Ustronne miejsce w pobliżu Suwałk

Ustronne miejsce w pobliżu Suwałk


Okolice Suwałk, jak i cała Suwalszczyzna, to kraina pełna ustronnych miejsc, ciszy, bujnej przyrody i śpiewu ptaków. Wspaniałe lasy, jeziora, małe klimatyczne miejscowości oraz liczne szlaki turystyczne – miejsc do wypoczynku na łonie natury tu nie brakuje. Wystarczy wyjechać z miasta, pokonać krótki odcinek drogi i już wkraczamy do zupełnie innego świata.

Suwalszczyzna obejmuje swym zasięgiem tereny północno-wschodniej Polski i jest to jeden z nielicznych regionów Polski, w którym znajdziemy nieskażoną przyrodę – czyste powietrze, przejrzyste wody jezior i rzek, rozległe puszcze, rezerwaty i wspaniałe szlaki turystyczne. Na tym niesamowitym i zaskakującym terenie znajdziemy mnóstwo wspaniałych miejsc, w tym m.in. Pojezierze Suwalskie, Równinę Augustowską, Pojezierze Ełckie, Wzgórza Szeskie, Puszczę Romincką i północną część Kotliny Biebrzańskiej.

Na terenie Suwalszczyzny znajduje się ponad dwadzieścia rezerwatów przyrody i blisko 1000 km znakowanych szlaków turystycznych - pieszych, rowerowych i konnych. Dlatego też znalezienie ustronnych, cichych i spokojnych miejsc w pobliżu Suwałk nie stanowi większego problemu. Jaki kierunek warto obrać? Podpowiadamy.

Wiele urokliwych miejsc czeka na nas w Biebrzańskim Parku Narodowym, który obejmuje dolinę rzeki Biebrzy i stanowi południową granicę Suwalszczyzny, za którą znajdują się tereny Podlasia i Białostocczyzny. Jest to unikatowy kompleks bagien i torfowisk, w dużej części niedostępnych człowiekowi, zamieszkany przez wiele zagrożonych rodzajów ptactwa i zwierzyny. Brzmi cudownie, prawda?

Wigierska Buchta

Wigierska Buchta

Suwałki, ul. Czerwony Folwark

Agroturystyka 9.2
Nad Dowcieniem

Nad Dowcieniem

Suwałki, ul. Burdeniszki

Agroturystyka 9.6


Idealnym miejscem na wypoczynek na łonie natury jest także Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej, obejmujący zarówno Puszczę Romincką, jak i jej niewielką otulinę. To duży kompleks leśny, o urozmaiconej rzeźbie terenu i wielu ciekawych szlakach turystycznych.

Kolejne warte odwiedzenia miejsce to Suwalski Park Krajobrazowy, na który składa się zespół jezior (np. Hańcza), lasów, gór oraz rzadkich zjawisk geomorfologicznych (np. Głazowisko Bachanowo). Jest to również teren ciekawy pod względem etnologicznym – zamieszkany do niedawna przez zwarte osadnictwo staroobrzędowców.

Suwalszczyzna to także Wigierski Park Narodowy, który składa się z jeziora Wigry, przepływającej przez nie rzeki Czarnej Hańczy na odcinkach stanowiących wielkie ostoje bobrów oraz okolicznych lasów należących do Puszczy Augustowskiej.

Na Suwalszczyźnie znajduje się aż 21 rezerwatów przyrody, wśród których znajdują się m.in.: Brzozowy Grąd, Cmentarzysko Jaćwingów, Głazowisko Łopuchowskie, Jezioro Hańcza, Jezioro Kolno, Kozi Rynek, Kuriańskie Bagno, Perkuć czy Tobolinka. Jest w czym wybierać, prawda? A każde z tych miejsc ma swój niepowtarzalny klimat i urok. Wszystkie jednak łącz jedno – nadają się idealnie na wypoczynek na łonie natury, z dala od zgiełku miasta i tłumów ludzi.

W każdym z tych miejsc czeka na nas czyste powietrze, a oprócz tego  znajdziemy tam przejrzyste wody jezior i rzek, rozległe puszcze, rezerwaty oraz wspaniałe szlaki turystyczne. Można by rzec, że znajdziemy tam wszystko to, czego potrzeba, by odpocząć od codzienności: ciszę, spokój i wszechobecną dziką przyrodę.


Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Atrakcyjne Podkarpacie:...

Komentarze

Zobacz również