Wypoczynek na wsi? W tych miejscach się zakochasz!

Wypoczynek w gospodarstwie agroturystycznym to świetny sposób na złapanie oddechu i nabranie dystansu do codzienności. Czasem wystarczy weekendowy wyjazd na wieś, by wrócić do domu z nowymi pokładami sił! Gdzie więc warto się wybrać? Poznaj nasze typy!

Bartne w Beskidzie Niskim

 

Beskid Niski to region, gdzie przez setki lat spotykały się różne kultury i narody, co oczywiście nie pozostało to bez wpływu na to miejsce. O jego niezwykłości przekonasz się we wsi Bartne, którą przed wojną zasiedlali głównie Łemkowie. Mieszkańcy byli znakomitymi kamieniarzami, a dzieła ich rąk nadal są wkomponowane w beskidzki krajobraz. Podczas wędrówek szlakami na pewno natkniesz się na kamienne krzyże i rzeźby wykonane przez bartniczan. Do Bartnego warto przyjechać przede wszystkim ze względu na wspaniałe położenie – miejscowość znajduje się z dala od ruchliwych dróg, na terenie Magurskiego Parku Narodowego. To idealne warunki do wypoczynku! Poczujesz się tu, jak w innym świecie, Bartne zachowało bowiem wiele elementów dawnej łemkowskiej architektury. Są one widoczne w budynku cerkwi greckokatolickiej św. św. Kosmy i Damiana (obecnie znajduje się Gorlicach), cerkwi prawosławnej, a zwłaszcza w starych zabudowaniach wiejskich. W Bartnem nadal można zobaczyć chyże, czyli klasyczne łemkowskie domy, w których pod jednym dachem kryło się całe gospodarstwo ze spichlerzem, oborą oraz izbę mieszkalną. Oczywiście współczesne gospodarstwa agroturystyczne w Bartnem oferują o wiele więcej wygód!

 

Gospodarstwo agroturystyczne w Bartnem – Pod Kornutami

W gospodarstwie Pod Kronutami poczujesz klimat Beskidu Niskiego! Miejsce jest spokojne, a dom otoczony zieloną posesją, na której znalazło się sporo przestrzeni do wypoczynku. Można tam rozpalić ognisko, a na dzieci czeka plac zabaw. W domu do dyspozycji gości są wygodne pokoje oraz poddasze dla większej grupy – każdy z własnym aneksem kuchennym. Pod Koruntami można też spróbować smacznych, domowych potraw, gospodarze oferują bowiem wyżywienie oraz dostarczają ekologiczne produkty z własnego gospodarstwa!

 

Główne atuty gospodarstwa agroturystycznego Pod Kornutami:

 • przytulne pokoje z aneksami kuchennymi,
 • możliwość wykupienia wyżywienia – kuchnia obejmująca produkty z własnego gospodarstwa,
 • miejsce na ognisko i grilla,
 • boisko i plac zabaw,
 • parking dla gości,
 • możliwość przyjazdu z pupilem – po wcześniejszym uzgodnieniu.

 

Smardzewice, spokojna wieś nad Pilicą


Smardzewice to wieś, która leży niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego, nad wodami Zalewu Sulejowskiego, w otoczeniu lasu. Miejsce jest więc stworzone do tego, by zmęczeni życiem mieszkańcy miast odetchnęli pełną piersią! Jedną z największych atrakcji wsi stanowi rozległy sztuczny zbiornik wodny, przy którym działają przystanie i wypożyczalnie sprzętu pływającego. Latem chętnie wypoczywają tu letnicy z okolicznych miast, natomiast jesienią miejsce jest wspaniałą scenerię do spacerów. Co jeszcze czeka w Smardzewicach na turystę? Wizytówką wsi jest zespół klasztorny franciszkanów, będący prawdziwą perłą barokowej architektury i sztuki. Warto zajrzeć więc do wnętrza kościoła św. Anny, by obejrzeć bogato zdobiony ołtarz, którego centralnym punktem jest obraz patronki świątyni. Od XVII wieku mieści się tu sanktuarium, a pielgrzymów przyciąga słynący cudami wizerunek św. Anny Samotrzeciej. Jednak największą atrakcję wsi stanowi przyroda – w Smardzewicach znajduje się Ośrodek Hodowli Żubrów, a kilka kilometrów dalej słynny rezerwat Niebieskie Źródła i Skansen Rzeki Pilicy. Najlepszą okazją do poznania wsi i jej wspaniałych okolic będzie wypoczynek w spokojnej agroturystyce!

 

Gospodarstwo agroturystyczne w Smardzewicach – Sokoli Dwór

Sokoli Dwór to zaciszny dom otoczony zielonym lasem sosnowo-świerkowym. Ten przytulny charakter został oddany także we wnętrzach przez drewniane wykończenia pokoi i zastosowanie neutralnych kolorów. Sokoli Dwór to idealna baza dla osób, które chcą aktywnie spędzać czas, leży bowiem blisko Zalewu Sulejowskiego i Pilicy, w sąsiedztwie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Na gości czekają wygodne pokoje z łazienkami oraz dobrze wyposażona kuchnia, choć można także zamówić wyżywienie u gospodarzy. Posesja, na której leży dom, także została świetnie przystosowana do potrzeb wczasowiczów. Znajduje się tam altanka z kominkiem, piecem, grillem i wędzarnią oraz plac zabaw dla dzieci. Co ważne, na urlop do Smardzewic można przyjechać z pupilem!

Główne atuty Sokolego Dworu:

 • wygodne pokoje z łazienkami,
 • możliwość wykupienia wyżywienia (także w opcji wegańskiej),
 • dobrze wyposażona kuchnia do dyspozycji gości,
 • plac zabaw dla dzieci,
 • kominek,
 • miejsce na ognisko i grilla,
 • parking dla gości,
 • bliskość Zalewu Sulejowskiego i lasu,
 • mile widziane są zwierzęta domowe (nieduża opłata).

 

Brzozowo, wypoczynek blisko morza


Chcesz cieszyć się wypoczynkiem blisko morza, nie rezygnując przy tym z atrakcji, jakie oferuje wieś? Przyjedź do Brzozowa, malowniczej miejscowości otoczonej lasami i polami. Tutaj poczujesz jak sielankowy może być wypoczynek na wsi, gdy każdy dzień stwarza wiele możliwości. Potrzebujesz wyciszenia? Spacer pośród drzew pomoże ci zebrać myśli. Chcesz poplażować? Tylko 3 kilometry od wsi znajduje się kąpielisko nad Jeziorem Przybiernowskim. Warto również wziąć rower, by wybrać się nad morze – przejażdżka do oddalonych o 35 kilometrów Międzyzdrojów zajmie ci niecałe dwie godziny. W połowie tej drogi znajduje się Wolin ze wspaniałym skansenem Słowian i Wikingów oraz Wolińskim Parkiem Narodowym. Wypoczynek w Brzozowie stwarza wiele możliwości, żaden dzień nie będzie podobny do poprzedniego, a wisienkę na torcie stanowić będzie wybór odpowiedniego noclegu w miejscowej agroturystyce.

 

Gospodarstwo agroturystyczne w Brzozowie – Ranczo Annabella

Na Ranczo Annabella poczujesz się jak w prawdziwym wiejskim gospodarstwie – spokój, sielski klimat, łaszący się do nóg kot i rżenie koni na padoku, to wszystko otrzymasz w pakiecie. Gospodarze oferują noclegi w pokojach znajdujących się w ich domu lub w mniejszym drewnianym domku. Pomieszczenia przeszły generalny remont, więc na gości czekają wysmakowane klimatyczne pokoje a oprócz tego również duży salon i kuchnia. Poza tym istniej e możliwość zakupienia wyżywienia oraz ekologicznych produktów.

Główne atuty Rancza Annabella:

 • wygodne pokoje z łazienkami,
 • możliwość wykupienia wyżywienia oraz zakupu ekologicznej żywności,
 • dobrze wyposażona kuchnia do dyspozycji gości,
 • udogodnienia dla rodzin z małymi dziećmi – krzesełko do karmienia, wanienka do kąpieli,
 • plac zabaw dla dzieci,
 • można przyjechać z czworonogiem (nieduża opłata).

 

fot. Pixabay / Pexels.com CC0

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również