Urodziny kolejki na Kasprowy Wierch. Ma już 85 lat!

Urodziny kolejki na Kasprowy Wierch. Ma już 85 lat!

Jedna z zakopiańskich atrakcji obchodzi 85. urodziny! Kolejkę na Kasprowy Wierch uruchomiono w pół roku, co nawet współcześnie jest nie lada wyczynem. Co jeszcze warto wiedzieć? Prezentujemy najważniejsze fakty i ciekawostki, dotyczące kolejki na Kasprowy Wierch.

Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) to jeden z najbardziej lubianych ośrodków narciarskich w pobliżu Zakopanego. Narciarstwo zjazdowe uprawiano tu już na początku XX wieku. Przyczyniło się to do powstania pomysłu wybudowania kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Pomysłodawca inwestycji, Aleksander Bobkowski, był zapalonym narciarzem, prezesem Polskiego Związku Narciarskiego, wiceministrem komunikacji, a prywatnie zięciem ówczesnego prezydenta Ignacego Mościckiego.

Dzięki Bobkowskiemu Zakopane zyskało słynny pociąg do Krakowa, nazywany “Lux-torpedą”, a także jedyną w kraju wysokogórską kolej linową. Nie oznacza to, że w Polsce nie ma podobnych konstrukcji, zobacz: Najpopularniejsze polskie kolejki linowe w górach. Gdzie się wybrać?

Kolej linowa na Kasprowy Wierch – budowa


Dlaczego Aleksander Bobkowski forsował pomysł wybudowania kolejki linowej na Kasprowy Wierch? Przede wszystkim, by tamtejsze narciarskie trasy zjazdowe stały się łatwiej dostępne. Wcześniej na szczyt trzeba było wspiąć się samodzielnie. Powstanie kolejki przyczyniło się do ugruntowania pozycji Zakopanego jako narciarskiej mekki.

Nie obyło się bez przeszkód, ponieważ budowie sprzeciwiały się środowiska działające na rzecz ochrony przyrody. Decyzję jednak przeforsowano i w sierpniu 1935 roku w ziemię wbito pierwszą łopatę. Biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu, prace przebiegały w ekspresowym tempie. Już 15 marca 1936 roku na szczyt Kasprowego Wierchu wjechał pierwszy turysta. W inauguracyjnej jeździe wziął udział oczywiście prezydent Ignacy Mościcki.

Kolej linowa na Kasprowy Wierch była ogromną inwestycją, przeznaczono na nią 3,5 miliona ówczesnych złotych. Podobno zwróciła się w ciągu trzech lat!

Już teraz sprawdź noclegi w Zakopanem:
Domki Marzenie

Domki Marzenie

Biały Dunajec, ul. Tatrzańska

Domki 10.0
Bajkowa Chata

Bajkowa Chata

Zakopane, ul. Sądelska

Domki 9.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Domki Na Krzeptówkach

Domki Na Krzeptówkach

ZAKOPANE, ul. Krzeptówki

Domki 9.6


Kolejka na Kasprowy Wierch – ciekawostki


  • Dolna stacja kolejki na Kasprowy Wierch znajduje się w Kuźnicach. Latem w kolejce do kolejki trzeba odstać nawet 4 godziny!

  • Jazda kolejką zajmuje kilkanaście minut. Podczas podróży można podziwiać wspaniałe widoki tatrzańskich szczytów.

  • Materiał potrzebny do budowy kolejki na Kasprowy Wierch dostarczano wozami do Kotła Gąsienicowego. Stamtąd trzeba było go podawać z rąk do rąk - aż na sam szczyt. Robotnicy pracowali w systemie zmianowym, niektórzy schodzili z Kasprowego Wierchy raz na dwa tygodnie lub rzadziej.

  • W budynku górnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch mieści się między innymi punkt gastronomiczny, przechowalnia sprzętu narciarskiego, a także taras widokowy. W pobliżu mamy obserwatorium astronomiczne.

Z wjazdu kolejką korzystają zarówno turyści, którzy chcą nacieszyć się panoramą Tatr, jak też osoby, traktujące Kasprowy Wierch jako punkt wyjścia na szlaki.

Jak wygląda wjazd kolejką na Kasprowy Wierch? Koniecznie zobacz film:


Ile kosztują bilety na wjazd kolejką na Kasprowy Wierch?


Aby wjechać na Kasprowy Wierch wagonikami kolejki linowej, trzeba poczekać w kilkugodzinnej kolejce. Najprościej kupić bilety online, ale należy zrobić to odpowiednio wcześnie, ponieważ w sezonie rozchodzą się jak świeże bułeczki.

Ceny biletów:
  • przejazd góra-dół - 79 zł / normalny i 69 zł / ulgowy
  • przejazd do góry - 65 zł / normalny i 55 zł / ulgowy

Z okazji urodzin kolejki na Kasprowy Wierch, Polskie Koleje Linowe wprowadziły 50% zniżkę na bilety. Dotyczyło to wszystkich kolei należących do grupy.

Następny artykuł Z tatrzańskich szlaków...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej