnej leśniczówce znajduje się Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jednym z najciekawszych wydarzeń, jakie mają tu miejsce są lipcowe i sierpniowe spotkania artystyczne, w których biorą udział znany muzycy i aktorzy. Artyści na nowo interpretują twórczość poety. Wydarzenie zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności.

113. rocznica urodzin Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego


Muzeum przykłada wielką wagę do tego, by celebrować ważne daty. A do najbardziej istotnych należą oczywiście urodziny poety, który przyszedł na świat 23 stycznia 1905 roku. Z tej okazji muzeum zaprasza na spotkanie z Jagienką i Wojciechem Kassami. Opowiedzą o historii młodzieńczego uczucia poety do Jadwigi Łopuszańskiej. Opowieść powstała na podstawie nieznanych listów i wierszy poty.

Spotkanie „Po pierwsze miłość” zostało zaplanowane na 27 stycznia, na godzinę 17:30. Wieczór zakończy się tortem i lampką wina.

Następny artykuł Najlepsze miejsca na narty...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej